Doğu Ekspresi Turu bu güzel ülkede yaşayan ve ben gezmeyi seviyorum diyen herkesin mutlaka ama mutlaka tecrübe etmesi gereken harika bir tur. Ancak Doğu Ekspresi Turu yapmanın sanırım en zor yanı Doğu Ekspresi Bilet bulma konusundaki inanılmaz zorluklar.

Doğu Ekspresi Bilet
Doğu Ekspresi Güzergahları ksıaca vagonlardaki tabeladan görülüyor. – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

İnanın bana bir kez Doğu Ekspresi Bileti alıp o TCDD Doğu Ekspresi Ankara Kars Treni‘ne biner binmez sizi hayatınız boyunca unutamayacağınız harika bir yolculuk bekliyor olacak. Üstelik bu harika yolcuğun sonunda en az yolculuk kadar güzel bir Kars Gezisi yapacak ve Ani Harabeleri, Çıldır Gölü gibi birbirinden güzel Kars Gezilecek Yerler listesinin tadını çıkaracaksınız.

Ama önce şu yazımızın da ana konusu olan bir meseleyi halletmemiz lazım. Doğu Ekspresi Bilet alma şansınızı % 123 arttıracak (küsurat önemli) 🙂 yöntemler nelerdir gelin beraber bakalım. 😉


Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi Bilet meselesine geçmeden önce Doğu Ekspresi nedir kısaca bir bakalım. Kısaca dedim çünkü Doğu Ekspresi hakkında her şeyi Doğu Ekspresi: 10 Maddede Doğu Ekspresi yazımda ve bu güzel gezi sırasındaki maceralarımızı da Doğu Ekspresi Rüyası yazımda bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bilet
Doğu Ekspresi Sivas Divriği’ye doğru ilerlerken – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Doğu Ekspresi Nedir sorusuna ise kısaca şöyle cevap vermek istiyorum burada. Yirmi dört saat süren yolculukta tren penceresinden Anadolu’nun bir bir çeşit manzarası gördüğünüz, Ankara Kars treninde Kars’a değil de kendi içinizde bir yere yolculuk yaptığınız hissini veren aslolanın varılacak olan yer değil, yolculuğun kendisi olduğu harika bir deneyim Doğu Ekspresi!

Doğu Ekspresi aynı zamanda tıpkı Trans Sibirya ve Bernina Ekspress gibi dünyanın en iyi tren rotaları arasında gösteriliyor.


Doğu Ekspresi Bilet Türleri

Evet bu romantik girişten sonra yavaş yavaş asıl konumuza gelsek iyi olacak galiba. 🙂 Doğu Ekspresi Bilet türleri ile başlayalım önce. Merak etmeyin her şeyi tek tek anlatıyor olacağım. Doğu Ekspresi Bilet türleri trende yer alan üç farklı vagon türüne göre çeşitlilik gösteriyor ve bilet tercihinizi bu üç vagona göre yapabiliyorsunuz.


Pulman

Doğu Ekspresi Bilet
Pulman Vagonlar 60 kişilik 2+1 koltuklardan oluşuyor. Koltuklar ise oldukça rahat. – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Doğu Ekspresi Bilet türlerinde ilk sırada pulman vagonlar var. Pulman vagonlar 60 kişilik 2+1 koltuklardan oluşur. Koltuklar oldukça rahat ve hepsinde olmasa da bazılarının arkasında elektrik prizi bulabilirsiniz. Hiç priz olmayan vagonların size denk gelme ihtimali ise malesef var. 🙂

Vagonun başında ve sonunda birer tuvalet bulunuyor. Vagonun başındaki ilk sıra koltuklar seyahat yönünün tersine göre ikinci sıradaki koltuklar ile karşı karşıya olacak şekilde yerleştirilmiş. Koltuk mesafeleri de oldukça iyi olduğundan iyice yatırsanız dahi arkadaki yolcuyu rahatsız etmezsiniz.

Doğu Ekspresi Bilet türleri arasında en ucuz fakat 24,5 saatlik bir yolculuk için pek de tercih edilmeyen pulman vagonlar yine de “ben her koşulda uyurum sıkıntı olmaz zaten arkadaş grubu ile gidiyoruz yayılırız” diyenler için iyi bir alternatif. Zaten daha Ankara’dan çıkmadan herkes yayıldığını göreceksiniz. 🙂


Örtülü Kuşetli 

Doğu Ekspresi Bilet
Örtülü Kuşetli Vagonda yer alan odalar dörder kişilik ve koltuklar yatak olaibliyor. – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Doğu Ekspresi Bilet Türlerinde sırada örtülü kuşetli vagon var. Örtülü Kuşetli vagonlar dört kişilik olup odanızda resimde gördüğünüz gibi açılıp karşılıklı dört tane yatağa dönüştürülebilir koltuklar bulunuyor. Ancak koltuklar yatağa dönüştürüldüğünde arada çok az boşluğun kaldığını söylemeliyim. 🙂

ÖNEMLİ: Örtülü kuşetli vagon dört kişilik olduğundan eğer 4 arkadaş ya da 2 çift değilseniz mutlaka dört koltuğu da satın alın. Örneğin; Bir kız iki erkek bilet aldıysanız ve odanızdaki diğer bileti alan dördüncü kişi sizinle aynı odada uyumak istemezse yerleriniz değiştirilebilir. En iyisi dört arkadaş gidin hem okey falan oynarsınız 🙂

Yolculuk başlar başlamaz hem örtülü kuşetli vagon hem de yataklı vagonda herkes için temiz çarşaf ve nevresim takımı dağıtılıyor. Çok takıntılı değilseniz yanınıza çarşaf falan almanıza gerek yok çünkü inanın bana tertemiz. Örtülü kuşetli vagonda bir adet priz bulunuyor.


Yataklı Vagon

Doğu Ekspresi Bilet
Doğu Ekspresi Bilet Türlerinden kesinlikle yataklı vagonu tavsiye ediyorum – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon en iyi yatarak anlatılır dedim sevgili arkadaşlar. 🙂 Doğu Ekspresi Bilet Türleri arasında en konforlu ancak bilet bulmanın da bugünlerde neredeyse mucize haline geldiği bilet türüne geldik.

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon iki kişilik odalardan oluşuyor. Odada bir el yıkama lavabosu, bir masa ve dolap, dolabın içerisinde bir mini buzdolabı, iki priz ve açıldığında ranza şeklinde yatak olan iki koltuk bulunuyor.

Yataklı Vagonda kız arkadaşınızla, biz sadece arkadaşınızla 🙂 , eşinizle, dostunuzla, ailenizle istediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz. Diğer yolcuları rahatsız etmeden istediğiniz gibi odayı kullanabilir, sucuk ekmek partisi bile verebilirsiniz. (Gerekli ekipmanlarınız varsa tabi) 🙂

Doğu Ekspresi Bilet türlerinden hangisini alırsanız alın ısınma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Yataklı vagondaki odalardaki ısıtmayı istediğiniz vakit açıp kapayabilir derecesini değiştirebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bilet
Yataklar açıldığında odada gayet geniş bir kullanım alanı kalıyor.

Fotoğraftan da görüleceği üzere biz Doğu Ekspresi Yataklı Vagon kullanarak yaptık bu seyahati. Üç kişi olduğumuzdan iki yataklı vagon odası alarak istediğimiz gibi kullandık odaları. Konfor açısından kesinlikle ve kesinlikle yataklı vagonu öneriyorum.


Doğu Ekspresi Yataklı Vagon ve Örtülü Kuşetli Farkları 

Doğu Ekspresi Bilet bulma telaşında olan herkesin sanırım en çok merak ettiği sorulardan birisi de yataklı vagon ile örtülü kuşetli vagon arasındaki farklar. Hemen bakalım. 🙂

  • Doğu Ekspresi Yataklı Vagon odaları 2 kişiliktir. Örtülü kuşetli vagondaki odalar ise 4 kişiliktir.
  • Yataklı vagonda koltuklar açılınca iki yatak ortaya çıkar ve odada size yaşam alanı fazlasıyla kalır. Örtülü kuşetli vagonda ise koltuklar açılınca dört yatak olur ve odada neredeyse hiç boşluk kalmaz.
  • Yataklı vagonda el yıkama lavabosu, mini buz dolabı, masa ve dolap varken örtülü kuşetli vagonda bunlar bulunmaz.
  • Yataklı vagon ile örtülü kuşetli vagon arasındaki en önemli farklardan birisi de örtülü kuşetli vagonda üç kişi bilet alırsanız tanımadığınız birisi ile seyahat etmek zorunda kalırsınız. Bu kişi farklı cinsiyetten olur ve gece sizinle aynı odada uyumak istemezse yer değişikliği gerekebilir. Yataklı vagonda iki kişi bir odayı alır dilediğiniz gibi kullanırsınız.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi Bilet fiyatları bence kesinlikle verdiği keyfe göre oldukça ucuz. Zaten binlerce kişinin bilet almak için kuyrukta olduğunu ve bilet alabilmenin neredeyse mucize haline geldiğini düşünürsek fiyatların ne kadar ucuz olduğu daha kolay anlaşılır. 🙂

Peki gelelim fiyatlara. Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2019 tarifesi (Tek Yön)  aşağıdaki gibi:

Pulman Vagon Fiyatları: 48 TL

Örtülü Kuşetli Vagon Fiyatları: 64,5 TL

Yataklı Vagon Fiyatları : 118 TL (tek kişi bir yatak alırsanız) 188 TL (tek kişi iki yatağı da alırsanız)

İNDİRİM: Doğu Ekspresi Biletleri 65 yaş üstü yolcular, 13-26 yaşa aralığındaki gençler, TSK çalışanları, Öğretmenler, Basın Mensupları ve TCDD personeli için ise indirimli olarak satışa sunuluyor.


Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Öncelikle şunu söylemeliyim ki biz bu güzel Doğu Ekspresi Turunu yapmadan önce Doğu Ekspresi henüz inşaatlarda şarkı söyleyen İbrahim Tatlıses gibiydi. 🙂 Yani henüz ne instagrama ne de ana haber bültenlerine düşmüştü. Dolayısıyla gayet sakin bir şekilde TCDD internet sitesine girip biletimizi kolayca almıştık. Malesef durum şimdi öyle değil.

Doğu Ekspresi Bilet
Kars Gezilecek Yerler listesinin en gözde mekanı Ani Harabeleri. Alıcaz o bileti! 🙂 – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Peki Doğu Ekspresi Bileti nasıl alınır? Hemen bakalım. Anlatmadan önce herkese bol şans diliyorum. 🙂 Çünkü ne kadar çabalarsanız çabalayın sizin gibi binlerce kişinin bu bileti almaya çalıştığını üstelik sevgili TCDD’nin ek vagonların çoğunu tur şirketlerine çoktan sattığını düşününce şansa fazlasıyla ihtiyacınız olacak.

Doğu Ekspresi Bilet alma şansınızı fazlasıyla arttıracak aşağıdaki yöntemleri uygularsanız başarılı olacağınıza eminim. Biz daha geçen hafta bir arkadaşa bilet almak için uyguladık ve başarılı olduk. Hadi bakalım. 😉


1-Doğu Ekspresi Bilet için Ankara-Kars mı Kars-Ankara yönü mü?

Önce karar vermeniz gereken bu aslında. Ben kesinlikle Ankara – Kars yönünü tavsiye ediyorum. Çünkü Kars Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi Kars o kadar çok güzelliklerle dolu ki bu güzel yerden dönüyor olmanın hüznü ve yorgunluğunuz Doğu Ekspresi yolculuğuna biraz gölge düşürebilir.

Doğu Ekspresi Bilet
Doğu Ekspresi Bilet

Öte yandan Kars’a gidiyor olmanın heyecanı Doğu Ekspresi ile birleşince daha bir güzel oluyor. Ancak Kars-Ankara yönünde bilet bulma şansınızın daha yüksek olduğunu da eklemeliyim. Biz Ankara-Kars güzergahını kullanıp uçakla İstanbul’a dönmüştük.


2-Doğu Ekspresi Bilet Almak İçin Bir Ay Önce Hareke Geçin

Evet Doğu Ekspresi Bilet almak için başlangıç noktamız gideceğimiz tarihten bir ay önce harekete geçmekle başlıyor. Örneğin 18.02.2019 tarihli Doğu Ekspresi bileti 19.01.2019 tarihinde satışa çıkıyor.

Öncelikle TCDD internet sitesine girip Ankara-Kars veya Kars-Ankara (Hangi yön almak istiyorsanız) seçip biletin satışa sunulduğu en uzak tarihi bulun. Örneğimizde 17.02.2019 tarihi için bilet satışı varken 18.02.2019 tarihini seçtiğiniz ekrandaki gibi bir uyarı alacaksınız. (“İsteğinize uygun sefer bulunmamaktadır.” yazacaktır genelde.)

Doğu Ekspresi Bilet
Önce Doğu Ekspresi satışa çıkmayan bilet tarihini  bulmak gerekiyor. Doğu Ekspresi Bilet

Bu demektir ki 18.02.2019 tarihinin Doğu Ekspresi Bilet satışı yarın başlayacaktır. Bu bilgiyi edindikten sonra daha kritik bir soru çıkıyor karşımıza. Peki ama saat kaçta? 🙂


3-Doğu Ekspresi Bilet Almak İçin Sabah Erken Kalkın

Ya da hiç uyumayın. 🙂 Yazıyı yazmadan önce Şener Şen’in farklı tiplerle defalarca nikah şekeri alması gibi TCDD’nin 444 8 233 numaralı çağrı merkezini üç dört sefer arayıp farklı operatörlere biletin saat kaçta satışa çıktığını sordum. 🙂 Hepsi ağız birliği etmişcesine  Doğu Ekspresi Biletinin saat kaçta çıkacağının belli olmadığını söylediler.

Doğu Ekspresi Bilet
Sabah 8’de 18.02.2019 için siteye baktığımda 8 vagon olarak satışa çıkan biletler çoktan bitmiş. Erken kalkmak önemli 😉

Tecrübelerime ve arkadaşa yakın bir tarihte aldığımız biletin çıkış saatine dayanarak şunu söylüyorum ki: Doğu Ekspresi Bileti 06:30’dan sonra her an satışa çıkabilir arkadaşlar. O halde yapmamız gereken şey sabah erken kalkıp TCDD internet sitesini açıp tetikte olmak.

ÖNEMLİ: TCDD bilet satış uygulaması EYBİS pratik bir uygulama olarak gözükse de internet sitesine göre 1 ya da 2 dakika daha geç güncellendiği için uygulamadan bilet almaya çalışmak geç kalmanıza sebep olabilir.


4-Doğu Ekspresi Bilet İçin Doğru Anı Yakalayın

Doğu Ekspresi Bileti alabilmenin en önemli kısmı doğru anı yakalamak. Erkenden kalkıp bilgisayar başına geçtikten sonra gideceğiniz yönü tarihi ve kişi sayısını seçip sayfayı düzenli aralıklarla yenilemeye başlayın. Alıcaz o bileti merak etmeyin. 🙂

Ancak bunu çok sık yaparsanız tarayıcınız bir süre sonra bilgileri yeniden girmenizi isteyebilir. Vakit kaybı yaşamamak için farklı bir tarayıcıdan da siteyi açıp bilgileri girip hazır tutmak ve sırayla yenile yapmanızı öneriyorum. Hatta mümkünse ekip halinde çalışın ki şansınız daha çok olsun. Herkes bilgisayarların başına geçip sayfayı düzenli aralıklarla yenilesin.


5-Doğu Ekspresi Bilet Türlerinden İstediğinizi Seçin

Biletler satışa çıktığı andan itibaren aşağıdaki görüntünün ekrana geldiğini göreceksiniz.

Doğu Ekspresi Bilet
Ekrana yansır yansımaz bilet seçiminizi gerçekleştirip Devam tuşuna basın – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Örneğimizde 17.02.2019 tarihi için pulman vagonda 50 kişilik yer kaldığı (parantez içinde görünen sayı) ancak örtülü kuşetli ve yataklı vagon için yer kalmadığı görülüyor. Siz 18.02.2019 tarihi için biletler çıkar çıkmaz yakalayacağınız için buradaki rakamların sıfır olmadığını göreceksiniz.

Hangi vagonda gitmek isterseniz (yukarıda söylediğim gibi kesinlikle yataklı vagon önceliğiniz olsun) seçip Seçim sütununun altındaki “Seç”i tıklayıp (tıkladıktan sonra “Seçili” yazacak) devam butonuna basın.


6-On dakika içerisinde ödemeyi tamamlayın

Doğu Ekspresi Bilet
Koltuk veya yatak seçimi ekranına girdiğinizde on dakikalık süre işlemeye başlıyor. – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Doğu Ekspresi Bilet Türlerinden istediğinizi seçtikten sonra ekranda sol üst köşede bir sayaç başlıyor. Koltuk seçiminden sonra on dakika içerisinde ödeme işlemini tamamlamanız gerekiyor. Eğer bir aksilik olur da işlemi verilen sürede tamamlayamazsanız sistem sizi dışarı atıyor.

Dolayısıyla eğer bilet satışa çıktığı ilk anda boş koltuk bulamazsanız hemen vazgeçmeyin. Süreci baştan alın ki 10 dakika içerisinde ödeme işlemini tamamlayamayanların yerine sistemin boşa çıkardığı biletleri alabilesiniz. Eee tabi siz de kredi kartınızı hazırda tutun. 🙂

Önemli: Eğer dört kişi Örtülü Kuşetli Vagonda seyahat etmek istiyorsanız hemen odadaki koltuklara tıklayın. Siz diğer koltuklara tıklamadan başka birisi tıklamışsa da vazgeçmeyin onun vazgeçmesini bekleyin derim. 🙂 Yataklı vagonda ise zaten siz tek bir koltuğa tıklayınca oda kapanmış oluyor.


7-Doğu Ekspresi Bilet İçin Ek Vagonları Takip Edin

Doğu Ekspresi Bilet
Eğer ilk girişiminizde bilet alamazsanız vazgeçmeyin. Mutlaka ek vagonlar olacaktır. – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Tüm çabalarınıza rağmen Doğu Ekspresi Bilet alma işinde başarısız mı oldunuz? Yine de vazgeçmeyin. Doğu Ekspresi genelde 8 ya da 9 vagon olarak satışa çıkıyor ancak ek vagonlar ile -ki mutlaka ek vagonlar oluyor- 12 vagona kadar çıkıyor. Ancak tabi ki ek vagonların ne zaman eklenip internet sitesine yansıyacağı yine bilinmiyor.

Bu yüzden özellikle biletin satışa çıktığı gün mutlaka siteyi yoklamaya devam edin. Hatta size önerim eğer kalabalık bir grupsanız TCDD 2. Bölge Müdürlüğü‘ne halinizi anlatıp sizin için ek vagon açmalarını talep edebilirsiniz. İşe yaradığını duymuştum. 🙂 İletişim bilgilerini yazıyorum.

Adres: TCDD 2. Bölge Müdürlüğü Anadolu Bulvarı Behiçbey / Ankara Tel: 0312 309 05 15


Doğu Ekspresi Öneriler

Bu yazıda Doğu Ekspresi Bilet bulma yöntemlerini anlatmaya çalıştım. Çünkü hepimizin bildiği gibi Doğu Ekspresi rüyasını gerçekleştirmenin en zor yanı bilet bulabilmek. Umarım yukarıda anlattığım yöntemlere göre bilet almayı başarır bu harika yolculuğu siz de gerçekleştirirsiniz.

Doğu Ekspresi Bilet
Doğu Ekspresi Yolculuğumuzun sanırım 23. saati gözler kapanmış. 🙂 – Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yöntemleri

Peki bileti aldım ama trende nelerle karşılaşacağım, nelere dikkat etmem gerekir, Doğu Ekspresi güzergahı ve durakları nelerdir, özellikle tavsiye ettiğin bir şey var mı diye soracak olursanız Doğu Ekspresi: 10 Maddede Doğu Ekspresi yazımı okumanızı öneriyorum.

Doğu Ekspresi Bilet
TCDD Emekçisi güzel insan İsmail Abi’yi görürseniz selamlarımı iletin lütfen.

Doğu Ekspresi yolculuğu ve ardından Kars’ta yaşadıklarımız o kadar güzeldi ki onlarca ülke gezmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim ki yaptığım en güzel şeylerden biri kesinlikle Doğu Ekspresi ve Kars Gezisi‘dir. Doğu Ekspresi Bilet bulma işi biraz meşakkatli olabilir ama inanın buna fazlasıyla değecek. O yüzden vazgeçmeyin bu sevdadan 😉

2 YORUMLAR

  1. Ali bey merhaba

    Yaziniz icin cok tesekkur ederim. Elinize saglik. Sabahin altisinda kalkip sizin yontemleri takip ederek biletimizi aldik. Cok tesekkurler….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here