İstanbul Edirne arası olan 210 km boyunca Edirne Ciğeri nedir, nasıl yenilir, biz nasıl yiyeceğiz diye muhabbet olur mu sevgili arkadaşlar. Ulaş’ın ben bir buçuk porsiyon yiyeceğim daha hızlı sür şunu şeklindeki tacizleri ile 1 saat 45 dakika içerisinde Edirne’ye varıyoruz.

Edirne Ciğeri

Edirne gezilecek yerler listesiydi, Edirne Gezi Rehberi yazısıydı derken şimdi sıra geldi Edirne’de ne yenir yazımıza. Cevabı çok basit aslında: Edirne Tava Ciğeri! Edirne’de ne yenir? Edirne Ciğeri nerede yenir? Bakalım!

Edirne Ciğeri Nedir Nasıl Yapılır?

Evet yazımızın bu kısmını okuduktan sonra artık tam bir Edirne Ciğeri Ustası olacaksınız. Sizin yaptığınız Edirne Tava Ciğeri dillere destan olacak. Yiyenler düşüp bayılacak. Yemeyenler oturup ağlayacak. Neyse daha fazla gevezelik yapmayalım da Edirne Ciğeri nasıl yapılır anlatalım. 🙂

Efenim öncelikle kasabanıza gidip bir adet dana ciğeri almak istediğinizi söylüyorsunuz. Her şey burada başlıyor… Tamam tamam geçiyorum buraları. Malzemeleri söyleyim

-Dana Ciğeri
-Un
-Kızgın Yağ
-Tencere
-Tabak
-Çatal


İsteyenler için;

-Kırmızı Biber
-Manda Yoğurdu

Malzemeler hazırsa başlayalım efenim. Öncelikle kasabınızdan aldığınız ciğerin üzerindeki zar denilen kısmı bi bıçakla sıyırıyorsunuz. Edirne’de ustalar bunu yedi yıllık bir eğitimin ardından öğreniyorlar ama bizimkisi hızlandırılmış kurs, o kadar vaktimiz yok. Sıyırın işte zarı bi şekilde! 🙂

Edirne Ciğeri

Zarını sıyırdığınız dana ciğerini yaprak şekilde ince ince doğradıktan sonra una batırıp bi 20-25 dakka dinlendiriyorsunuz. Ya da dinlenmesine gerek yok yola mı çıkacak sanki atın kızgın yağın içine gitsin canım.

Fazla değil en fazla bir dakika kızgın yağın içinde ciğerlerimiz piştikten sonra artık servise hazır. Yanına açın bi manda yoğurdu ile Karaağaç Biberi. Afiyet olsun. Ya da yapmakla uğraşmayın ben size söyleyim: Edirne Ciğeri Edirne’de nerede yenir?


Edirne Ciğeri Nerede Yenir?

Edirne Gezilecek Yerler yazımda Edirne’nin Floransa’dan sonra metrekare başına düşen tarihi eser sayısı bakımından dünya ikincisi olduğunu söylemiştim. Bu güzel şehirde en az tarihi eser sayısı kadar ciğerci olduğunu da söylemeliyim. Peki ama en iyisi hangisi?

Edirne Ciğeri

Ciğerci Aydın

Edirne’nin merkezi Saraçlar Caddesi‘nin başı, Rüstempaşa Kervansarayı‘nın önündeki çınar ağaçlı şirin meydanda bir kalabalık göreceksiniz. Kalabalığa yaklaştığınızda muhtemelen sıranın kendisine gelmesini ayakta bekleyen ciğer sevdalıları ile sıradakilere aldırmadan ciğerleri mideye indiren müşteriler dikkatinizi çekecek. Ciğerci Aydın‘a hoş geldiniz.

Biz de bu sıraya girdik. Çok değil 7-8 dakika sonra masamızda oturmuş ciğer için ayine başlamıştık. Garson bey gelip bi yandan masamızı silerken diğer yandan da sordu:

-Abim kaç kişisiniz?

Ulaş can havliyle;

-Bi buçuk! deyince kahkahayı basıverdik. Ulaş’ın beyni 210 km boyunca 1 buçuk porsiyona öyle odaklanmış ki söyleneni bile anlamıyor. 🙂 Neyse garson abimiz “abi sakin ol sana bi buçuk porsiyon getiricem heralde üç kişisiniz” diye durumu toparlıyor. 🙂

Bir kaç dakika sonra nefis Edirne Tava Ciğeri masamıza geliyor. Yerken bayılmamak için birbirimizi çimdiklemek zorunda kalıyoruz neredeyse. Arkadaşlar Edirne Ciğerci Aydın: Ciğere Fısıldayan Adam diyorum. Başka da bi şey demiyorum. Porsiyon 25 TL. Afiyet olsun.

Ciğerci Kazım ve İlhan Ustalar

Edirne Ciğeri

Edirne Ciğeri nerede yenir yazımızın başka bir lezzet durağı ise meşhur Ciğerci Kazım ve İlhan Ustalar. Burası Edirne’nin en eski ve en güzel ciğercilerinden birisi.

Edirne Ciğeri

1964 yılından beri açık olan Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta mutlaka bir öğün uğrayacağınız ciğercilerden birisi olsun. İşte aşağıda gördüğünüz Kazım Usta hala kendisi o yılların verdiği tecrübe ve ustalığı ile ciğerleri hazırlıyor.

Öz Akgünler Edirne Ciğercisi

Edirne Ciğeri

Ciğer dendiği zaman Edirne’de akıllara gelen bir diğer mekan ise Öz Akgünler Ciğercisi. Bu güzel mekanda biberli yoğurdu özellikle denemenizi öneriyorum. Afiyet olsun efenim!

Eveeet…Edirne Tava Ciğerini bir güzel mideye indirdikten sonra Tanju, Ulaş ve Ben Edirne Gezilecek Yerler listemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gelsenize! 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here