İstanbul Arkeoloji Müzesi kompleksinin içinde, Arkeoloji Müzesi’nin üç ana bölümünden birisi olan Çinili Köşk, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Kütahya, İznik ve  Çanakkale çinilerinin renk cümbüşü halinde sergilendiği harika bir müze!

Çinili Köşk
İznik Çinilerinin en güzel örneklerinden biri olan bu kandil Sokullu Mehmed Paşa Camii için yaptırılmış.

İstanbul Müzeleri, ne gezmekle, ne okumakla bitip tükenecek gibi değil. Bu şehir öyle güzel, öyle kadim ki daha sergilenemeyen, gün yüzüne yeni çıkarılmış veya depolarda bekleyen eserler çıkarılsa herhalde bir İstanbul kadar daha müzeye ihtiyaç duyulur. İşte onlardan birisi Eski Şark Eserleri Müzesi ile birlikte İstanbul Arkeoloji Müzeleri içerisinde yer alan Çinili Köşk Müzesi! 


Çinili Köşk Nerede?

Aslında doğru soru İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? olmalıydı. Çünkü yukarıda belirttiğim gibi İstanbul Arkeoloji Müzesi kompleksi üç ana bölümden oluşuyor. Bunlar: Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi ve Arkeoloji Müzesi.

Çinili Köşk
Osman Hamdi Bey yokuşu Gülhane Parkı’nın yanından Topkapı Müzesi’ne kadar çıkar.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Gülhane Parkının hemen yanında bulunuyor. Gülhane Parkı kapısından içeri girer girmez sağa doğru güzel bir yokuşun çıktığını göreceksiniz. İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nin de kurucusu olan Osman Hamdi Bey‘in adını taşıyan Osman Hamdi Bey Yokuşu‘nda yer alır.


Çinili Köşk Tarihi

Türk Çini ve seramik sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği Çinili Köşk İstanbul’un fethinin ardından 1472 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirildi. Çinili Köşk içini ve dışını süsleyen birbirinden güzel çiniler sebebiyle “Kasr-ı Kaşi” veya “Sırça Saray” olarak da tanınır.

Çinili Köşk Avlusu

Mozaiklerle kaplı ana girişin altındaki kapıda yer alan kitabede binanın hem tarihinden hem de güzelliğinden bahsedilir. Çinili Köşk önünde bulunan ahşap revak 1737 yılında yandıktan sonra şu anki 14 mermer sütundan oluşan hali I. Abdülhamid zamanında yeniden yapılmıştır.

Çinili Köşk

Çinili Köşk 1880 yılında Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) olarak hizmete açıldı. Uzun süre imparatorluk müzesi olarak kullanılan Sırça Saray, Topkapı Müzesi’ne devredildikten sonra müze işlevini kaybetti ancak 1953 yılında İstanbul’un fethinin 500. yılı sebebiyle Fatih Müzesi olarak yeniden hizmete açıldı.

Çinili Köşk
Çanakakkale Çinileri

1981 yılından itibaren İstanbul Arkeoloji Müzesi kompleksi içinde Selçuklu ve Osmanlı mozaik ve çini sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği Çinili Köşk İstanbul Müzeleri arasında hem mimarisi hem de rengarenk çinileriyle adeta parlıyor.


Çinili Köşk Çinileri

Çinili Köşk Müzesi envanterine kayıtlı 11. – 20. yüzyıl arası yapılmış Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 2000 civarı çini eser bulunmaktadır. Zaten Çinili Köşk, girişi, odaları, duvarları ve tavanıyla içinde hiç bir eser sergilenmese dahi gezilip görülmeye değer bir yer.

Çinili Köşk

Ne demek istediğimi sanırım Çinili Köşk içerisinde yer alan yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz “Selsebilli Oda” oda denilen bu güzel oda gayet net bir şekilde anlatıyor.


Orta Salon ve Çinili Mihrap

çinili köşk

Çinili Köşk aslında fazla da eser sergilenmesine gerek kalmadan odaları, duvarları, tavanı hatta girişi ile bina olarak kendisi bir çini müzesi denilebilir. İçeri girdiğinizde sizi karşılayacak olan orta salonda sergilenen kandiller ve aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz çinili mihrap, Çinili Köşk‘ün en güzel eserlerinden bazıları.

Çinili Köşk

Çinili Mihrap Çinili Köşk Müzesi‘nin en eski eserlerinden birisi. 1432 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey İmareti için yapılan Çinili Mihrap 19. yüzyılda Halil Edhem Bey tarafından söktürülerek İstanbul’a taşıtılmış ve Çinili Köşk‘teki yerini almış.


Ab-ı Hayat Çeşmesi

“Selsebilli Oda” da denilen Gülhane Parkı’na bakan sol köşedeki oda adeta Çinili Köşk özel odasıdır. Odadaki nişlerden biri III. Murad zamanında harikulade bir çeşmeye dönüştürülmüş.

Çinili Köşk

Selsebil çeşmenin yan duvarlarında yer alan on iki beyitlik kitabeden çeşmenin hicri 999 yılında (1590) yapıldığı ve Çinili Köşk‘e o tarihlerde “Sırça Saray” denildiği anlaşılmaktadır.

Çinili Köşk

Çeşmenin hemen karşısındaki nişte ise Osman Hamdi Bey‘in 1904 yılında yaptığı “Ab-ı Hayat Çeşmesi” adını taşıyan tablosunun bir kopyası konulmuş. Osman Hamdi Bey bu tabloyu çeşmenin yanında durarak çektirdiği fotoğrafına bakarak yapmıştır.


İznik ÇinileriÇinili Köşk

15. yüzyıldan itibaren özellikle Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’da nakkaşhane kurulması ve gezgin çini ustalarının İznik’e yerleşmesi ile İznik çini konusunda merkez haline gelmiş. Ancak 18. yüzyıla gelindiğinde İznik çini atölyelerinin neredeyse hepsi birer birer kapanmış.

Çinili köşk

Günümüzde çini ve seramik sanatının en canlı yaşatıldığı yer olan İznik‘te onlarca çini atölyesi ve fırını bulunuyor. İznik Çinilerinin de en güzel örnekleri Çinili Köşk Müzesi‘nde yer alıyor.


Kütahya ÇinileriÇinili Köşk

Çininin başkenti olarak İznik bilinse de Kütahya‘daki çinicilik başlangıçtan beri İznik ile birlikte gelişme göstermiştir. Hatta 18. yüzyılda İznik’te çini üretimi tümüyle sona erince Kütahya Çinileri ön plana çıkmıştır.

Çinili Köşk

Çinili Köşk çinileri arasında yer alan Kütahya’ya ait eserler 18.-20. yy arasında yapılmıştır. En önemli çinilerin başında ise yukarıda resimde gördüğünüz kandil ve bir kilise için yapılmış kandil askısının (süs topu) üzerinde kanatlı melek figürü (yukarıda en solda) dikkat çekicidir.


Çanakkale Çinileri

Çinili Köşk

Anadolu’da çiniciliğin bir diğer merkezi olan Çanakkale, 17. yüzyılın sonundan başlayarak 20. yüzyıla kadar ilginç desenli eserleri ve farklı formları ile İznik ve Kütahya’dan ayrılarak daha mahalli bir özellik kazanır.

Çinili Köşk

Çinili Köşk Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bu güzel müze yazımızın başında da belirttiğimiz üzere İstanbul Arkeoloji Müzesi kompleksinin içinde yer alıyor. Dolayısıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi için alacağınız tek bir biletle hem Arkeoloji Müzesi‘ni hem Eski Şark Eserleri Müzesi‘ni hem de Çinili Köşk Müzesi’ni gezebiliyorsunuz.

Çinili Köşk

Müze Kart‘ın geçerli olduğu Çinili Köşk giriş ücreti ise 30 TL. Hala bir müze kartınız yoksa hemen alın derim. 🙂 18 yaşın altındaysanız İstanbul Arkeoloji Müzesi kompleksine ücretsiz girebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı olan müzenin ziyaret saatleri ise şöyle:

Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
Bilet Satış Saati: 09:00 – 16:00

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here