Bazen varılacak yerden, görülecek müzelerden, tanışacak insanlardan, çekilecek fotoğraflardan daha önemli olan şey yapılacak yolculuktur. Doğu Ekspresi bu güzelliklerin hepsini bir arada sunan, ömrünüz oldukça hep hatırlayacağınız harika bir yolculuk.

Tanju, Ulaş ve ben Ankara’nın meşhur ayazında trene binmek üzereyken bu yolculuğun ne kadar güzel geçeceği ve ardından Kars’ta yaşayacaklarımız hakkında az çok fikrimiz vardı ancak hayatımızda yaptığımız en güzel gezilerden birisi olacağını tahmin etmiyorduk. Hadi Doğu Ekspresi Turu başlasın. 😉


1-Doğu Ekspresi Nedir? 

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi yolculuğu o kadar keyifli ki bilet bulmanın eziyetine değeceğini garanti edebilirim.

Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi Bilet Nasıl Alınır yazımda söylediğim gibi Trans Sibirya ve Bernina Ekspress ile birlikte dünyanın en iyi tren rotalarından biri olan, Ankara’dan Kars’a 24,5 saat süren, Anadolu’nun tüm güzelliklerini görerek hem Kars’a hem de içinizde bir yere çok keyifli bir seyahat imkanı veren harika bir tren yolculuğudur.

Bizim için bu yolcuk öyle güzel geçti ki hani tren Kars‘ta durmayıp bi 24 saat daha gitse hiç itiraz etmezdim sanırım. Ya da belki Kars’ta sonlandığı için bu kadar güzeldir. Bilmiyorum. Doğu Expresi Rüyası yazımda anlatmaya çalıştım neler yaşadığımızı.


2-TCDD Doğu Ekspresi Bilet Türleri Nelerdir?

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli vagon genel görünümü. Odalar dörder kişiliktir. Koltuklar açıldığında dört tane yatak olur.

TCDD Doğu Ekspresi bilet türleri üç çeşittir.

Pulman: 2+1 koltuklardan oluşan ve her vagonda 60 yolcunun seyahat ettiği vagonlardır. Koltuklar oldukça rahat, koltuk araları ise oldukça geniştir ancak 25 saatlik Doğu Ekspresi yolculuğu için pulman vagonları tercih etmeyin derim. Pulman vagonlarda genelde priz bulunmadığını da eklemeliyim.

Örtülü Kuşetli Vagon: Doğu Expresi Örtülü Kuşetli vagonda yer alan odalar 4’er kişiliktir. Koltuklar açıldığında 4 tane yatak olur. Hem oda hem de yataklar oldukça rahattır. Odada bir adet priz bulunur.

ÖNEMLİ: Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli vagonda seyahat edecekseniz eğer 4 arkadaş veya 2 çift değilseniz mutlaka kalan koltukları da satın alın. Odanızda bulunan farklı cinsiyetten diğer yolcu sizinle aynı odada uyumak istemez ise yerleriniz görevliler tarafından değiştirilebilir.

Yataklı Vagon: Doğu Expresi yolculuğunun en keyifli hali kesinlikle Doğu Ekspresi Yataklı Vagon alırsanız yaşanır. 2 kişilik odalarda bir el yıkama lavabosu, dolap, mini buzdolabı ve 2 priz bulunur. Yataklar açıldığı zaman bile odada oldukça geniş bir alan kalır.

Peki örtülü Doğu Ekspresi yataklı vagon ile örtülü kuşetli vagon arasında farklar nedir? Dahası örtülü kuşetli alacaksam neye dikkat etmeliyim? Yataklı vagonun avantajları nelerdir? Hepsini Doğu Ekspresi Bilet Nasıl Alınır yazımda anlattım. Bi göz atın derim. 😉


3-Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Nedir?

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi doğunun baş tacı Erzurum’da on dakika kadar duruyor.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2019 tarifesi aşağıdaki gibidir sevgili arkadaşlar.

Pulman Vagon Fiyatları: 48 TL

Örtülü Kuşetli Vagon Fiyatları: 64,5 TL

Yataklı Vagon Fiyatları : 118 TL (tek kişi bir yatak alırsanız) 188 TL (tek kişi iki yatağı da alırsanız)

Ayrıca Doğu Ekspresi Bilet fiyatlarında 65 yaş üstü yolcular, 13-26 yaşa aralığındaki gençler, TSK çalışanları, Öğretmenler, Basın Mensupları ve TCDD personeli için % 20 ile % 50 arasında indirim var.


4-Doğu Ekspresi Bilet Alma Yöntemleri Nelerdir?

Doğu Expresi ve ardından Kars Gezisi o kadar keyifli ki binlerce kişi bu keyfi yaşamak için sırada bekliyor. Hal böyle olunca bir ay önce satışa çıkan biletler bir kaç dakikada tükeniyor ve Doğu Ekspresi Bilet bulma neredeyse imkansız bir hal alıyor. Ancak Doğu Ekspresi bilet bulma şansınızı % 100 arttıracak bir yazı hazırladım. Mutlaka göz atın derim. 😉

Doğu Ekspresi Bilet

Henüz bu yazıyı kaleme almadan bir hafta önce bu yöntemleri uygulayarak iki arkadaşımıza Doğu Ekspresi Yataklı Vagon bileti almayı başardık. Doğu Ekspresi bilet türleri nelerdir ve daha da önemlisi Doğu Ekspresi bilet bulma yöntemleri nelerdir uzun uzun anlattım. Doğu Ekspresi Bilet Nasıl Alınır yazımda bulabilirsiniz. 😉


5-Doğu Ekspresi Güzergahı Nedir?

Doğu Ekspresi Güzergahı nedir? Bakalım. 24 saatten fazla süren bu güzelim Ankara – Kars yolculuğu fotoğrafta gördüğünüz üzere sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum‘dan geçerek Kars’a varıyor.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi Güzergahı Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars

Ankara’dan 18:00‘de kalkan Doğu Ekspresi, gece saat 01:00‘de Kayseri’de oluyor. Sabah 04:30′da Sivas’a vardıktan sonra 10:40‘da Erzincan ve 14:45‘te Erzurum’a uğradıktan sonra 18:30 civarı Kars’a ulaşıyor. Tren bu saydığım ana duraklarda 6-7 dakika civarı dururken genelde ilçelerde bulunan küçük duraklarda ise 1 dakikadan fazla durmuyor.

Doğu Ekspresi Kars-Ankara güzergahını kullanacaklar için ise Kars‘tan trenin sabah 08:00’de kalktığını söylemiş olalım.


6-Doğu Ekspresine Ne Zaman Gidilmeli?

Tabi ki de kışın. 🙂 Peki kışın ne zaman diye soracak olursanız ben Ocak derim. Çünkü kışın zirveye ulaştığı ve muhtemelen kar yağışının ve karın harikulade bir tabloya dönüştürdüğü doğanın tüm güzelliklerine varabilmeniz için ocak ayı en ideal ay gibi duruyor.

Doğu Ekspresi
Çıldır Gölü’nün kenarında harika bir manzaraya karşı oturuyorum. Aralığın son günleri ancak göl tam olarak buz tutmamış.

Doğu Ekspresi Rüyası yazımda anlattığım gibi biz bu güzel yolculuğu aralığın son günlerinde yapmıştık. Şanssızlığımızdan olacak yol boyunca Erzurum’un Horasan ilçesine varana kadar kar göremedik. Horasan’da da güneş battı yine kar göremedik. 🙂 Üstelik Çıldır Gölü’de tam anlamıyla donmuş değildi. Doğu Ekspresi her haliyle güzel ama manzara hem de Kars Gezisi Ocak ayında bence daha keyifli olacaktır.


7-Doğu Ekspresi Önemli Bilgiler Nelerdir?

Şimdi sıra geldi bu güzel yolculuğa dair önemli bilgilere. Doğu Expresi 24 saat sürüyor hatta kış şartlarına göre bu yolculuğun 26 saate kadar çıktığı bile oluyor. Hal böyle olunca yolculuğa başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir sürü şey var. Akılllara da bir sürü soru geliyor. Neymiş bakalım? 🙂

Doğu Ekspresi Yeme İçme Nasıl?

Doğu Expresi yemekli vagonundan günün her saati hem abur cubur alabilir ya da kahvaltı veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Biz hem kahvaltımızı hem de akşam yemeğimizi yemekli vagonda hallettik. Kalite hiç fena değil. Fiyatları da şu linkten görebilirsiniz.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi yemekli vagonda kahvaltımızı yaparken…

Siz çantanızı abur cuburla doldurmayı ihmal etmeyin. Yemekli vagon kahvaltısı fena olmamakla birlikte yanınızda kahvaltılık götürüp çayı yemekli vagondan alabilir hatta elektrikli ocak, su ısıtıcısı falan götürüp baya bi kahvaltı da hazırlayabilirsiniz kendinize. Özellikle sucuk partisi verecek arkadaşlara söylemeliyim ki kokusu sadece odanıza değil tüm vagona doluyor. Canımız çekiyor kardeşimmm! 🙂

LEZZET UYARISI: Ayrıca hem kendiniz hem de yemekli vagon aracılığı ile Aşkale‘ye vardığınızda meşhur Erzurum Cağ Kebabını sipariş edip Erzurum Tren Garı’nda teslim alabiliyorsunuz. Mutlaka yapın bunu. Afiyet olsun. 🙂 Gel Gör Kebap: 0442 213 3253

Doğu Expresinde Alkol Var mı? 

Yemekli vagonda alkol satışı yok. Ancak trene binmeden önce dışarıdan satın alıp trende içebiliyorsunuz. Yani dışarıdan yiyecek içecek sokmak serbest. Hatta örtülü kuşetli veya yataklı vagonda kendinize mükellef bir sofra bile kurabilirsiniz. Yarasın efenim. 🙂

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Temizlik ve Tuvalet Nasıl?

Yataklı vagon veya örtülü kuşetli vagonda kalacaksınız trene biner binmez size temiz çarşaf ve yastık kılıfı dağıtılıyor. Çarşafların temizliği konusunda hiç bir endişeniz olmasın. Eğer çok çok hassas değilseniz yanınızda uyku seti götürmenize gerek yok. Tren temizliği de çok iyi durumda.

Tuvaletlere gelince. Her vagonda biri başta biri sonda iki adet tuvalet var. Yolculuk başlamadan önce kesinlikle tertemiz ancak özellikle pulman ve örtülü kuşetli vagonlarda kullanan kişi sayısı fazla olduğu için yolculuğun ilerleyen saatlerinde kirleniyor.

Doğu Ekspresi
Tanju radyo eşliğinde Doğu Ekspresi penceresinden uzakları izliyor.

Doğu Expresi Sıcaklık

Trende ısınmaya dair hiç bir problem yok. Bizim de binmeden önce endişelerimiz vardı ancak trene biner binmez bu endişenin ne kadar yersiz olduğunu anladık. Yataklı vagon veya örtülü kuşetli vagonda gidecekseniz eğer ısı panelini istediğiniz gibi açıp kapayabilir derecesini ayarlayabilirsiniz. Isınma gayet yeterli.

Doğu Ekspresi Uyku ve Yataklar

Örtülü kuşetli vagonda yatak olabilen dört, yataklı vagonda ise iki tane koltuk olduğunu söylemiştim. Yataklar gayet temiz ve rahat. İstediğiniz zaman odanızda uyuyabilirsiniz. Benim gibi uykunuz hafif ise özellikle tren makas değiştirirken uyanabilirsiniz. 🙂 Sabahleyin erkenden uyanın derim. Ben sabah altı buçukta tren Divriği’ye doğru süzülürken uyandım. Bu manzaraları kaçırmayın.

Doğu Ekspresi
Doğu Expresi yaparken sabahın erken saatlerinde kalkarsanız bu güzel manzaraları kaçırmazsınız.

Doğu Expresi Güvenlik

Güvenliğe dair hiç bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Özellikle yataklı vagon veya örtülü kuşetli vagonda seyahat edecekseniz odaların içeriden kilitlendiğini dışarıdan ise malesef kitlenmediğini söylemeliyim. Örtülü kuşetli ve yataklı vagonun gençlerle dolu olduğunu, çok güzel ve sıcak bir ortamın sizi beklediğini söylemeliyim.

Vagonlar arasında dolaşabilir, trenin başına veya sonuna dilediğinizce gezebilirsiniz. Ancak kıymetli eşyalarınızı mutlaka yanınıza alın.

Doğu Ekspresi İnternet ve Telefon Durumu

Trende wi-fi yok. Yol boyunca da yerleşim yerlerine yaklaşırken ve uzaklaşırken hariç olmak üzere internetin de çok iyi çektiği söylenemez. Telefon ise bazı yerler hariç kesintisiz çekiyor diyebilirim.


8-Doğu Ekspresi İhtiyaç Listesinde Neler Var?

 • Bolca abur cubur alın mutlaka. Bisküvi, kraker, çubuk ne severseniz artık. Meyve almayı ihmal etmeyin. Özellikle benim gibi mandalina severseniz beş kilodan aşağı almayın. Kırıkkale’ye varmadan bitirdim. 🙂
 • Örtülü kuşetli vagonlarda tek priz olduğunu söylemiştim. Üçlü priz mantıklı olacaktır. Yataklı vagonda ise iki priz bulunduğundan gerek duymayabilirsiniz.
 • Çay kahve içmeyi seviyorsanız mutlaka yanınızda su ısıtıcısı götürün. Yemekli vagondan da sıcak su temin edebilirsiniz ama bunun için trende baya bir yürümeniz gerekebilir.
Doğu Ekspresi
Doğu Expresi Kars’a doğru yaklaşırken son fotoğrafları da çekiyoruz.
 • Temizlik konusunda çok çok hassas değilseniz çarşaf ve nevresim götürmenize gerek yok ancak havlu sadece yataklı vagonda verildiğinden en azından bir el havlusu götürmenizde fayda var.
 • Aynı şekilde tuvaletlerde tuvalet kağıdı, peçete bulunuyor ancak yolculuk uzun. Biterse görevliyi bulup rica etmek yerine bir tuvalet kağıdı ve ıslak mendil götürün derim.
 • Rahat bir terlik almayı da unutmayın. O kadar uzun süre ayakkabıyla oturmak rahatsız edici olabilir.
 • Kars Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi Kars Gezisi için yanınızda mutlaka ve mutlaka kalın şeyler alın. Lahana gibi giyinin mümkünse ancak tren tahmin edeceğinizden daha sıcak olduğundan yanınızda bir t-shirt mutlaka bulunsun.
 • Doğu Ekspresi manzarası pencereden akıp giderken dışarıyı izlemek en iyisi ama bu uzun yolculukta kitap okumanın, müzik dinlemenin, film izlemenin tadı da bir başka olur. Hangisini tercih ederseniz götürün bir şeyler.

9-Doğu Ekspresi Önerileri Nelerdir?

 • Doğu Ekspresi Bilet bulma işi canınızı sıkabilir evet ama inanın bana hem bu yolculuk sırasında yaşadıklarınız hem de Kars’ta göreceğiniz tüm o güzellikler değer buna. Bilet bulma şansınızı % 100 arttıracağına emin olduğum Doğu Ekspresi Bilet Nasıl Alınır yazıma bir göz atın derim.
 • Doğu Ekspresi Turu sadece bir turistik aktivite de değil. Kendinize yaptığınız bir yolculuk sanki. Bunun keyfini yaşayın. Arkadaşlarınızla, sevgilinizle, eşinizle ya da tek başınıza mutlaka bu turu ve ardından Kars Gezisi‘ni yapın.
 • Kars özellikle Doğu Ekspresi Turunun popüler hale gelmesiyle iyice yerli turistlerin gözdesi oldu. Otel rezervasyonunuzu gitmeden önce mutlaka yaptırın. Kars Gezi Rehberi yazımdaki otel önerilerine bir göz atın derim.
 • Örtülü kuşetli vagon hakkındaki uyarımı tekrarlıyorum çünkü önemli. Diyelim ki bir kız bir erkek örtülü kuşetli vagondan bilet aldınız ve diğer iki yolcu da kadın. Diğer yolcular gece sizinle aynı odada uyumak istemez ve durumu görevliye bildirirlerse yeriniz değiştirilebilir. Dolayısıyla örtülü kuşetli vagonda alabiliyorsanız tüm koltukları almaya çalışın.
 • Ayrıca örtülü kuşetli vagonda yolculuk ederken kimin nerede yatacağına diğer yolcular ile birlikte karar veriyorsunuz. Ben kesinlikle yataklı vagonda gitmenizi öneriyorum. İkisi arasındaki en büyük fark konfor.
Doğu Ekspresi
Doğu Expresi çoğu yerde sağa ya da sola büyük yaylar çiziyor. Foto çekmek için ideal zaman işte bu anlar 😉
 • Doğu Ekspresi yolcuğunda sabahleyin erkenden uyanın. Muhtemelen Divriği’ye doğru (Ankara-Kars güzergahını kullanıyorsanız) yol alıyor olacaksınız. Yolun en güzel kısmı burada diyebilirim. Kaçırmayın bence.
 • Erzurum‘a yanaşırken ve Erzurum Garı‘nda çocuklar trene yanaşarak kendilerine bir şeyler vermenizi istiyor. Çocukları da düşünerek bol bol abur cubur alın. 😉
 • Özellikle Kars-Ankara güzergahını kullanacak arkadaşlar için şunu söylememde fayda var. Doğu Ekspresi genelde 24,5 saat sürmekle beraber rötarlarla bazen bu süre uzayabiliyor. Trenden indikten sonra uçak veya hızlı tren kullanacaksanız bilet saatinizi buna göre ayarlayın derim.

10-Peki Ya Kars?

Doğu Ekspresi yolculuğunu belki de bu kadar güzel kılan şey sonunda en az bu yolculuk kadar hatta bana göre daha da güzel bir şehrin sizi karşılıyor olması. Onlarca ülke yüzlerce şehir gezip görmüş birisi olarak söylüyorum ki Kars‘ta geçirdiğim üç gün kesinlikle paha biçilemezdi.

Doğu Ekspresi
Kars Gezilecek Yerler listesinin assolisti Ani Harabeleri mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Kars Gezi Rehberi yazımda uzun uzun anlattığım gibi bu şehrin insanları bize çok uzun zaman önce unuttuğumuz şeyleri bize sanki aralarında anlaşmışlar gibi hatırlattılar. Kars Gezilecek Yerler yazımda anlattığım tüm o güzellikler de insanların sıcaklığı ile birleşince ortaya ömrümce hatırlayacağım harika bir tatil çıktı.

Sevgili arkadaşlar Kars’ta en az üç gün geçirin. Sokaklarında yürüyün. Nuran Abla‘nın yeri olan Kars Kaz Evi‘ne gidip kaz eti yiyin. Taksici Metin Abi ile atlayıp Ani Harabelerine, Çıldır Gölü’ne gidin. Çay ocaklarında oturup çay içerek insanlarla sohbet edin. Bu güzel şehirde gördüğünüz her insana benden selam söyleyin! 🙂 Ama ondan önce Doğu Expresi rüyası yazımda buluşalım. Daha size yolculuğun nasıl geçtiğini anlatacağım. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here