Himalayalarda kaldığım ve dünyanın en yüksek dağları listesinden üç tanesini yakından gördüğüm beş günlük Nepal trekking turundan sonra dağcıları daha iyi anlamaya başladım. İnsanın her şeyden önce kendisine meydan okuması, sırtında on kiloluk bir çantayla saatlerce yürürken bir sonraki adımdan başka bir şey düşünemeyecek kadar kafasını boşaltması inanılmaz bir his.

Dünyanın en yüksek dağları
Nepal’de trekking yaparsanız bu listenin iki üyesini Poon Hill’den görebilirsiniz

Yorgunluktan ayaklarınıza kara sular inip de biraz dinlenmek için oturduğunuzda karşınızda tüm heybetiyle Dhaulagiri veya Annapurna 1 Dağını gördüğünüzde ise kelimelere dökmeyi beceremeyeceğim hislerle doluyor içiniz. Dağların büyüsü sizi daha ilk bakışınızda ele geçiriveriyor. Birden kendinizi daha yükseğe tırmanmayı hayal ederken buluyorsunuz.

Dünyanın en yüksek dağları listesi

Dünyanın en yüksek dağları
Dağların güzelliği daha ilk bakışta sizi büyülüyor – Dünyanın en yüksek dağları

Peki gelelim şimdi dünyanın en yüksek dağları listesine. Dünyada 8.000 metreyi aşan ve eight thosanders (8000ler) diye anılan tam 14 tane dağ var. Bu dağların tamamı da Asya kıtasında, 8 tanesi de Nepal’de bulunuyor. Nepal Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi işte size Nepal’e gitmek için bir sebep daha.

Dünyanın en yüksek dağları
8000 metreyi aşan 14 dağın 8 tanesi Nepal sınırları içerisinde – Dünyanın en yüksek dağları

Bir çok dağcı birbirinden güzel ancak birbirinden de ölümcül olan bu 14 dağı tırmanmanın hayaliyle yaşarken dünyada bu dağların hepsine tırmanabilen sadece 40 kişi var. 1986 yılında gerçekleştirdiği Lhotse tırmanışıyla dünyadaki 8000 metreyi aşan tüm dağlara tırmanmayı başaran ilk insan olan Reinhold Messner‘i saygıyla anarak dünyanın en yüksek dağları listemize başlıyoruz.


14-Shishapangma

Yükseklik: 8,027 m
Bulunduğu yer: Çin
İlk tırmanış: 2 Mayıs 1964
Toplam Tırmanan Kişi: 302
Ölüm Oranı: % 8,3

Dünyanın en yüksek dağları
8000ler listesinde zirvesi en geç fethedilen dağ Shishapangma – Dünyanın en yüksek dağları

Dünyanın en yüksek dağları listesinin son sırasında yer alan bu güzel Shishapangma Dağı ilginç olarak 8000ler listemizdeki zirvesine en son olarak tırmanılabilmiş olanı. Tibet’te yer alan bu dağa ilk olarak Xu Jing önderliğindeki bir grup Çinli dağcı 1964 yılında tırmanabilmiş.

Dünyanın en yüksek dağları listemizde bulunan 8000lere tırmanmayı düşünüyorsanız başlamak için en ideali gibi görünen Shishapangma tırmanışı için başa çıkmanız gereken bir zorluk daha var. Bu da hala dünyadan izole olarak varlığını sürdüren bölgenin ıssızlığı.


13. Gasherbrum II

Yükseklik: 8,035 m
Bulunduğu Yer: Pakistan / Çin
İlk Tırmanış: 7 Temmuz 1956
Toplam Tırmanan Kişi:  930
Ölüm Oranı: % 2,3

Dünyanın en yüksek dağları
GasherbrumII – Dünyanın en yüksek dağları

Dünyanın en yüksek dağları listemizde yer alan 8000lerin hepsi Himalayalar ve Karakurum sıradağlarında yer alıyor. Sıradaki dağımız olan Gasherbrum II Pakistan’ın Çin sınırında yer alan bir dağ.

Ölüm oranından da anlayacağınız üzere Gasherbrum II‘ye tırmanmak diğerlerine nazaran çok da zor değil. Yapısı itibarıyla Everest‘e de benzetilen bu güzel dağın zirve yolu tıpkı Shishapangma gibi çok da zorlu olmayan yokuşlara sahip.


12. Broad Zirvesi

Yükseklik: 8,051 m
Bulunduğu Yer: Pakistan / Çin
İlk Tırmanış: 9 Hazian 1957
Toplam Tırmanan Kişi: 404
Ölüm Oranı: % 5,2

Dünyanın en yüksek dağları
15 km uzunluğundaki uzun zirvesiyle Broad Dağı – Dünyanın en yüksek dağları

Gasherbrum Dağları ile aynı uzantıda bulunan Broad Peak Dağı 1,5 km uzunluğunda uzun bir zirveye sahiptir. Bu yüzden de İngilizce “geniş” manasına gelen Broad Dağı olarak anılıyor.

Diğer 8000ler ile karşılaştırıldığında en az teknik beceri gerektiren dağ olarak nitelendirilebilecek Broad Peak, dağcılar tarafından genellikle K2 gibi çok zorlu tırmanışlar için antreman olarak kullanıyor. Antreman diyoruz ama % 5,2 olan ölüm oranı hiç de küçümsenecek bir rakam değil.


11. Gasherbrum I

Yükseklik: 8,080 m
Bulunduğu Yer: Pakistan / China
İlk Tırmanış: 5th July 1958
Toplam Tırmanan Kişi:  334
Ölüm Oranı: % 8,7

Foto kaynak: summitpost.com - Dünyanın en yüksek dağları
Foto kaynak: summitpost.org – Dünyanın en yüksek dağları

Dünyanın en yüksek dağları listesine 11. sıradan giren ve Balti dilinde “Güzel Dağ” anlamına gelen Gasherbrum ilk olarak K5 olarak (Karakurum Dağlarının 5. zirvesi) adlandırılmış.

Zirvesinin ve etrafının ıssızlığı sebebiyle “Hidden Peak” yani “Saklı Zirve” olarak da anılan Gasherbrum I, 8000ler arasında en az popüler olanı diyebiliriz. Bunun sebebi ise ıssızlığının yanı sıra Broad Peak ve K2 gibi çok daha meşhur komşularının olması diyebiliriz.


10. Annapurna I

Yükseklik: 8,091 m
Bulunduğu Yer: Nepal
İlk Tırmanış: 3 Haziran 1950
Toplam Tırmanan Kişi: 191
Ölüm Oranı: % 32

Dünyanın en yüksek dağları
Dünyanın en ölümcül dağı Annapurna – Dünyanın en yüksek dağları

Hayır arkadaşlar ölüm oranını yanlış yazmadım. Annapurna I‘e tırmanmaya çalışan neredeyse her üç kişiden birisi ölüyor. Dünyanın en yüksek dağları listesinde 10. sırada yer alan Annapurna I tüm zamanların istatistiklerine göre dünyanın en ölümcül dağları listesinin ilk sırasında.

% 32 olan ölüm oranından da anlaşılacağı üzere 191 kişi ile 8000ler arasında zirvesine en az çıkılabilen dağ Annapurna I. Biz Nepal Trekking Turu boyunca uzaktan izlemek ile yetiniyoruz bu güzel dağı.

İlk olarak Maurice Herzog ve Louis Lachenal tarafından 3 Haziran 1950 tarihinde zirvesi fethedilen Annapurna I hakkında yazılmış bir kitap okumak isterseniz bir dağcılık klasiği sayılan bu ilk tırmanışın öyküsü Herzog’un kitabı “Annapurna” harika bir tercih olur.


9. Nanga Parbat

Yükseklik: 8,126 m
Bulunduğu Yer: Pakistan
İlk Tırmanış: 3 Temmuz 1953
Toplam Tırmanan Kişi: 335
Ölüm Oranı: % 20,3

dünyanın en yüksek dağları
dünyanın en yüksek dağları

Dünyanın en yüksek dağları listemizde 9. sırada Pakistan’ın Keşmir Bölgesi’nde yer alan Nanga Parbat Dağı var. Bu dağın güzel görüntüsü sizi sakın aldatmasın. Annapurna ve K2′den sonra en ölümcül dağ Nanga Parbat‘tır.

1990 yılına kadar % 77 olan ölüm oranı, Nanga Parbat‘a çok da haklı olan bir lakap takılmasına sebep olmuş: Katil Dağ. Dünyanın en yüksek dağları arasında en batıda yer alan Nanga Parbat‘ın zirve yolu, gür ormanlardan, buzul göllerinden ve korkunç diklikteki kayalıklardan geçiyor.

Şu ana kadar 335 kişinin tırmanabildiği Nanga Parbat‘a yapılan ilk kış tırmanışı ise Muhammet Ali Sadpara isimli Pakistanlı bir dağcı tarafından 26 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirilebilmiş.


8. Manaslu

Yükseklik: 8,163 m
Bulunduğu Yer: Nepal
İlk Tırmanış: 9 Mayıs 1956
Toplam Tırmanan Kişi: 661
Ölüm Oranı: % 9,8

dünyanın en yüksek dağları
Manaslu’da gün doğumu – dünyanın en yüksek dağları

Sanskritçe’de “Ruhun Dağı” anlamına gelen Manaslu, dünyanın en yüksek dağları listemize 8. sıradan giriyor. Nepal Himalayaları bölgesinde yer alan Manaslu Dağı ve etrafı, büyüleyici güzelliği ve zengin kültürü ile En iyi Nepal Trekking Rotaları arasında yer alıyor.

1998 yılında alınan bir kararla “Kısıtlanmış Bölge” ilan edilen Manaslu Bölgesi‘nde trekking yapacak olursanız farklı etnik grupların yaşadığı dağ köylerini, dağlarda vazgeçilmez olan Yak (Tibet Öküzü) kervanlarını, buzul göllerini ve tarihi tuz yolunu görürsünüz.

Manaslu Dağı tırmanış açısından en zorlarından biri olmasa da aniden değişen hava koşulları ve dik tepeleri sebebiyle ölüm oranı neredeyse % 10‘dur. 1972 yılında 15 dağcı, 2012 yılında ise 11 dağcı çığ sebebi ile Manaslu‘da yaşamlarını yitirmiştir.


7. Dhaulagiri

Yükseklik: 8,167 m
Bulunduğu Yer: Nepal
İlk Tırmanış: 13 Mayıs 1960
Toplam Tırmanan Kişi: 448
Ölüm Oranı: % 15,4

dünyanın en yüksek dağları
Poon Hill’den Dhaulagiri manzarası – dünyanın en yüksek dağları

Dünyanın en yüksek dağları listemizde 7. sırada yer alan Dhaulagiri 8000ler arasında en az tırmanılan dağlardan birisi. Nepal Trekking Turu sırasında çıktığımız Poon Hill’den dumanlı zirvesini uzun uzun seyrettiğim Dhaulgiri Nepal’in Annapurna bölgesinde yer alıyor.

Birden keskin bir şekilde yükselmesi bakımından eşsiz olan Dhaulagiri tamamı tek bir ülkede yer alan en yüksek dağ unvanına sahip. % 15,4 ölüm oranıyla oldukça ölümcül olan Dhaulagiri‘ye ilk tırmanışı 1960 yılında Avusturyalı dağcı Kurt Diemberger öncülüğündeki bir ekip gerçekleştirmiş.


6. Cho Oyu

Yükseklik: 8,201 m
Bulunduğu Yer: Nepal / Çin
İlk Tırmanış: 19 Ekim 1954
Toplam Tırmanan Kişi: 3.138
Ölüm Oranı: % 1,4

Dünyanın en yüksek dağları
Zirvesine en fazla tırmanılan ikinci dağ, peki ya birincisi? – Dünyanın en yüksek dağları

Toplam tırmanan 3.138 kişiyi görünce zirvenin Katmandu’da bir cadde gibi kalabalık olduğunu hayal ettim birden. Dünyanın en yüksek dağları listesinin 6. sırasında yer alan Cho Oyu 8000ler arasında tırmanması en kolay dağ olarak nitelendiriliyor.

Everest’in yanı başında yer alan Cho Oyu‘nun zirvesine giden yol diğerlerine nispeten tehlikesiz ve dümdüz bile sayılabilir. 8000ler arasında en çok tırmanılan ikinci dağ olan Cho Oyu için “Trekking Peak” yani trekking yapılarak çıkılan dağ yakıştırılması yapılıyor.


5. Makalu

Yükseklik: 8,485 m
Bulunduğu Yer: Nepal / Çin
İlk Tırmanış: 15 Mayıs 1955
Toplam Tırmanan Kişi: 361
Ölüm Oranı: % 8,6

Dünyanın en yüksek dağları
Dünyanın en yüksek dağları

Dünyanın en yüksek dağları listemizde 5. sırada Makalu Dağı var. Zirvesinin piramide benzemesiyle oldukça yakışıklı görünen Makalu Dağı Nepal ve Çin sınırında yer alıyor.

Yakışıklı olduğu kadar tırmanması da bir hayli zor olan Makalu Dağı‘na bir çok başarısız girişimden sonra ilk olarak Lionel Terray ve Jean Couzy isimli iki Fransız dağcı herkesten farklı bir rota izleyerek 1955 yılında tırmanmayı başarmışlardır.


4. Lhotse

Yükseklik: 8,516 m
Bulunduğu Yer: Nepal / Çin
İlk Tırmanış: 18 Mayıs 1956
Toplam Tırmanan Kişi: 461
Ölüm Oranı: % 2,8

Dünyanın en yüksek dağları
Everest’in ikiz kardeşi Lhotse South Col ile Everest’ten ayrılıyor – Dünyanın en yüksek dağları

Dünyanın en yüksek dağları listemizde sırada en az Makalu kadar yakışıklı bir dağ var. Everest’in küçük kardeşi Lhotse Nepal ile Çin sınırında yer alıyor.

Tibet dilinde “Güney Zirve” anlamına gelen Lhotse ile Everest arasında sadece South Col adında bir geçit var ve bu yüzden Everest’e tırmanan dağcılar genellikle Sout Col vasıtasıyla Lhotse Dağı‘na da tırmanırlar.


3. Kangchenjunga

Yükseklik: 8,586 m
Bulunduğu Yer: Nepal / Hindistan
İlk Tırmanış: 15 Mayıs 1955
Toplam Tırmanan Kişi: 283
Ölüm Oranı: % 14,1

Dünyanın en yüksek dağları
Zirvesine en az tırmanılabilen ikinci dağ – Dünyanın en yüksek dağları

Dünyanın en yüksek dağları listesinde şimdi de sırada Hindistan’ın en yüksek, Nepal’in en yüksek ikinci, dünyanın da en yüksek üçüncü dağı olan Kangchenjunga Dağı var. 1852 yılına kadar dünyanın en yüksek dağı olduğu kabul edilen Kangchenjunga, bölgenin topografik yapısını inceleyen ve Büyük Trigonometrik Araştırma adı verilen çalışma sonrasında üçüncü sıraya düşmüştür.

Kangchenjunga Dağı tırmanışı çok yüksek teknik beceri istemese de dünyanın en ölümcül dağları listesinin zirvesinde yer alan Annapurna I‘den sonra 231 kişi ile zirvesine en az tırmanılabilen dağdır.


2. K2

Yükseklik: 8,611 m
Bulunduğu Yer: Pakistan / Çin
İlk Tırmanış:  31 Temmuz 1954
Toplam Tırmanan Kişi: 306
Ölüm Oranı: % 26,5

Dünyanın en yüksek dağları
1990 yılından sonra dünyanın en ölümcül dağı K2 olmuş – Dünyanın en yüksek dağları

Bir dağ düşünün ki zirvesine tırmanmaya çalışan her dört kişiden birisi ölüyor. İşte Annapurna I‘den sonra tüm zamanların en ölümcül ikinci dağı, 1990 yılından itibaren tutulan kayıtlara göre ise açık ara en ölümcül dağı olan K2 işte böyle bir dağ.

Annapurna I‘in ve 8000ler klubünün diğer üyelerinin aksine K2’ye asla kış aylarında çıkılamamıştır. Bunun sebebi zaten yeterince ölümcül olan K2’nin kış aylarında çok dik yamaçları sebebiyle çığ riskinin oldukça yüksek olmasıdır. Bu dağa çıkmak olağanüstü teknik becerinin yanı sıra büyük cesaret de istiyor. Korkun sevgili kardeşlerim, K2’den çok korkun.


1. Everest

Yükseklik: 8,848 m
Bulunduğu Yer: Nepal / Çin
İlk Tırmanış:  29 Mayıs 1953
Toplam Tırmanan Kişi: 5,656
Ölüm Oranı: % 3,9

Dünyanın en yüksek dağları
Dünyanın en yüksek dağları

5.656 kişi mi? Dünyanın en yüksek dağları listemizin zirvesinde yer alan “Dünyanın Çatısı” unvanına sahip Everest‘e bu kadar kişinin tırmanmış olduğunu üstelik 8000ler listesinde yer alan tüm dağlara tırmanan kişi sayısından fazla olduğunu itiraf edeyim ben de yazıyı yazmaya başlamadan önce tahmin edemezdim.

Evet belki dünyanın en zoru olmayabilir, dünyanın en ölümcül olanı ya da en teknik beceri isteyen dağı olmayabilir ama dünyanın en yüksek dağı 8.848 mt ile Everest’tir.

Dünyanın en yüksek dağları
Dünyanın en yüksek dağları

Nepal’de tanıştığım bir dağcıya 8000ler klubünün tırmanılması en kolay zirvesi hangisi” diye soruyorum. “Eğer 50.000 doların var ise Everest” cevabını veriyor. Evet sevgili arkadaşlar dünyanın zirvesinde olabilmenin ortalama maliyeti tam olarak 50.000 dolar.

Tüm zamanlar boyunca her dağcının en büyük hedefi olan bu tırmanışı ilk gerçekleştiren dağcılar 29 Mayıs 1953 tarihinde Yeni Zelanda’lı Edmund Hillary ve Nepal’li Tenzing Norgay olmuştur. Everest’e tırmanan ilk Türk Dağcı ise 1996 yılında yaptığı tırmanış ile tahmin edeceğiniz üzere Nasuh Mahruki olmuştur. Saygılar efenim!


Bonus: Machapuchare Dağı

Yükseklik: 6,993 m
Bulunduğu Yer: Nepal
İlk Tırmanış: Yok
Toplam Tırmanan Kişi: 0

Dünyanın en yüksek dağları
Şu dağın güzelliğine bakar mısınız – Dünyanın en yüksek dağları

Peki neden yok? Yani koskoca 8000ler klubünün tüm üyelerine defalarca tırmanılacak ancak onlardan 1000 mt daha küçük olan Machapuchare ismindeki bir dağın zirvesine şimdiye kadar kimse tırmanamayacak. Olur şey değil! Sebebini öğrenmek için Machapuchare yazıma bir göz atın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here