Çocukken bir okul dönüşünü hatırlıyorum. Bir kış günü, üstümü bile değiştirmeden sobanın arkasındaki “kedilik” dediğimiz minderle döşeli yerime kurulmuş Heidi‘yi izliyorum. Yemyeşil kırlarda Peter ve köpeği Joseph ile bağıra çağıra koşturmasını izlerken kafaya koyuyorum bir gün İsviçre Alpleri‘ne gitmeyi. Bernina Express maceram aslında tam olarak o zaman başladı diyebilirim. 🙂

Bernina Express Nedir? 

İsviçre’nin şirin kasabası olan Chur‘dan başlayıp İtalya’nın Tirano şehrinde sonlanan, panoramik bir trenle 4,5 saat boyunca saatte 45 km hızla aheste aheste Alp Dağları’nı tırmanıp 2.253 mt rakımdaki Bernina Geçidi‘nden aşağı sallanan, yol boyunca 196 köprü ve 55 tane tünelden geçtiğiniz, seyrine doyamayacağınız rüya gibi manzaralar gördüğünüz, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer alan bir tren yolculuğudur.

Bernina Express ile 2.253 mt yükseklikteki Bernina Geçidi’ne kadar tırmanıyorsunuz. -Bernina Express-

Bernina Express Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Bernina Express fikri internette izlediğim bir video ile başladı. Videoyu izledikten yaklaşık 3 ay sonra ise trendeki yerimi almıştım. 🙂 Adım adım anlatacağım size. Başlayalım.

Bernina Express
Alp Grüm’de verilen 15 dakikalık molada fotoğraf çektiriyorum. 🙂  -Bernina Express-

1-Hayal edin

Her şey istemekle başlamıyor mu zaten. İstemek bütün o reaksiyonu başlatan bir kıvılcım. Daha fazlası değil. Hayatta imkanlarınızın el verdiği ölçüde yapmak istediğiniz her şeyi yapmak belki de yapabileceğimiz en iyi iş kendimize dair. Bernina Express yolcuğu da Alp Dağları resimlerini izleyip orada olmayı hayal ettiğiniz sırada başlıyor tam olarak.

Bernina Express
Belki’de Heidi’nin dedesinin evinden yamaçlardan aşağı yuvarlanırcasına gittiği köy budur 🙂 -Bernina Express-

2-Uçak bileti alın

“Tamam kardeş hayal ettik, iyi güzel de bilet işi falan n’olcak?” dediğinizi duyar gibiyim.:) Evet romantizmi bir kenara bırakacak olursak Bernina Express yolculuğu fiziksel olarak Zürih‘e alacağınız bir uçak bileti ile başlayacak. Bu rüya yolculuğunun başladığı Chur’a ülkemizden kalkan bir uçak ile ulaşabileceğiniz en yakın havaalanı Zürih‘te bulunuyor.

Bernina ExpressZürih’e nasıl gidilir? Zürih’te nerede kalınır? Zürih şehir içi ulaşım nasıldır? Zürih Gezilecek Yerler nerelerdir? ve her şeyden önemlisi dünyanın en pahalı şehirleri listesinin zirvesinde yer alan bu inanılmaz şehirde düşük bütçeli bir tatil nasıl yapılır? 🙂  tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını Zürih Gezi Rehberi yazımda bulabilirsiniz.


3-Peki Tren Biletini Nasıl Alırım? 

Oldukça kolay. Ucuz ve pahalı olmak üzere iki yöntemi var. İkisini de anlatacağım. Bernina Expres turunu düzenleyen Rhaetian Railway firması internet sitesinden buraya tıklayarak biletinizi alabilirsiniz. Başlangıç istasyonu “Chur”, varış istasyonu ise “Tirano” olarak seçip “Bernina Express” yazan hattı tıklayarak koltuk seçiminizi yapabilirsiniz.

Bernina Express
Chur’dan başlayan yolculuk Samedan, St. Moritz, Bernina Geçidi ve Poschiavo’dan geçerek Tirano’da sonlanıyor.

Chur-Tirano arası Bernina Express bilet fiyatı tek yön yetişkin bir yolcu için 73 Frank. 0-6 yaş arası çocuklarınız için koltuk istemiyorsanız 10 Frank, 6-16 yaş arası çocuklar için ise koltuk alarak 40 Frank ödemelisiniz. İsviçre’ye hoş geldiniz! 🙂

Mümkün olduğunca arka vagonlardan bilet almanızı tavsiye ediyorum. Böylelikle Alplerde kıvrılarak ilerleyen Bernina Treni‘nden harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. 🙂


4-Peki Zürih’ten Chur’a nasıl giderim? 

En kolay yolu tren. Sadece 1 saat 15 dakika süren bu yolculuk için İsviçre firması olan Rhaetian Railway‘e ortalama 40 frank gibi bir ücret ödemelisiniz. Otobüs ile 10 frank ödeyerek de gitmek mümkün ancak sizi aynı gün 08:32’de kalkan Bernina Express ‘e yetiştirebilecek bir otobüs yok. Benim size çok daha iyi bir önerim var. 😉

Bernina Express
Bernina Treni arıza yapsa da biraz tadını çıkarsak Alp Dağlarının diye içimden geçiriyorum. 🙂  -Bernina Express-

5-Çok Daha Ucuza Nasıl Bilet Alabilirim? 

İsviçre’nin ne kadar pahalı olduğunu eminim ki çoğu yerden duymuşsunuzdur. Duyduğunuz çoğu şeyin hiç de abartı olmadığını Zürih‘e iner inmez metro bileti otomatının başına geçince anlıyorsunuz. 🙂 Şimdiye kadar Zürih-Chur arası tren bileti ve Bernina Express için 113 frank ödemeniz gerektiğini söyledim. Bu yolculuğu daha ucuza getirmenin bir yolu var.

Bernina Express
Yol boyunca kartpostal gibi manzaralar göreceksiniz. -Bernina Express-

Öncelikle buraya tıklayarak Alman ulusal demiryolu şirketi olan DB Bahn‘ın internet sitesine giriyorsunuz. Sonra başlangıç istasyonu Freiburg varış istasyonunu ise Tirano seçiyorsunuz.

Freiburg seçmemizin sebebi Alman firması DB Bahn için Zürih kalkışlı bilet alamıyor oluşumuz ve Freiburg kalkışlı trenin Zürih’ten geçmesi. Freiburg-Zürih arasını kullanmıyoruz doğal olarak. 🙂

Güncelleme: DB Bahn, Chur-Tirano arası Bernina Ekspress biletini fiziki olarak belirttiğiniz posta adresine yollamaya başlamış. Bilet alırken adresinizi doğru yazmayı, postada geçecek süreyi de dikkate almanızı öneriyorum. Digital ticket seçeneğini seçmenize izin veriyorsa sıkıntı yok zaten. 

Sonra karşınıza çıkan birden çok alternatiften resimde gördüğünüz gibi 06:37‘de Zürih‘ten Chur’a hareket eden ve Chur-Tirano arası 08:32-12:49 saat aralığında olanı yani Bernina Express hattını içereni seçiyorsunuz. Biletler 3 ay öncesinden satışa çıkıyor ve fiyat genellikle 39,90 Euro.

Bernina Express

Sonra Rhaetian Railway internet sitesine buraya tıklayarak giriyorsunuz. Chur-Tirano arası seçip “Ticket Available” , “GA Travelcard” veya “Swiss Travel Pass” diyerek 10 Frank karşılığında koltuk rezervasyonu yaptırıyorsunuz. Böylelikle yaklaşık 115 Euro yerine toplamda 49 Euro ödeyerek Bernina Express rüyasını gerçekleştirmiş oluyorsunuz. 😉 Bilet çıktılarını almayı unutmayın.

Not: Bernina Express turunu yazın yapmayı planlıyorsanız ve varış noktası olan Tirano’dan yine harika manzaralar eşliğinde panoramik otobüs ile Lugano’ya gitmek istiyorsanız Chur-Tirano seçeren 20 frank karşılığında rezervasyon yaptırın. Ben gezimi Nisan ayında yaptığımdan Lugano panoramik otobüsü seferlerine henüz başlamamıştı. Peki Tirano’dan nereye gittim? Az sonra… 🙂


6-Peki çok, çok daha ucuza nasıl bilet alabilirim? 

Yorumlardan göreceğiniz üzere Blogu takip eden arkadaşlardan Ahmet Celaleddin Bey’in önerisiyle daha ucuz ve etkili bir yöntem bulduk! 🙂 Üstelik bu yöntem az önce anlattığımıza göre daha kesin bir sonuç veriyor. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Bu yöntemle 113 Franklık bileti 19,90 Euro veya 29,90 Euro ödeyerek alacaksınız!

Gelelim yönteme:

(Chur-Tirano yönü için)

Bernina Express

1- Buraya tıklayarak DB Bahn sitesini açın.

2- Bernina Express seyahatinizden bir gün öncenin tarihini girin.

3- 16:32 – + 1 day – 12:49 seferine tıklayıp 19.90 Euro veya 29.90 Euro ödeyerek biletinizi alın.

Bernina Express

(Tirano-Chur yönü için)

1- Buraya tıklayarak DB Bahn sitesini açın.

2- Bernina Express seyahatinizi yapacağınız tarihi girin.

3- 14:25 – + 1 day – 09:30 seferine tıklayıp 19.90 Euro veya 29.90 Euro ödeyerek biletinizi alın.

Bu kadar… 🙂 

Singen İsviçre sınırı öncesi son istasyon olduğu için bileti Singen kalkışlı alıyoruz. Gece treni olmadığı için de bir gün öncenin tarihini giriyoruz. Doğal olarak Singen-Zürih arasını kullanmıyor seyahatimize Zürih-Chur hattında başlıyoruz. İyi yolculuklar!


ve Bernina Express Yolculuğu başlar….

Sabah erkenden kalkıp Zürih Tren İstasyonu Hauptbahnhof’a varmak için tramvaya atlıyorum. İstasyona varır varmaz görevliye İngilizce olarak Chur‘a kalkan trenin hangi perondan kalktığını soruyorum. Anlamıyor.

İngilizce olarak nereye gitmek istiyorsunuz diye soruyor. “Çur” şeklinde telaffuz ederek yeniden söylüyorum. Yine anlamıyor. “Çuur abicim Çuuur” desem de işe yaramıyor. Sırt çantamı indirip bilet çıktısını gösteriyorum. “Yeees Ok. Huur” diyor. He ben sanki Malatya dedim. 🙂

Bernina Express
Alp Dağlarına tırmanırken geçtiğimiz köylerdeki güzellik… -Bernina Express-

Bu ufak krizi atlatıp trenimi bulduktan sonra yaklaşık 36 saatlik Zürih maceramın sonuna varıp ardımda medeniyetin, paranın, huzurun başkentini bırakıp Chur’a (Huur) 🙂 doğru hareket ediyorum. Zürih‘ten çıkar çıkmaz Zürih Gölü‘nün kenarında süzülmeye başlıyor tren. Chur‘a kadar olan 1 saat 15 dakikalık yolculuğun yarısı göl kenarında geçiyor.

Bernina Express

Keyifli bir yolculuğun ardından Chur’dayız. Hemen yan perondaki Bernina Treni‘ne atlayıp koltuğuma yerleşiyorum. Vagonda Bernina Treni‘nde gün yapan dört İngiliz Teyze ve bir Japon aileden başka kimse yok. Yol boyunca kimseyi rahatsız etmeden bir sağa bir sola geçip bol bol foto çekebiliyorum böylelikle. 🙂

İsviçre‘de seyahat ediyor olduğumuzdan trende öyle kapıyı açıp dışarıya sarkarak fotoğraf çekmeniz falan mümkün değil tabi Doğu Ekspresi‘nde olduğu gibi. 🙂 Vagonlar panoramik olduğundan harika bir açıyla etrafı görüyorsunuz ancak fotolarınızı camların arkasından çekmek zorundasınız. Benim fotoğraflarda da fark ettiğiniz üzere yansımalara hazır olun. 🙂

Alp Dağlarının zirvelerinden birisi olan Alp Grüm’e doğru aheste aheste tırmanıyoruz. Sadece 45 km hızla ilerliyor Bernina Treni. Hatta manzarası olağanüstü olan bazı yerlerde makinist manzaranın tadını doyasıya çıkarmamız için neredeyse durduruyor treni. Yol boyunca sayısız tünelden, viyadükten, köprüden geçiyoruz.

İsviçre’nin zenginliği dağ başındaki köylerine bile yansımış. İnanılmaz bir düzen, gerçek değilmiş izlenimini veren harika manzaralar karşılıyor sizi her virajdan sonra.


Alp Dağları

Alp Dağları diyip duruyorum ikide bir. Kaç tane var bu Alplerden? Nerede tam olarak? Bir Nisan sabahı Roma’dan Berlin’e uçarken uçak penceresinden bir manzara görüyorum ve aynen şöyle diyorum: “Vay Anasını!” 🙂 Fotoda gördüğünüz gibi ufka kadar uzanıyor bu harika manzara.Bernina Express

Avrupayı neredeyse baştan sona dolaşan bir çok ülkede uzantısı bulunan bir dağ silsilesi Alpler ve ben o silsilenin İsviçre’deki uzantılarından birindeyim sadece. Bernina Express ile tırmanıyorum, yemyeşil kırların arasından. Tırmandıkça yemyeşil kırlar önce karların yeni yeni erimeye başladığı tepelere bırakıyor yerini.

Bernina Express
Harika bir bahar güneşi ile başladığımız Bernina Express macerasına zirveye tırmandıkça karlı manzaralar eşlik ediyor.

Biraz daha yükselince artık sadece kar görmeye başlıyoruz. Hareket ettikten yaklaşık 2,5 saat sonra 2.350 mt rakımda Alp Dağları’nın zirvelerinden birisi olan Alp Grüm’e ulaşıyoruz ve harika bir anons geçiyor makinistimiz: “Candaroğlu dinlenme tesislerine hoşgeldiniz. 15 dklık çay ve ihtiyaç..” 🙂 Tam böyle değil tabi ama 15 dk duracak tren zirvede!

Bernina Express
Zirveye yaklaştıkça yemyeşil kır manzaraları yerini bembeyaz bir rüyaya bırakıyor. -Bernina Express-

Zirvedeyiz…

İşte Alp Grüm‘deyiz. Aceleyle iniyorum trenden. Sadece 15 dakikamız var. Ne yapsam bilemiyorum adeta. Fotoğraf çekmek, manzarayı izlemek, ciğerlerimi temiz havayla doldurmak… Harika bir his. Kesinlikle harika bir his!

Bernina Express
Alp Grüm’den bir fotoğraf. Teşekkürler Japon turistler siz olmasanız yalnız gezginlerin fotoğrafını kim çeker? 🙂

Bu güzel yolculukta tek bir fotoğraf karesinde bile olmadığımı fark ediyorum hemen. Hemen bir Japon turistten rica ediyorum zirvedeki bu mutlu anımı ölümsüzleştirmesi için. Teşekkürler sevgili Japon turist kardeş, siz olmasanız yalnız gezginlerin fotoğraflarını kim çekerdi? 🙂

Bernina Express
Alp Grüm’Ün güney yamacında verdiğimiz bu 15 dakikalık mola çok eğlenceliydi. -Bernina Express-

Mola bitiyor. Alp Grüm‘ün güney yamacında verdiğimiz bu 15 dakikalık çok keyifli moladan sonra artık inişe geçmeye hazırız. Yaklaşık 2 saatlik yolumuzun kaldığını ve sıradaki durağımızın Poschiavo olduğunu anons ediyor makinistimiz. İniş yolu da inanılmaz manzaralarla dolu ve işte onlardan birisi uzaktan: Lago di Poschiavo (Poschiavo Gölü)

Poschiavo Gölü uzaktan görünüyor. Manzara yine olağanüstü. -Bernina Express-

Artık bu Bernina Express rüyasının sonuna yaklaşıyoruz. Poschiavo Gölü’nün kenarında harika manzaralar eşliğinde yol alırken makinistimiz bir anons daha geçiyor: Bernina Treni’nin 360 derece döneceği Brusio Viyadüğü‘ne yaklaşıyoruz. Fotoğraf makinelerinizi hazırlayın! 🙂

Bernina Express yolculuğu boyunca viyadükler, göller, yemyeşil kırlar, karla kaplı zirveler eşlik ediyor size.

Bernina Express bitince…

Brusio Viyadüğü‘nden geçtikten yarım saat sonra Bernina Express yolculuğunun sonuna geliyoruz. İtalya’nın Tirano isimli küçük bir kasabasındayız. Sarhoş gibiyim. Son 4 saatte gördüğüm tüm o manzaralar kesinlikle paha biçilmezdi. Bernina Express sona erince bana göre üç güzel alternatifiniz var.

Lugano’ya gitmek

Eğer Bernina Express turunu yaz aylarında yapacaksanız en güzel alternatif panoramik Bernina Ekspres otobüsü ile İsviçre’nin San Salvatore Dağları eteğindeki güzel şehri Lugano‘ya gidebilir, Lugano’da bir gece geçirip Milano’dan geri dönebilirsiniz.

Bunun için Bernina Express biletinizi alırken varış noktasını Lugano seçmeli ve bilet tarihinizde otobüsün sefer yaptığına emin olmalısınız. Rhaetian Railways’in internet sitesinden kontrol edebilirsiniz. Como Gölü‘nün kenarında 2,5 saatlik güzel bi yolculuk sizi bekler. Otobüs ise hemen tren istasyonun dışından kalkıyor.

Milano’ya gitmek 

Kış aylarında ya da benim gibi baharın başında Bernina Express turunuzu yapacaksınız Bernina Express otobüsü sefer yapmadığından en iyi alternatif Milano‘ya gitmek. Önceden trenitalia şirketinden 11,50 Euro ödeyerek alacağınız bilet ile 2,5 saatte Milano‘ya varabilirsiniz. Ben de tam olarak bunu yaptım. 😉

Bernina Express biterken yapılabilecek en güzel şeylerden birisi de ilk kalkan trenitalia’ya atlayıp Milano’ya gitmek.

Chur’a geri dönmek 

Eğer Bernina Ekspress ile Alp Dağları’nın manzaralarına doyamadıysanız, farklı bir ışıkta başka fotoğraflar da çekmek istiyorsanız Bernina Ekspress ile Chur’a geri dönebilirsiniz. Ordan da tekrar Zürih’e geçip, Zürih‘ten dönüş yapabiblirsiniz. Bunu yapacaksanız eğer çift yön bilet almayı ihmal etmeyin. 🙂 Ancak bence en iyisi Milano‘ya gitmek. Çünkü görecek başka şehirler de var. 😉

Bernina Express Alp Grüm’e doğru tırmanırken… -Bernina Express-

Bernina Express İpuçları ve Öneriler

 • Bernina Ekspress için en hayati önerim biletler konusunda olacak. Biletinizi çok daha ucuza mal etmek istiyorsanız mutlaka DB Bahn‘ın Freiburg – Tirano hattını kullanmalısınız. Ancak yukarıda anlattığım gibi bu hattın Zürih‘ten geçen ve Bernina Express‘i içeren hat olduğuna emin olun.
 • Bernina Express panoramik otobüsünü kullanarak Lugano‘ya gitmek istiyorsanız Rhaetian Railways internet sitesinden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.
 • Bernina Treni oldukça rahat, trende çok temiz bir tuvalet bulunuyor. Bu konuda hiç bir endişeniz olmasın.

  Poschiavo Gölü Bernina Ekspress‘in son demlerinde size eşlik edecek. -Bernina Express-
 • Yolculuk 4,5 saat sürdüğü için karnınızın acıkması oldukça muhtemel. Trende çay, kahve ve alkollü içecekle birlikte yiyecek servisi de yapılıyor ancak İsviçre‘de bir trende seyahat ettiğinizi hatırlatırım 🙂 En iyisi Zürih‘ten soğuk sandviç alıp çantanızda hazır tutmanız. Zürih Gezi Rehberi yazımda nerden alabileceğinizi anlattım. 😉
 • Trende en arka vagonda sağ tarafta bir koltuk seçmenizi öneririm. En güzel fotoğraflar buradan çekiliyor. Tren boş ise koltuk veya vagon değiştirmeniz mümkün tabi ki 😉
 • Biletinizin çıktısını ya da barkodlu ekran görüntüsünü almayı sakın unutmayın. Bilet kontrolü var.
 • Yol boyunca yapılan anonslara kulak kabartmanızı öneririm. Çok faydalı ve güzel bilgiler veriliyor.
 • Son olarak Bernina Ekspress ile ilgili merak ettiğiniz herhangi bir şey olursa bana dilediğiniz zaman iletişim sekmesinden ulaşabilirsiniz. 😉

66 YORUMLAR

 1. Merhaba Muhammet Bey,

  Söylediğiniz adımları takip ederek;
  -Önce DB Bahn sitesinden 10 Mart 2019 Pazar gününe 39,90 Euro’dan 2 tane Freiburg – Tirano biletleri aldım. (06:37‘de Zürih‘ten Chur’a hareket eden ve Chur-Tirano arası 08:32-12:49 saat aralığında olan)

  -Sonrasında koltuk rezervasyonu yapmak için verdiğiniz bu linke gittim.(https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express#cart)
  Ama Chur-Tirano arası seçip “Ticket Available” kısmını bir türlü bulamadım.
  Sadece şu linke gidip işlem yaptığımda https://shop.rhb.ch/en/catalog/product/view/id/18 bana direk bileti sıfırdan satmaya çalışıyor.

  Acaba sadece koltuk rezervasyonu yapacağım yeri nasıl bulabilirim?
  E-mail adresime bir ekran görüntüsü gönderme şansınız olursa çok sevinirim.

  Çok Teşekkürler

 2. Korhan Bey Merhabalar,

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Şimdi kontrol ettim firma internet sitesini. Ben yazıyı yazalı henüz iki hafta oldu ama şimdi baktığımda firma internet sitesinin değişmiş olduğunu farkettim. Hem yazının güncelliği adına hem de size yardımcı olmak adına firmaya mail atarak bilgi edinmeye çalışıcam. Sizi de bilgilendiririm.

 3. Korhan Bey tekrar merhabalar firmadan aldığım cevabı yolluyorum. 🙂

  “Allegra, dear Muhammet

  Reservation can be made 90 days before the journey. So you can do your reservation in January online on https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express. It should be possible to choose “ticket available” otherwise you can choose “GA” or “Swiss Travel Pass”.

  yani yolculuğunuz başlamadan 90 gün önce siteye girerek “Ticket Available” , “GA Travelcard” veya “Swiss Travel Pass” seçeneklerinden birisini seçerek rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Her üç durumda da fiyatın 10 CHF ye düştüğünü göreceksiniz. Şimdiden iyi yolculuklar, iyi eğlenceler diliyorum. Son vagonda sağ tarafa oturursanız maksimum faydayı sağlamış olursunuz 😉

  • Çok Teşekkürler Muhammet Bey,
   Ben de çözdüm şimdi;
   Site 60 gün sonrasına kadar bilet satışını açıyor
   60-90 gün arası olan tarihler içinde bilet satmıyor ama koltuk rezervasyonuna izin veriyor.
   Eğer 60 günden daha az kala olan bir seyahat için koltuk rezervasyonu yaptırmak istediğinizde size site bilet almayı zorunlu tutuyor.
   İşte o zamanda sizin dediğiniz “GA Travelcard” veya “Swiss Travel Pass” almak gerekir.

   Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

   • Rica ederim. Mail olarak attıkları cevapta 90 gün öncesinden itibaren rezervasyon yapılabileceğini belirtmişler. Galiba dediğiniz gibi. Sitelerini ve rezervasyon politikalarını geçen hafta güncellemişler. Ben de yazıyı güncelleyim o halde teşekkür ederim irtibata geçtiğiniz için. Ocak ayında rezervasyonunuzu yapın ve İsviçre Alpleri için beklemeye geçin 🙂

  • Rica ederim Korhan Bey. İyi tatiller diliyorum şimdiden. Ben Bernina Express yolculuğundan inanılmaz keyif almıştım. Bu yolculuğu yapmak isteyen herkese de elimden gelen yardımı yaparım her zaman. Gerçekten inanılmaz manzaralar göreceksiniz. Zürih’te de iyi eğlenceler diliyorum. 😉

 4. Merhaba,

  DB Bahn sitesinden 06.06.2019 için 14.25 Tirano-Singen biletlerini aldım. Ancak bileti alırken 1.sınıf rezervasyon içerdiğinden fiyatı uyguna gelir diye düşündüm. Fakat rezervasyon geçici olarak uygun değildir uyarısı verdi. Şimdi panaromik koltuk için ayrıca ücret ödeyerek rezervasyon yapmalı mıyım, yoksa rezervasyon açıldığında fiyata dahil olur mu? Bilginiz varsa yardım rica ederim.

 5. Merhabalar,

  DB Bahn sitesinden Tirano-Singen biletinin içinde 14:25 – 18:19 (Bernina Ekspress) içerecek şekilde aldıysanız Rhaetian Railways sitesinde bilet tarihinizden 90 gün önce açılacak rezervasyondan “Ticket Available” , “GA Travelcard” veya “Swiss Travel Pass” diyerek 10 frank karşılığında Bernina Ekspresse reervasyon yaptırabilirsiniz. Daha önce başka bir takipçim için firmaya mail attığımda bu şekilde cevap vermişlerdi. 😉 Şimdiden iyi yolculuklar dilerim. 😉

  • HakanBey Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle. DB Bahn sitesinden Freiburg Tirano biletinin aldıysanız tek yapmanız gereken yazımda belirttiğim linke girip rezervasyon yapmanız. Ticket Available seçeneğini göremiyorsanız GA veya Swiss Travel Pass seçerek de rezervasyopn yapabilirsiniz. Daha önce konu ile ilgili şirkete mail attım ve aşağıdaki cevabı aldım. Her üç seçenekte de ödemeniz gereken tutar 10 franka düşecek.

   “Allegra, dear Muhammet

   Reservation can be made 90 days before the journey. So you can do your reservation in January online on https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express. It should be possible to choose “ticket available” otherwise you can choose “GA” or “Swiss Travel Pass”.

 6. Merhabalar,

  Freiburg – Tirano arasi bilet almak icin söylediğiniz adımları takip ederek;
  -Önce DB Bahn sitesinden 22.02.2019 Pazar 39,90 Euro dan Freiburg – Tirano bileti aldım. 06:37 de Zürih ten Chur a hareket eden ve Chur-Tirano arası 08:32-12:49
  Koltuk rezervasyonu yapmak için verdiğiniz linke gittim.(https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express#cart)
  Ama Chur-Tirano arası seçip “Ticket Available” kısmını bir türlü bulamadım.
  Linke gidip işlem yaptığımda https://shop.rhb.ch/en/catalog/product/view/id/18 bileti yeniden satmaya çalışıyor.
  Koltuk rezervasyonu yapmak icin gecmi kaldim veya nasil yapabilirim? Zurih e gittigim zaman direk giseden yapabilir miyim? Yardimci olursaniz sevinirim.

  Tesekkurler…

 7. Hakan Bey Merhabalar,

  Yazımda verdiğim linkten RHB Railways sitesine girip Chur – Tirano arası için 08:32 – 12:49 saatlerini seçtikten sonra sağ alttaki Search kısmına basın. Daha sonra Outward Trip on 22/02/2019 kısmına tıklayıp gitmek istediğiniz koltuğu seçin. (En arkadaki vagonu seçmenizi öneriyorum.) Daha sonra Sağ alttaki Next’e basarak sıradaki sayfayı açın. Travellers heading kısmında adınızı soyadınızı ve doğum tarihinizi girdikten sonra “Reduction” kısmına tıklayarak “Ticket Available” , “GA Travelcard” veya “Swiss Travel Pass” seçin. Ücretin 10 franka düştüğünü göreceksiniz. Daha sonra Add to Chart diyerek ödemeyi yapabilirsiniz. İyi yolculuklar dilerimm. 😉

 8. merhabalar
  Freiburg – Tirano için 03.04.2019 tarihi için bilet aldım. Biletleri 30.12.2018 tarihinden bahn sitesinden aldım.Biletlerin pota yolu ile adresime gelmesi için posta ücreti de ödedim. Fakat biletler bugüne kadar bana ulaşmadı. Biletleri seyahat günü gişeden alabilirmiyim. Bahn sitesinden bilet aldıysanız biletler size hangi yolla ulaştı. İyi günler

  • Merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Benim seyahat ettiğim tarihte mail adresine dijital bileti yollamışlardı. Biletin çıktısını alıp karekodu bilet kontrolü sırasında okutmak yeterliydi. Ancak geçenlerde bir takipçim daha sizinle aynı sorunu yaşadığı için bana mail attı. Kendisi mail ile Bahn’dan print alınabilecek bir çıktıyı mail adresine yönlendirmelerini isteyecekti. Dilerseniz siz de mail atarak biletin akıbetini sorabilirsiniz. Bi bilgi edinirsem size burdan yazacağım.

 9. Merhabalar,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler ve çabanız için teşekkür ederim. 2 Temmuz için dbahn sitesinden bernina ex için olan trene baktığımda aynı saatler için aktarmalı farklı trenler gösteriyor. Önceki araştırmalarımda bernina yı gösterirdi. Acaba değiştirmiş olabilirler mi? Bilginiz var mıdır ya da burayı okuyup bilgisi olan var mıdır?

 10. Gülşen Hanım Merhabalar,

  DB Bahn’ın Freiburg Tirano seferi her gün Bernina Express rotasını içermeyebiliyor. Sizin alacağınız bilet 08:32 – 12:49 Chur-Tiranı bağlantısını içeriyor ise Bernina Expressi kullanaiblirsiniz demektir. Ancak Rhaetian Railways Bernina Express biletlerinin iki ay önceden satışa çıkardığı için o sebepten de göremiyor olabilirsiniz. 😉

 11. Merhaba Muhammet bey, öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.
  Ben de şubat ayında DB sitesinden Singen – Tirano biletini D951 (Bernina Express) içerecek şekilde 29€ aldım. Seyahat tarihim 3 temmuz. Bilet posta yoluyla elime 15 gün içinde ulaştı. Bilet üzerinde (02.07.2019) SingenH 16.32 IC189 / (03.07.2019) ZürichHB 7.07 IC911/Chur *NV yazıyor.
  Bernina belirtilmediği için tereddüt ettim ve DB bilgi için mail attım. NV ibaresi, uygun yerel tren anlamına geldiği için Berninayı kullanabileceğimiz belirttiler.
  RHB sitesinden de koltuk rezervasyonunun da tamamladım. Temmuz ayı için koltuk fiyatı 16 frank, yazın fiyat yükseliyor.
  Bu konudaki tecrübenize başvurmak istedim, bir yandan da bilgilendirme olsun.
  Bilet üzerinde barkod yok. NV ibaresi umarım dedikleri gibi Berninayı kapsıyordur.

 12. Eren Bey Merhabalar,

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Okuyan herkese faydası olacağına eminim. Ben Freiburg – Tirano almıştım. Siz Singen -Tirano almışsınız. Biletinizin üzerinde Bernina Ekspress yazmasına gerek yok. Zürih – Chur arasını 07:07 – 08:22, Chur – Tirano arasını 08:32 – 12:49 içeren hattı aldıysanız Bernina ekspress’i kullanabilirsiniz. Rezervasyon da yaptırmışsınız zaten.
  Daha önce bir takipçim biletin eline ulaşmadığını söylemişti. Size 15 günde ulaşmış. Bu da çok iyi bilgilendirme oldu. Teşekkür ederim. Şimdiden iyi yolculuklar, iyi tatiller diliyorum. Harika manzaralara hazır olun 😉

  • Teşekkür ederim Mehmet Ali bey. Sayfanız beni daha da heyecanlandırdı. Posta konusu yeni olduğu için nette pek bilgi bulamamıştım. Benzer tereddütler yaşayanlara umarım yol gösterici olur.

   • Rica ederim Eren Bey ben teşekkür ederim katkılarınız için. Harika bir yolculuk olacağına eminim. Alp Grüm’de 2500 metrede tren mola verdiğinde şöyle etrafı doya doya izleyin. 😉

 13. merhaba muhammet ali bey,
  bende bernina bileti almak istiyorum ama sistemi henüz çözemedim.seyahatime 5 aydan uzun bir süre var.
  berninanın sitesi yani RHB’den bilet baktığımda 16 frank gösteriyor.fakat 2 ay önceden bilet alınamayacağını sadece rezervasyon yapılabileceğini belirtmiş.yani demem o ki 16 frank ı ödeyip son 2 ay kala tekrar mı ücret ödüyoruz?en ucuz nasıl almam gerek biraz kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.

 14. Didem Hanım Merhabalar,

  Sizin de söylediğiniz gibi Bernina Express biletlerini en erken 2 ay önceden alabiliyorsunuz. Dolayısıyla seyahat tarihinizden 2 ay önceki tarihi beklemeniz gerek eğer Rhaetian Railways yoluyla alacaksanız. Ancak benim de tercih ettiğim daha bir yöntem var. Zürih’ten gidecekseniz eğer DB Bahn firmasından Freiburg-Tirano hattı için içinde 08:32-12:49 Chur-Tirano seferini içeren bileti alıyorsunuz. Ardından Rhaetian Railways firması internet sitesinden rezervasyon yaptırıyorsunuz. Çok daha ucuz oluyor. Örneğin 26.10.2019 tarihi için DB bahn sitesine Freiburg-Tirano aramasını yapın. Detaylarda Zürih-Chur ve Chur-Tirano (08:32-12:49) olanı satın alın. 5 ay öncesinden almanıza izin veriyor. Başka sorunuz olursa da buradan yine yazabilirsiniz. Seve seve yardımcı olurum. 😉

 15. Merhaba Muhammet Ali Bey,öncelikle size soru soran herkese içtenlikle yardımcı olduğunuzu görmek beni çok mutlu etti ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bana da bir konuda fikir verebilirseniz çok sevinirim. Biz 07.07.2019 tarihi için DB’dan biletimizi aldik. Rezervasyon yaptirirken buradaki yorumlardan yola çıkarak swiss card pass secenegini secerek devam ettik ve kişi başı 16 CHF ödedik. Ancak daha sonra fark ettik ki no ticket diye bir seçenek de eklenmiş. Dolayısı ile yanlış secim yapmış olduk. Bir sorun olacağını düşünmüyorum ücret aynı olduğu için ancak yine de size de sormak istedim.
  İkinci bir sorum da biletlerin çok geç gelmesi ile alakalı sorun yaşamış bir çok kişi, hâlâ böyle bir problem olup olmadığı ile ilgili bilginiz var mı? Sitelerinde yurt dışı posta için 8 gün yazıyor çünkü.

 16. Sümeyra Hanım Merhaba,

  Geç cevap verdiğim için üzgünüm. Bayram tatili dolayısıyla ilgilenemedim. Rhaetian Railways sürekli güncelliyor siteyi. Hızlarına yetişmek zor. 🙂 Bu konuda daha önce şirkete mail attım “Başka bir firmadan bilet almamız durumunda ne seçmemiz gerekiyor. Herhangi bir sorun olur mu?” şeklinde. Swiss Cars Pass ya da Travel Pass seçebilirsiniz. Herhangi bir problem olmaz diye döndüler. No Ticket seçeneği ne için gelmiş onu bilmiyorum ama sizin ödediğiniz 16 Frank rezervasyon ücretidir. Rhaetian Railways’den de almış olsanız o ücreti ödeyecektiniz.

  Biletlerin fiziksel olarak gönderilmesi konusu ise tam bir saçmalık. Bu konuda bazı takipçilerim açıkcası mağdur oldular ama çoğu kişiye belirtilen sürede bilet ulaştı. Mağdur olan bir takipçim ise biletin kendisine ulaşmadığını söyleyerek ücret iadesi aldı. 7 temmuza daha çok var. Biletin elinize ulaşacağını düşünüyorum. 😉 Ulaşmazsa şirkete mail atarız beraber dilerseniz.

  Ben şimdiden iyi tatiller diliyorum. Harika bi yolculuk oalcağına da eminim. 😉

 17. Cevabınız için çok teşekkür ederim Muhammet Ali Bey,
  ‘ no ticket ‘ seceneği eskiden kullanılan ‘ ticket available’ seçeneğinin yerine geçmiş durumda yani onu seçerseniz yine ücret 16 CHF’ ye düşüyor. Ama dediğim gibi biz onu geç fark ettik ve swiss card pass seçtik. Sizin de dediğiniz gibi ücret aynı olduğu için bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü RhB ‘nin bize gönderdiği rezervasyon mailinde hangi seçenekle rezervasyon yaptığınıza dair bir ek bilgi düşülmemiş. Sadece ödediğiniz ücret görünüyor.
  Umarım söylediğiniz gibi biletler elimize bir an önce ulaşır. Ancak bileti eline ulaşmayan takipçinizin de ücret iadesi alması güzel bir haber. Çünkü internette aksini iddia eden yorumları okuyunca canım sıkılmıştı açıkçası.Eğer yolculuğumuz gerçekleşirse başkalarına da yardımcı olması açısından güncel bilgileri paylaşacağım.
  İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.
  Sevgiler 🙂

 18. Muhammet Ali Bey merhaba. Biz 09.08.2019 tarihi için dediğiniz şekilde DBahn sitesinden Freiburg çıkışlı biletimizi aldık fakat bu hattın içinde Bernina Expresini temsil eden D951 yerine D961 yazıyor.(Hat Freiburg-Basel-Chur-Filisur-Tirano şeklinde). Fakat sorun burada değil. Önceki arkadaşların yaptığı yorumları okuyarak da nasıl rezervasyon yapacağımızı öğrendik lakin biz aynı zamanda Tirano – Lugano arasındaki otobüs seçeneğini de kullanmak istiyoruz. Rezervasyon ve Tirano-Lugano seferini ayrı ayrı mı ödememiz gerekiyor? Eğer öyleyse Tirano-Lugano arası için kişi başı 34 CHF + 16 CHF(rezervasyon) istiyor. Başka sayfalarda da bu otobüs biletinin yer olması halinde Tiranoda indikten sonra alınabileceği yazılmış. Bu konuda bir bilginiz var mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

 19. Yaman Bey Merhaba,

  DBahn sitesinde hattın ne yazdığının pek bir önemi yok. Önemli olan 08:30-12:48 saatleri arasında olan Bernina Ekspresi içermesi. Bir de yorumlarda ve yazıda da okumuşsunuzdur; bileti fiziksel olarak posta adresinize yolluyorlar. Bİr gecikme yaşarsanız şirketle mutlaka iletişime geçin. Sizin DBahn’dan aldığınız Freiburg-Tirano bileti olduğu için Tirano’dan Lugano’ya gidecek olan otobüs için ayrıca bilet almanız gerekecek sanırım. Rhaetian Railways siteisndne Tirano-Lugano seçerek bu bileti alabilirsiniz. Yer varsa zaten direk ordan da alabilirsiniz söylendiği gibi. Başka bir konuda sormak istediğiniz şeyler varsa her zaman yazabilirsiniz. Bernina Ekspress harika bi rota. Şİmdiden iyi tatiller dilerim. 😉

 20. Merhaba,
  Öncellikle çok güzel bir yazı, elinize sağlık. Aslında her şeyi çok ayrıntılı anlatmışsınız ama ben bir türlü dediğiniz güzergahı bulamadım. 17 eylül tarihine almaya çalışıyorum ama ne saatler sizin verdiğiniz saatle örtüşüyor ne de güzergah. Direk Chur Tirano görünmüyor mesela arada başka duraklar da var. Ya gerçekten yok ya da ben beceremedim 🙁 yardımcı olursanız çok sevinirim, çok teşekkürler

 21. Tuğba Hanım Merhabalar,
  Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Hemen bakalım. 🙂 Direk göremedim dediğinize göre DBahn sitesinden bahsediyorsunuz sanırım. DBahn Alman demiryolları olduğu için Freiburg-Tiranı güzergahı için her gün Bernina Expresi içeren treni kullanmıyor. Sizin seçeceğiniz tren Zürih’ten geçen Zürih-Chur ve Chur-Tirano (Bernina Express) i içeren hat olmalıdır. Farklı tarihe bakın isterseniz henüz plan yapmadıysanız. Ya da direk Rhaetian Railways’ten alabilirsiniz biletinizi. Başka bir sorunuz olursa mutlaka sorun. Ben hep burdayım 😉

  • Tekrar Merhaba, hızlı cevabınız ve ilginiz için çok teşekkürler. İsviçre’de her şey aşırı pahalı görünüyor, sanırım 113 frank ödemeyiz. Amaç İsviçre’den İtalya’ya geçmek, biz de farklı bir rota izleriz o zaman, bakalım nasıl olacak 🙂 Tekrar teşekkürler.

   • İsviçre benim şimdiye kadar gördüğüm en pahalı ülkeydi. 🙂 Hatırı sayılır sayıda yere gittim ama bu ülke kadar pahalı bir yer görmedim sanırım. Bernina Express harika bir rota. Bu kadar pahalı olmasının sebebi ise panoramik vagonlarda saatte 40 km hızla gidiyor olması. Yani Alplerin manzaralarına doyuyorsunuz. İsviçre’den İtalya’ya gitmenin tek yolu tabi ki Bernina Express değil. Bir çok yerel tren işletmesi ile de gidebilirsiniz. Ya da Zürih’ten gideceksiniz eğer otobüsü deneyebilirsiniz. Özellikle Milano’ya güned bir kaç otobüsün gittiğini biliyorum. İyi gezmeler şimdiden 😉

 22. Merhaba Muhammet Ali Bey,
  Geziden sonra güncel bilgileri paylaşmak istedim.
  Hatirlarsaniz biletlerin elimize ulaşıp ulaşmayacağı noktasında endişelenmiştim ancak yaklaşık 3 hafta sonra 21 temmuzda DB’ den aldığımız biletler bize ulaştı:)Ve gerçekten çok güzel bir yolculuk oldu gitmek isteyen herkese tereddütsüz tavsiye edebilirim.
  Ancak yine de bizim gibi stres yaşamamak için biletleri yaklaşık 2 ay öncesinden almak mantıklı olur diye düşünüyorum.
  Size de samimi yardımlarınızdan ötürü tekrar teşekkür ederim:)

  • Sümeyra Hanım,

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Yolculuğunuzun güzel geçtiğine çok sevindim. Harika fotoğraflar çektiğinize eminim. 😉

 23. Merhabalar Muhammet Ali Bey. Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. 23 Eylül tarihi Tirano – Chur arası için De Bahn Almanya tren firmasından biletimizi aldık. Rhaetian Railway firmasından panaromik wagon için yer rezervasyonu yapacağız. Güzel manzara ve foto çekimi için gidiş yönüne göre trenin en arkası sol taraftan rezervasyon yapmak istiyoruz. Fakat sitede trenin önü/arkası hakkında herhangi bir bilgi yok. Wagon 1-2-3-4 olarak belirtilmiş. Mantıken 1 en ön 4 en arka olması lazım ama netteki yorumlarda tam tersi bilgiler de var. Bu konuda bilginiz varsa paylaşımlarınızı alabilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederiz…

  • Barış Bey Merhaba,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Bernina Express yolculuğunuzun da harika geçeceğine eminim. Barış Bey 4 numara en son vagondur. Yani şirket eğer bu konuda sitede bir güncelleme yapmadıysa ben gittiğimde öyleydi en azından. Yolculuk başlamadan önce kondüktörlere yer değişimi için ricada bulunabilirsiniz. Müsaitlik durumuna göre her zaman için yardımcı oluyorlar. Ayrıca tereddütünüz varsa vagon konusunda siteye mail de atabilirsiniz ya da ben sizin adınıza atayım isterseniz. 🙂 İyi yolculuklar dilerim.

   • Muhammet Bey,
    Dönüşünüz için çok teşekkür ederim, sizin gittiğiniz yön Chur—Tirano sanırım• Biz tam ters istikameti kullanacağız yani Tirano—Chur• Dolayısıyla trenin yönü değişir de arka vagon 1 olur mu emin olamadım• Bir de siteyi inceledim ancak mail gönderebileceğim bir alan bulamadım maalesef•

    • Barış Bey,

     Merhabalar. Vagon yönünün değişeceğini hiç sanmıyorum ama emin olmak için sormanızda fayda var. Mail adresi şu: railservice@rhb.ch kısa zamanda dönüş sağlıyorlar. Bir de belki görmemişsinizdir diye söylüyorum. Yazıyı güncelledik. 6. bölümü bir okuyun isterseniz. 🙂

     • Muhammet Bey teşekkürler.
      Biletimizi almistik 2 kişi 80 Eur ya. Singen yarı fiyatınaymış baktım şimdi, saglik olsun ne diyelim

     • Barış Bey,

      Şimdiden iyi yolculuklar… Singen bağlantısını Ahmet Bey sayesinde öğrendiğimiz için geç oldu kusura bakmayın. 🙁 Çok güzel bi tur olacak ama verdiğiniz paraya değecek. 😉

 24. Merhabalar Muhammet Bey, öncelikle gezi yazınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi DB BAHN internet sitesinden Bernina bileti (Freiburg – Tirano bileti) almaya çalıştım ancak bu yolculuğu online satmadiklarına ilişkin bir uyarı alıyorum. Uyarı şu şekilde: “We are sorry, but we can not sell your requested journey online.
  You may be able to get the ticket in one of our DB travel centers, authorised DB travel agency or via phone: (0049) 180 6 99 66 33 (20 cents per call from a German landline, max. 60 cents per call from a German mobile network; costs for calls from abroad depending on provider) daily from 00:00 to 24:00.
  Mon. – Fri.: 08:00 – 20:00h
  Sat. – Sun. (incl. public holidays): 10:00 – 17.00h”
  Daha önceden böyle bir uyarı var mıydı? Yoksa yeni bir uygulama mı bu?

  • Ahmed Bey merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Daha önce bu uyarıyı alan birini duymadım. Ben de DB Bahn kullanarak yaptım bu geziyi. Yakın tarihte aynı şekilde giden arkadaşlar oldu yorumlardan belki görmüşsünüzdür. Hangi tarih için almayı denediniz siz? Belki o güne özel bir uygulama olabilir. Ben 23.10.2019 tarihi için Freiburg-Tirano almayı denedim sizin yorumunuzu gördükten sonra 00:17-12:49 seferi için (Bernina Express içeren) ödeme kısmına gelene kadar böyle bir uyarı vermedi. Uyarıyı ödeme ekranından sorna mı veriyor yoksa? Böyle bir uygulama varsa yeni geçmişler demektir. Budnan önceki uygulama bleti online oalrak sayıp posta adresinize bileti göndermeleri şeklindeydi.

 25. Muhammed Bey tekrar merhaba. Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Ben galiba başlangıç istasyonunu yanlış seçtiğim için bu uyarıyı aldım. Freiburg (Schweiz) olanı seçmişim yanlışlıkla. 24.09.2019 tarihine bilet almak istiyorum. Yalnız bu tarihte de hangi seferin Bernina expresi içerdiğine karar veremedim. Sizden bu konuda yardım istiyorum. Başlangıç istasyonu olarak neyi seçmem gerekiyor alırken?

  • Ahmet Bey Merhaba,

   Biletleri DB Bahn firmasından almak isterseniz en az bir buçuk ay önce almanız iyi olur. Çünkü biletleri fiziki olarak adresinize gönderiyorlar. Postadaki geickmeyi de dikkate almanız gerekir. DB Bahn sitesinden Freiburg başlangıç Tirano varış seçin. Dikkat etmeniz gereken bu hattın 08:32 – 12:49 Bernina Express içermesi. Ciddi bir şekilde Rhaetian Railways’den ucuz olmasıan rağmen malesef Freiaburg-Tirano her gün Bernina Express hattını içermiyor. Seyahat için henüz uçak biletlerinizi almadıysanız ve tarih kısıtınız yok ise DB Bahn sitesinden gün gün bakmanızı öneririm hangi günün Bernina Express’i içerdiği konusunda.

   • Muhammet Bey tekrar merhaba,
    Cevabiniz icin teşekkürler. Maalesef uçak biletleri önceden aldığım için ve tarih kısıtım olduğu için başka bir tarih için almam mümkün değildi. Ancak internette biraz daha araştırınca farklı bir metod daha keşfettim. Hem de daha ucuza bu bileti almış oldum. Rezervasyon ücreti hariç 19,90 euroya almış oldum.(super sparpreis ticket) Sizlerle de paylasmak istedim. Bunun için yapmanız gereken Freiburg yerine Almanyanın sınıra en yakın tren istasyonu olan (last major stop) Singen(Hohentwiel) istasyonunu seçmeniz. Ama buradaki ince nokta Singen treni için Bernina expressi kullanacağınız günden bir önceki tarihi seçmeniz ve Zurihten ertesi sabah trene binmeniz olacak. Çünkü Singen için gece treni bulunmamakta dolayisiyla sanki Zürihte bir gece kalacakmış gibi (overnight stopover) Singen kalkışlı Tirano varışlı bir bilet almak. Gerisi yine bildiğimiz gibi.

    • Ahmet Bey,

     Bu ÇOK İYİ HABER! 🙂 Açıkcası benim seyahat ettiğim tarihte böylesi bi alternatif yoktu. Böyle birşeyi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Sanırım benim de yazıyı bu doğrultuda güncellemem gerekecek 😉 Çok sağolun. Seyahatinizden sonra da buraya deneyimlerinizi anlatan bi yorum bırakırsanız çok faydalı olur. BEKLİYORUZ! 🙂 Bir de Singen hangi saat kalkış seçmek gerekiyor onu da belirtir misiniz? Çünkü ben az önce baktım Tirano 12:49 ertesi gün varışlı yani Bernina Express’i içeren Singen-Tirano’nun fiyatı hep 89 Euro. Size mi 19 Euro denk geldi acaba.

 26. Ahmet Bey,

  Çok değerli bilgiler verdiniz. Çok teşekkür ederiz. Ben de yazımı size de atıfta bulunarak güncelleyeceğim en kısa zamanda 😉 Seyahat sonrası deneyimlerinizi bekliyoruz. İyi tatiller! Tekrar teşekkür ediyorum. 🙂

  • Muhammet Bey,
   Yazıyı güncellediğinizi gördüm. 😊 Gezgin insanların için faydalı bilgileri paylaştığınız bu yazıda benim de ufak bir katkım olduysa ne mutlu bana. Insallah fiziki olarak da biletler sorunsuz bir şekilde elime ulaşır ve trene binebilirsem seyahat sonrası deneyimlerimi sizlerle paylaşırım. Bu arada yazınızdaki ufak bir hatayı da bildirmek isterim. Tirano-Chur yönü için Bernina express biletinin tarihini bir gün öncesi olarak seçmeye gerek kalmıyor. Sadece Singen’e varış ertesi gün oluyor.

   • Ahmet Bey,

    Çok sağolunnn. Yine güncelliyorum hemen. 🙂 Zaten blog yazmadaki amacım da bu. Gitmek isteyen insanlara bir şekilde yardımcı olmak. Siz de çok güzel bir katkı verdiniz. Çok teşekkür ederim. 🙂

 27. Tekrar merhabalar Muhammet Bey,
  Biletleri 17.08.2019 tarihinde aldım. 26 gün oldu henüz ama biletler bugüne kadar bana ulaşmadı. Mail yoluyla kendilerine ulaşabileceğim adres neresidir acaba? Online ticket çıktısı almamız mümkün mü?

 28. Sagolun teşekkür ederim cevabınız için. Bir hafta daha sürem var posta için ama gelip gelmeyeceğini emin olmadığım için irtibata geçmek istedim.

  • Ahmet Bey,

   firmaya mail atarak durumu iletin. Daha önce bir takipçimizin adresine bilet süre içerisinde gelmediği için İsviçre Demiryolları’ndan aldı. Ücreti de iade aldı.

 29. Tekrardan merhaba. Bu sefer Bernina express yolculuğu deneyimlemiş olarak mesaj atıyorum 🙂 Maalesef biletler zamaninda elime ulaşmadığı için İsviçre demiryollarından bileti almak zorunda kaldım. (Sağolsun Almanyadan aldığım biletler ben yurtdışındayken gelmiş. 40-45 günde ancak geldi.) Ucuza mal edelim derken bilete en çok parayı da ben vermiş oldum 🙂 Sanki çok zenginmisiz gibi :)) Bernina express yolculuğu hakkında yorum yapmak gerekirse gerçekten güzel ve keyifli bir tren yolculuğu. İsvicre’den çok güzel manzaralar eşliğinde yolculuk yapıyorsunuz. İsviçre’nin köylerinin güzelliği insanı mest edebiliyor. Ancak açıkça söylemek gerekirse Isviçre’den alınacak biletin fiyatına değecek bir yolculuk mu pek emin degilim. Ancak Almanya üzerinden alınacaksa bu yolculuğu deneyimleyi herkese tavsiye edebilirim. Bu arada Muhammet bey, Almanya’dan tren ücretinin iadesini nasıl alabiliriz? Ya da alanlarin nasil aldigina ilişkin bir bilginiz var mı? Isvicre’den aldigim biletlerin arkasına durumumu izah ederek bilet gorevlisi tarafından imzali not bile yazdırdım :)) Herkese bol bol keyifli gezmeler diliyorum.

  • Ahmet Bey,

   Yorumunuz için tekrar teşekkür ediyorum. 😉 Aslına bakarsanız kur yüzünden gideceğimiz her yerde acaba değer mi değmez mi diye düşünmeye başladık 🙂 İade alan takipçim mail atmıştı o maili bulaiblirsem kendisine direk sorucam. Ancak siz bu arada DBahn sitesindendeki contact adresine durumu anlatan bir mail atın hemen dönüş yapacaklarına eminim.

 30. Muhammet Bey,
  İlginiz için teşekkür ederim. Kur hakkında soyledikleriniz doğru olsa da benim asıl vurgulamak istediğim Almanya’nin aynı bileti 20 euroya satarken Isviçre’nin 90 franka satması. İsvicre’nin genel pahalılığından kaynaklı Isvicre’den alınacak bilete değmeyeceği kanaatindeyim.
  Bu arada iade alan arkadaşın maili ve maili nereye attığına ilişkin bilgiyi edinirsem memnuniyet duyacağım. Çünkü bilet için Dbahn’a 3 kez mail attığım halde sağlıklı bir geri dönüş elde edemedim.

 31. Merhaba muhammet bey, biz şimdi 4 kişi db üzerinden bilet satın aldık dediğiniz gibi toplam80€ . şimdi berninaexpresten bilet alacağız ancak şu kafamızı karıştırdı vagon sayısı 3 diyo, sayfa yenileyince 6 oldu ancak sonra tekrar 3e düştü. Vagon sayısı normalde 6 değil mi ? Birde rez fiyatı 14 chr diyor. Swsspasstan üyelikten yaptık bura üzerinden alalım diye ancak vagon sayısından dolayı işlemi durdurduk

  • Özge Hanım Merhaba,

   Seyahat tarihinize eğer epey varsa üç vagon göstermesi normaldir. Normalde 5 ya da 6 vagonla yola çıkıyor Bernina Express. Önce 3 vagon açıyorlar ancak tarih yaklaştıkça ve talebe göre vagon ekleniyor. Bazen açılan vagonlar turlara satılmış olduğu için dolu oluyor hatta. Yolculuğunza daha varsa koltuk rezervasyonu için biraz bekleyebilir arasıra siteden arama yaparak son vagonlardan yer bulabilirsiniz. Rezervasyon fiyatı ise yine dönemsel olarak 14 chf’ye çıkabiliyor. Şİmdiden iyi yolculuklar 😉

 32. Tekrar merhaba Muhammet bey, dediğiniz gibi yolculuğumuz 5 mart. Açıkcası berninada 3 vagonunun yarısını dolu görünce bizde hemen bilet alalım dedik. O zaman dediğiniz gibi bekleyip ara ara 6 vagon olunca alalım. Tura kapatmış olsalar vagonu yine de dolu olarak gösterirler mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here