Her ne kadar milyonlarca insana ev sahipliği yapsalar da bazı şehirler sadece insanların yaşadığı yer olmaktan çok daha fazlasını ifade eder. Tokyo’dan Sao Paulo’ya New York’tan Mexico City’e birçok kalabalık şehir, kargaşa, gürültü ve keşmekeşin yanında görülmeye değer birçok zenginlik de barındırıyor. İşte 2019 itibarıyla dünyanın en kalabalık şehirleri.


Dünyanın en kalabalık şehirleri

20- Rio de Janeiro – Brezilya 

Nüfus : 13.147.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Rio Karnavalı zamanında buranın nüfusunun kaça katlandığı belli bile değil

Kurtarıcı İsa heykeli, karnavalı, samba okulları ve plajlarıyla ünlü Brezilya’nın en büyük ikinci şehri olan Rio dünyanın en kalabalık şehirleri listesine 20. sıradan giriyor.


19- Manila, Filipinler

Nüfus: 13.520.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
7 binden fazla adadan oluşan Filipinler’İn başkenti Manila’da 13,5 milyon insan yaşıyor

Asya kıtasının en çılgın şehirlerinden birisi olan Filipinler’in başkenti Manila‘da 13.5 milyon insan yaşıyor. Her köşesinde yukarıdaki fotoğraf gibi bir manzaraya şahit olabilirsiniz.


18- Guangzhou – Çin

Nüfus : 14.211.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Bu listede bolca şehirlerinin göreceğiniz Çin’den listeye ilk giren şehir Guangzhou

1.4 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde 1. sırada olan Çin olunca doğal olarak bu listede birkaç tane şehri birden yer alıyor. 14.2 milyon nüfusu ile diğerlerine göre nispeten daha sakin (!) olan Guangzhou dünyanın en kalabalık şehirleri listesine 18. sıradan giriyor.


17- Chongqing, Çin

Nüfus : 14.528.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Muhtemelen adını daha önce duymadığınız Chongqing bundan 10 yıl önce sıradan bir şehirdi

2006 yılında nüfusu sadece 6.5 milyon olan ve ismi çok da bilinmeyen Chongqing hızla göç alması sebebiyle kısa sürede dünyanın en kalabalık şehirleri listesine girdi. Yangzi Nehri üzerine kurulmuş olan Chongqing‘e her yıl neredeyse beşyüz bin kişi göç ediyor.


16- Lagos, Nijerya

Nüfus: 14.842.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Nijerya dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde 7. sırada ve hızla yükseliyor

Afrika kıtasının en kalabalık ikinci şehri olan Lagos Nijerya’nın eski başkenti. Fotoğrafta gördüğünüz ve neredeyse her gün kurulan pazarlarda alışveriş yapmak isterseniz önce bu insan selinde kendinize koridor açmanız gerekebilir. Nijerya yalaşık 200 milyon nüfusu ile aynı zamanda dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde 7. sırada yer alıyor.


15- İstanbul, Türkiye

Nüfus: 15.029.031

Dünyanın en kalabalık şehirleri
2018 yılında açıklanan resmi rakamlara göre İstanbul’da 15 milyonu aşkın insan yaşıyor

Canımız, cananımız, göz bebeğimiz, kaçmaya çalışıp vazgeçemediğimiz, imparatorluklara başkentlik yapmış insanlık tarihi kadar eski kadim şehrimiz, şairin dediği gibi sade bir semtini bile sevmenin bir ömre değdiği İstanbulumuz. İyi ki varsın.

Hepimiz biliyoruz aslında onbeş milyondan daha kalabalık olduğunu da resmi rakamları koyduk napalım. İstanbul resmi rakamlara göre bile dünyada 129 ülkeden daha kalabalık. İstanbul aynı zamanda yıllık 10 milyon ziyaretçisi ile dünyada en çok ziyaret edilen 20 şehir arasında yer alıyor.


14- Kalküta, Hindistan

Nüfus: 15.288.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Hindistan’ın eski başkenti Kalküta’da sıradan bir gün

Sıradaki şehrimiz dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde 1. sırayı kısa süre içerisinde Çin’den devralması beklenen Hindistan‘ın 3., dünyanın ise en kalabalık 14. şehri olan Kalküta. Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olduğu yıllarda yaklaşık 150 yıl başkent olarak kullanılmış olan Kalküta‘da 15 milyondan fazla insan yaşıyor.


13- Buenos Aires, Arjantin

Nüfus: 15.625.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
“Beni bu güzel havalar mahvetti” der Orhan Veli Buenos Aires’i kastetmiyor tabi ki

İsmi “Güzel Havalar” anlamına gelen Arjantin’in başkenti Buenos Aires aynı zamanda Güney Amerika’nın da en önemli şehirlerinden birisi. Dünya kültüründe de önemli bir yeri bulunan Buenos Aires‘te 15,6 milyon insan yaşıyor.


12- Karachi, Pakistan

Nüfus: 18.160.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Pakistan’ın en kalabalık şehri Karaçi banliyöleri uzayıp gidiyor ufukta

Pakistan‘ın ekonomik ve endüstriyel başkenti olan Karaçi önemli bir liman kenti. Bu nüfus büyümesini sürdürürse bir kaç yıla kadar ilk ona girmesi kesin gibi duruyor. Saddar, Quaid el Azam Türbesi ve Clifton Bölgesi şehrin en önemli turizm noktalarından bazıları.


11- New York, ABD

Nüfus: 18.634.000

Dünyanın En kalabalık şehirleri
Newark ve New Jersey ile New York Metropolitan Area’nın nüfusu 20 milyona yakın

Barındırdığı çeşitlilik ile dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olan New York‘ta 18,6 milyon kişi yaşıyor. “Dünyanın Başkenti” ya da “Uyumayan Şehir” olarak da bilinen şehir, zengin içerikli müzeleri, ihtişamlı gökdelenleri, her ülke mutfağını bulabileceğiniz restoranları ve alışveriş bölgeleri sayesinde her yıl milyonlarca gezgini ağırlıyor.


10- Dhaka, Bangladeş

Nüfus:19.580.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Dhaka bu hızla büyümeye devam ederse kısa zamanda ilk beşe girecek gibi duruyor

Dünyanın en kalabalık şehirleri listesine 10. sırada yer alan Bangladeş’in başkenti Dhaka, kilometrekare başına düşen 44.500 kişiyle dünyanın en yoğun nüfuslu şehirlerinden birisi. Şehrin nüfusunun 2025 yılında 25 milyonu aşması bekleniyor.


9- Kahire, Mısır

Nüfus: 19.846.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Mısır’ın kadim başkenti Kahire’de 20 milyonu aşkın insan yaşıyor

Mısır’ın tarihteki en büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış gizemli şehri Kahire‘de 19.1 milyon insan yaşıyor. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilen piramitlere ev sahipliği yapan şehrin her köşesi tarih boyu süregelmiş birçok medeniyetin geçmişine ışık tutuyor.


8- Osaka, Japonya

Nüfus: 20.472.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Japonya’nın en kalabalık ikinci şehri Osaka, birinci neresi mi? Biraz daha aşağıda 😉

Japonya’nın en büyük adası olan Honşu’da, Yodo nehrinin Osaka Körfezi’ne döküldüğü yerde kulu olan şehir Japonya’nın başkent Tokyo’dan sonra en kalabalık 2. şehridir. Japonya her ne kadar 46 olan yaş ortalaması ile birlikte Almanya ile birlikte dünyanın en yaşlı ülkesi olmasına rağmen dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde iki şehri yer alıyor.


7- Mexico City, Meksika

Nüfus:21.493.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Meksika’nın tarihi başkenti Mexico City listemizde 7. sırada

Dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde sırada Amerika kıtasının en eski şehirlerinden biri olan ve 21.1 milyon insana ev sahipliği yapan Mexico City var. Yıllar boyu Aztek Uygarlığının başkent olarak kullandığı şehir tarih severler için biçilmiş kaftan.


6- Sao Paolo, Brezilya

Nüfus: 21.730.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Brezilya’nın en kalabalık şehri aynı zamanda dansın da başkenti Sao Paolo

Dansın, müziğin ve festivallerin şehri Sao Paulo‘da 21.2 milyon insan yaşıyor. Plajı bulunmaması sebebiyle kültür-sanat, yemek ve gece hayatı ile öne çıkan Güney Amerika’nın gözde kenti, gezginlere birçok turizm alternatifi sunuyor.


5- Mumbai, Hindistan

Nüfus:22.046.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Mumbai’de trene bindiğinizde dikkat etmeniz gereken tek şey cüzdanınız değil 🙂 – Dünyanın en kalabalık şehirleri

Evet inenlere öncelik tanıyalım lütfen. Mumbai‘nin ne kadar kalabalık olduğunu anlatmaya sanırım yukarıdaki fotoğraf yeter. Hindistan’ın en zengin şehri olan Mumbai aynı zamanda Hindistan Sineması Bolywood‘un da ev sahipliğini yapıyor.


4- Pekin, Çin

Nüfus:22.838.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Çin’in başkenti Pekin ülkenin en kalabalık ikinci şehri – Dünyanın en kalabalık şehirleri

Dünyanın en kalabalık ülkeleri listesinde 1. sırada olan Çin’in başkenti Pekin, Çin’in en kalabalık şehri değil. Biliyoruz tekerleme gibi oldu. Peki Çin’in en kalabalık şehri hangisi mi? Buyrun efenim…


3- Shanghai, Çin

Nüfus:25.888.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’İn en kalabalık şehri Şangay – Dünyanın en kalabalık şehirleri

Dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde ilk üçe gelmiş bulunmaktayız. İşte karşınızda aynı zamanda dünyanın en işlek limanının da yer aldığı, Çin’in ticaret, iletişim, sanayi ve kültür merkezi olarak kabul edilen Çin’in en kalabalık şehri Şangay.


2- Delhi, Hindistan

Nüfus:27.928.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Yakın zamanda nüfusu Çin’i geçecek olan Hindistan’ın en kalabalık şehri Delhi – Dünyanın en kalabalık şehirleri

Çin’den sonra dünyanın en fazla nüfusuna sahip ülkesi olan Hindistan’ın başkenti Delhi listede ikinci sırada. Tren üzerine tutunan insanların olduğu çok paylaşılan Hindistan fotoğraflarını görmüşsünüzdür. İşte o fotoğrafın çekildiği yer Delhi’dir.


1- Tokyo, Japonya

Nüfus:38.305.000

Dünyanın en kalabalık şehirleri
Tokyo tek başına dünyada kayıtlı 165 ülkeden daha kalabalık – Dünyanın en kalabalık şehirleri

Ve işte nüfusu dünyadaki 165 ülkeden daha fazla olan, 1954 yılında New York’u geçerek birinciliğe oturan ve o tarihten beri yerini hiçbir şehre kaptırmayan dünyanın en kalabalık şehirleri listesinin zirvesi: Tokyo. Tokyo aynı zamanda dünyanın en renkli yerleri listemizden de yer alıyor.

2 YORUMLAR

    • Merhabalar. Yorumunuz için teşekkür ederim. Söz konusu nüfus New York Metropolitan Area denilen Newark ve New Jersey’i de içine alan New York Bölgesi nüfusudur. USA resmi rakamlarını yansıtan şu linkten teyit edebilirsiniz. Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here