“The Economist” dergisinin her yıl 133 ülkedeki şehirlerin gıda, giyim, kira, sağlık, temizlik, eğitim, ulaşım konularındaki 150 çeşit mal ve hizmet fiyatlarını karşılaştırarak yayımladığı dünya yaşam standardı raporuna göre dünyanın en pahalı şehirleri listesi bu yıl da belli oldu.

Listenin birincisi beş yıldır değişmiyor. Toplam 133 şehrin yer aldığı dünyanın en pahalı şehirleri listesinde İstanbul bu yıl 72. sırada yer aldı. Londra ve New York ise bu yıl ilk onda yer almıyor. Bakalım cebinizi yakacak bu listenin ilk onu hangi şehirlerden oluşuyor.


Dünyanın En Pahalı Şehirleri

10-Sydney, Avustralya

Dünyanın en pahalı şehirleri

Dünyanın en pahalı şehirleri listemizde 10. sırada Avustralya’nın başkenti Sydney var. Dünyanın en huzurlu şehirlerinden birisi olan Sydney’de yaşamak istiyorsanız kiradan sağlığa, eğitimden eğlenceye bir sürü masrafı da gözden çıkarmalısınız.


9-Tel Aviv, İsrail

Dünyanın en pahalı şehirleri

Her yıl düzenlenen bu listede beş yıl önce 34. sırada yer alan İsrail’in başkenti Tel Aviv hızla yükselen fiyatları ile bu yıl dünyanın en pahalı şehirleri listesinde ilk ona dokuzuncu sıradan giriyor.


8-Kopenhag, Danimarka

Dünyanın en pahalı şehirleri

Listeye sekizinci sıradan giren Danimarka’nın başkenti Kopenhag endekse göre Avrupa’nın da en pahalı 5. kenti oluyor. Küçük Deniz Kızı heykeli, Nhyavn Kanalı, Amelienborg Sarayı derken bir kaç günde tüm paranızı tüketebilirsiniz.


7-Seul, Güney Kore

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri Seul, dünyanın en pahalı şehirleri listemize 7. sıradan giriyor.  Geçen yıl yayımlanan listeye göre ilk on şehrin altısı Asya şehirlerinden oluşuyordu. Seul bu yılki listede ilk onda tutunan üç Asya şehrinden birisi oluyor. 


6-Cenevre, İsviçre

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

İsviçre hiç şüphesiz dünyada yaşamak için en ideal ülkelerden birisi. IMF verilerine göre kişi başına düşen milli geliri 86.835 dolar olan İsviçre, Lüksemburg‘un ardından listede ikinci sırada. Hal böyle olunca dünyanın en pahalı şehirleri listesinde şehirlerinin yer alması kaçınılmaz oluyor.


5-Oslo, Norveç

Dünyanın en pahalı şehirleri

Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde 5. sırada yer alan Oslo’da, Norveçliler 74.951 dolar olan kişi başına düşen milli gelir ile Lüksemburg ve İsviçre’den sonra dünya üçüncüsü olmanın keyfini yaşıyor diyebiliriz. Bu şehre turist olarak gitmek için ise her şeyden önce kalın bir cüzdana ihtiyacınız var. 


4-Hong Kong

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Mongkok Ticaret ve Yaşam Bölgesi Hong Kong‘un kalbi.  Kilometre kare başına neredeyse 400.000 insan düştüğü Hong Kong, dünyanın en yoğun nüfusuna sahip ülkelerinden biri. Hong Kong dünyanın en pahalı şehirleri listesinde uzun yıllardır ilk ondaki yerini koruyor.


3-Zürih, İsviçre

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Zürih Gezi Rehberi ve Zürih Gezilecek Yerler yazılarımda anlattığım gibi iki gün kaldığım Zürih’in ne kadar pahalı olduğunu bizzat sokaklarında dolaşarak, vitrinlerine bakarak gördüm. Zürih’in ünlü Bahnhofstrasse Caddesi‘nde gezerken bakmak da parayla mı demeyin, olabilir! 🙂 


2-Paris, Fransa

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Dünyanın en pahalı şehirleri denildiği zaman akıllara gelen ilk şehirlerden olan Paris aynı zamanda 236 dolar ile ortalama otel odası fiyatı açısından dünyanın en pahalı kenti. Geçen yıl yayımlanan listede yedinci sırada olan Paris bu yıl hızla yükselerek ikinci sıraya yerleşiyor.


1-Singapur

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Geldik dünyanın en pahalı şehirleri listesinin zirvesine. The Economist dergisi tarafından uzun süredir yayımlanan bu indekse göre Singapur son beş yıldır zirveyi kimseye bırakmıyor. Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde yer alan diğer şehirleri görmek isterseniz Economist‘e göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here