Berlin Gezilecek Yerler yazısına başlamadan önce şunu söylemeliyim ki Berlin II. Dünya Savaşı ve sonrasında gelen soğuk savaşın anılarını şehrin her yerinde görebileceğiniz, Avrupa’nın diğer başkentlerine göre nispeten biraz daha pahalı ancak kesinlikle gözle görülür biçimde insan hayatını kolaylaştırır şekilde dizayn edilmiş, çok fazla turistik olmasa da mutlaka görülmesi gereken bir şehir.

İlk gün sevmiyorsunuz, ikinci gün ısınıyorsunuz, üçüncü gün “aslında güzel yermiş burası ya” diyorsunuz, dördüncü gün “ulan acaba burada yaşamak için n’apmalıdiyorsunuz beşinci gün… beşinci gün vizeniz bitiyor 🙂

Berlin Gezilecek Yerler Haritası

Berlin Gezilecek Yerler Haritası
Berlin Gezilecek Yerler Haritası

Berlin Gezi Rehberi yazımda söylediğim üzere Berlin’de insan yaşamını kolaylaştırmak için herşey düşünülmüş. Geniş caddeleri, inanılmaz metro ağı, toplu taşıması, kaldırımları, bisiklet yolları, tabelaları, trafik lambaları…Bu şehir de turist olmak da oldukça kolay.

Her yeri basit bir harita yardımı ile ya da tabelaları takip ederek kolayca buluyorsunuz. Gitmek isteyeceğiniz neredeyse her yerde bir metro durağı var.

Berlin Gezilecek Yerler listesinin de hepsine yürüyerek gidebilirsiniz. Her yazımda bunu söyleyip duruyorum. Napim yürümeyi seviyorum 🙂 E hadi lafı daha fazla uzatmadan başlayalım bakalım Berlin Gezilecek Yerler nerelermiş… Buyrun efenim 😉

Berlin Gezilecek Yerler Listesi

Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Gezilecek Yerler listesinin en başında yer alan Brangenburg Kaspısı

Bu şehir baştan sona bisiklet yolu ile donatılmış. Sürücüler kesinlikle ve kesinlikle bisikletlilere çok saygılı. Bisikletliler de yayalara saygılı. Yayalar da.. Herkes birbirine saygılı işte ya 🙂

Berlin Amsterdam’dan sonra gördüğüm en bisiklet çılgını şehir diyebilirim.

Yürümeyi çok sevmiyorsanız, Berlin Metrosu’nun örümcek ağına benzer haritasında kaybolmak istemiyorsanız, otobüse binip şurada mı insem burada mı insem diye düşünürken kendinizi son durakta bulmak istemiyorsanız yapmanız gereken tek bir şey var: Bisiklet kiralamak! Tüm gün fiyat 12 Euro.

Nereden kiralayacağım diye düşünmenize de gerek yok. Merak etmeyin. Bir çok yer göreceksiniz 🙂 Bisiklete bindiyseniz haydin başlayalım o zaman işte Berlin Gezilecek Yerler!


Alexanderplatz Meydanı

Berlin Gezilecek Yerler
Alexanderplatz Meydanı’nda bulunan Dünya Saati’nin dibine dikilip İstanbul’da saat kaç diye çözmeye çalışmadan dönmeyin

Berlin Gezilecek Yerler listesine ve Berlin’e Hoş geldiniz arkadaşlar 🙂 Bir şehri keşfetmeye başlamak için en ideal yer o şehrin hem en büyük meydanlarından birisi hem de ulaşım merkezidir. Berlin’de bu nokta ise tam olarak Alexanderplatz Meydanı. 

Almanların kısaca “Alex” dedikleri bu meydan Mitte Bölgesi’nde şehrim tam olarak göbeğinde yer alıyor. Berlin Gezi Rehberi yazımda bahsetttiğim gibi Berlin’de konaklama tercihinizi de bu bölgede seçerseniz Berlin Gezilecek Yerlere yürüyerek, metro ile ya da pedallayarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Berlin Gezilecek Yerler
Alexanderplatz Meydanı, Berlin Gezilecek Yerler listesine başlamak için en ideal yer -Berlin Gezilecek Yerler-

Ayrıca bizdeki simit tezgahlarına benzer tezgahlarda satılan Almanların “Currywurst” dedikleri köri soslu sosisi denemek için de ideal bir yer burası. Alın bi currywurst oturun bir banka, sakin kalabalığı izleyerek afiyetle yiyin. Yemeğiniz bittiyse hemen ayrılmayın Alexanderplatz Meydanı‘ndan, TV kulesine çıkıyoruuuz! 😉


Berlin Tv Kulesi (Berliner Fernsehturm)

Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Tv Kulesi-Berliner Fernsehturm -Berlin Gezilecek Yerler-

Alexanderplatz Meydanı‘nda bulunan Berlin Tv kulesi (Berlin Fernsehturm) Doğu Almanya hükümeti tarafından şehrin sembolü olması ve  doğu tarafındaki hayatın ne kadar pozitif olduğunu cümle aleme göstermesi amacıyla yaptırılmıştır. 🙂 3 Ekim 1969 yılında açılan Berin Tv Kulesi sıradan bir Tv kulesi değil tabi ki.

368 mt uzunluğundaki kule şehrin her yerinden görünüyor. Berlin’de kaybolmanız zaten imkansız da böyle bir his geldiğinde kafanızı havaya kaldırıp kuleye doğru yürürseniz şehrin kalbine Alexanderplatz‘a varırsınız 🙂

Berlin Tv Kulesinde 203 mt yüksekliğinde bir seyir terası 207 mt yüksekliğinde ise bir restoran bulunuyor. Seyir terasını gece saat 24’e kadar ziyaret edebilirsiniz. Bileti hemen girişteki kiosklardan ya da gişeden alabilirsiniz. Fiyat 15,5 Euro. 

Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Tv Kulesi Seyir Terası 203 metre yüksekliği ile şehrin her tarafını görebileceğiniz bir yer -Berlin Gezilecek Yerler-

Gayet güzel bir manzarası bulunan seyir terasında bir de bar mevcut. İçeceğinizi yudumlarken Berlin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ben tam gün batımında çıktım manzara çok güzeldi.

Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Tv Kulesi Gün Batımı -Berlin Gezilecek Yerler-

Bir kat yurkarda yer alan restorana gitmek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerek. “Bi arkadaşa bakıp çıkıcam” demek bile işe yaramıyor, aşağıdan salmıyolar 🙂 Rezarvasyonu buradan yapabilirsiniz.


Berlin Katedrali (Berliner Dom) 

Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Katedrali (Berliner Dom) -Berlin Gezilecek Yerler-

Alexanderplatz Meydanı‘ndan Brandenburg Kapısına giderken Bundesstrasse üzerinde Spree Nehri üzerinde Müzeler Adası‘nı görürsünüz. Berlin Katedrali (Berliner Dom) işte burada bulunmaktadır.

II. Wilhelm tarafından 1894 yılında eski bir kilisenin yerine yaptırılan katedral II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmüştür. Yıkılmanın eşiğine gelen katedral adeta yeniden inşa edilmiş ve 1993‘te yeniden açılmıştır. Almanya’da Protestan Kilisesi’nin merkezidir.

Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Katedrali (Berliner Dom) İçi -Berlin Gezilecek Yerler-

Berlin Katedrali‘nin içi de oldukça görkemli. Ben Berlin’e Roma‘dan doğru gitmiştim. Üç gün boyunca Roma’da her gördüğümü kiliseye girdim desem yanlış olmaz sanırım. Roma’da Vatikan‘ı San Pietro Bazilikası‘nı Sistine Şapeli‘ni ve diğer o tüm Rönesans kiliselerini gezdikten sonra Berlin Katedrali‘nin içine girmek için bile kendimi zor ikna ettim 🙂

Berlin Katedrali girişi için 7 euro ödemeniz gerekiyor.Ayrıca kubbeye çıkıp güzel bir Berlin manzarası seyredebilirsiniz. Çıkmanız gereken 270 basamak ve geçmeniz gereken bir çok kapı olduğunu söylemeliyim.


Spree Nehri Turu

Berlin Gezilecek Yerler
Spree Nehri Bot Turu -Berlin Gezilecek Yerler-

Berlin’i ikiye bölen Spree Nehri üzerinde yarım saat, bir saat ve iki buçuk saatlik bot turlarına katılabilirsiniz. Genellikle Berlin Katedrali‘nin arkasından veya DDR Müzesi‘nin önünden kalkan botlarda sesli rehberler eşliğinde Berlin’in önemli yapılarını görebilrsiniz. Ödemeniz gereken ücret 1 saatlik turlar için 12 euro, 2,5 saatlik turlar için 20 euro.


Müzeler Adası

Müzeler Adası, Spree nehri üzerinde oluşturulmuş, Berlin’in merkezinde üzerinde 5 tane müzenin bulunduğu küçük bir ada. Müzeleri sıralayalım hemen; Pergamon Museum, Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum.

Müzelerin hepsi için aynı gün geçerli olan kombine bir bilet alabiliyorsunuz. Fiyatı 18 euro. Bir tanesine girmek isterseniz ise 12 euro ödemeniz gerekiyor. Gelelim müzelerde nelerin sergilendiğine. Burası oldukça sinir bozucu. Niye mi? 

Pergamon Museum (Bergama Müzesi)

Berlin Gezilecek Yerler
Pergamon Museum Berlin Bergama Müzesi-Milet’in Pazar Yeri Kapısı, 1907’de ülkemizden çalınıp götürülmüş

Öncelikle şunu söylemeliyim ki müzelerin hiçbirine girmedim. Fotoğrafları da bir fikir edinmeniz için müzenin internet sitesinden alıp koydum. Sebebine gelince :

Bu müzede Almanya’ya ait hiçbir şey yok! Tamamı Anadolu ve Mezopotamya’dan kaçırılmış eserler.

Resmini gördüğünüz ve müzenin en değerli eserlerden birisi olan “Milet’in Pazar Yeri Kapısı” ülkemizde bulunan Milet antik şehrine ait. M.S. 120 yılında İmparator Hadrian döneminde yapılan kapı Alman arkeolog Theodor Wiegand tarafından 1903 yılında gün yüzüne çıkarılmış.

Gün yüzüne çıkarıldığı gibi gün yüzü bile görmeden 750 tonluk yapı parça parça Almanya’ya kaçırılmış. “Biz de kalsa da korunamazdı” diyenlerdenseniz eğer Efes’e henüz gitmemişsiniz demektir.

Berlin Gezilecek Yerler
Zeus Tapınağı -Berlin Gezilecek Yerler-

Bergama’dan çalınan tek eser malesef Milet’in Pazar Yeri Kapısı değil. En büyük arkeolojik buluntulardan birisi olan Zeus Sunağı‘da 1870‘li yılllarda Bergama’ya yol yapımı için gelen Alman mühendis Carl Humann tarafından yine parça parça Almanya’ya kaçırılmıştır.

Zeus Sunağı’nı görmek isterseniz Pergamon Müzesi’ne 2026′dan sonra gitmeniz gerekiyor. Evet şaka değil 🙂 Almanlar Zeus Sunağı‘nın da bulunduğu alanı büyük bir tadilata sokmuşlar dolayısıyla 2026’ya kadar da buraya ziyaretçi kabul etmiyorlar. Birşeyler daha çalıp getirecekler muhtemelen. Ayasofya’ya göz kulak olalım arkadaşlar 🙂 

Bergama Müzesi‘ndeki bir diğer önemli eser bugün Irak sınırları içerisinde bulunan eski Babil kentinin giriş kapısı olan ve M.Ö. 575‘te inşa edilen İştar Kapısı. 

Berlin Gezilecek Yerler
İştar Kapısı bugün Irak topraklarında yer alan Babil’in giriş kapısı -Berlin Gezilecek Yerler-

Diğer müzeleri de kısaca özetleyelim. Anadolu’dan kaçırılan Bizans‘a ait önemli eserlerin sergilendiği Bode Müzesi, dünyanın dört bir tarafından getirilmiş özellikle Mısır uygarlığına ait bir çok eserin sergilendiği Neus Museum (Yeni Müze), ve nihayet Almanya’ya ait bazı sanat eserlerinin -Monet’e ait bazı tablolar da bu müzede bulunuyor- sergilendiği Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri) ile kraliyet ailesine ait sanat eserlerinin sergilendiği Altes Museum (Eski Müze) Müzeler Adası‘nı oluşturan diğer müzeler.

Berlin Gezilecek Yerler
Bode Müzesi -Berlin Gezilecek Yerler-

Müzeler Pazartesi günleri hariç her gün 10:00 – 18:00 arası ziyarete açık. Ziyaret edecekseniz 12 euro verip birine girmek yerine 18 euro verip tüm müzelere girmenizi öneririm.


Brandenburg Kapısı (Brandenburg Tor)

Berlin Gezilecek Yerler
Brandenburg Kapısı -Berlin Gezilecek Yerler-

Sırada Berlin Gezilecek Yerler deyince daha doğrusu Berlin deyince akla gelen ilk yapı olan Berlin’in simgesi Brandenburg Kapısı var. Alexanderplatz Meydanı‘ndan yola çıkıp Berlin Katedrali ve Müzeler Adası’nı geçip Unter den Linden boyunca yürürseniz karşınıza Brandenburg Kapısı çıkar.

Berlin Gezilecek Yerler
Brandenburg Kapısı günbatımı -Berlin Gezilecek Yerler-

Her şehirde kafaya bir yeri takar dönüp dolaşıp o yerin önüne gider uzun uzun izler orada vakit geçiririm. Berlin‘de seni çok fena kafaya taktım Brandenburg Kapısı 🙂 Burada bir kaç cümleyle anlatamazdım seni.

Brandenburg Kapısı tarihi nedir? Niçin yapılmıştır? Napolyon savaşları, II. Dünya Savaşı ve soğuk savaşta başına neler gelmiştir? hepsi Berlin’in anahtarı:Brandenburg Kapısı yazımda. 🙂


Sinti ve Roman Anıt Bahçesi

Berlin Gezilecek Yerler
Sinti ve Roman anıt bahçesi -Berlin Gezilecek Yerler-

Brandenburg Kapısının içindeki beş aralık yoldan geçip karşıya geçtikten sonra sağa döndüğünüzde parkın içinde sağlı sollu ağaçların bulunduğu bir yol çıkar karşınıza. Adı Simsonweg olan bu yolun sağında Reichstag Binası’na varmadan II. Dünya Savaşı sırasında yahudiler gibi soykırıma uğrayan Sinti ve Romanlar anısına yapılmış anıtı da mutlaka görmenizi öneriyorum.


Reichstag (Parlamento Binası)

Berlin Gezilecek Yerler
Reichstag (Parlemento Binası) Berlin Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer -Berlin Gezilecek Yerler-

Sanki fotoğraf fotomontajla eklenmiş gibiyim biliyorum 🙂 Reichstag önüne vardığımda etrafta kimsenin olmadığı 10 mili saniyelik boşluğu yakalayıp bir Japon arkadaşın eline fotoğraf makinemi tutuşturup bu kareyi aldırmayı başardım 🙂 Kendisine burdan en derin “Arigatoo”larımı sunuyorum 🙂

1894 yılında yapımı tamamlanan 1933’e kadar ülkenin yönetimine ev sahipliği yapan Reichstag‘ın Alman tarihindeki yeri önemlidir. 1933 yılında binada çıkan yangını komunistlerin çıkardığını bahane eden Hitler ülke yönetiminde ipleri tamamıyla eline almıştır. Reichstag Yangını olarak tarihe geçen bu olaydan sonra ülke adım adım II. Dünya Savaşı‘na götürülmüştür.

Berlin Gezilecek Yerler
Reichstag’ın Kubbesi -Berlin Gezilecek Yerler-

1999 yılında orjinal haline eklenen cam kubbesi ile yeniden parlemento binası olarak kullanılmaya başlanan Reichstag‘ı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak önceden ya Reichstag internet sitesinden ya da binanın karşısındaki ziyaretçi merkezinden rezervasyon yaptırmalısınız. Ziyaretçi merkezinden rezervasyon yaptıracaksanız özellikle yaz aylarında en az bir gün önce adınızı yazdırmanız şart.


Tiergarten

Berlin Gezilecek Yerler
Tiergarten -Berlin Gezilecek Yerler-

Tiergarten Berlin’İn orta yerinde 2.100 dönümlük bir alan üzerine kurulu dünyanın en üyük şehir parklarından birisi. Berlin Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer.

İlk zamanlarda kralların av sahası olarak kullanılan Tiergarten, 1830’lu yıllardan sonra şehir parkına dönüştürülmüş. Tiergarten‘de ayrıca Zoologischer Garten adında dünyanın en fazla canlı çeşitliliğine sahip hayvanat bahçelerinden biri bulunuyor. Giriş ücreti : 15,5 Euro. 


Yahudi Soykırım Anıtı (Holocaust Memorial) 

Berlin Gezilecek Yerler
Yahudi Soykırım Anıtı-Holocaust Memorial 19 dönümlük alana kurulmuş bir anıttır. -Berlin Gezilecek Yerler-

Brandenburg Kapısı‘ndan geçip sola döndüğünüzde Tiergarten‘ı sağınıza alıp 5-10 dk yürüdüğünüzde Soykırım Anıtı‘na varıyorsunuz. Burası 19 dönümlük alana kurulmuş, 20 cm ile 4.7 m arasında büyüklüklere sahip 2.711 beton bloktan oluşan bir anıttır.

Burayı ziyaret ederken bir soykırım anıtında olduğunuzu, taşların öldürülmüş insanları simgelediğini unutmayın. Fotoğraf çekerken ve anıtta dolaşırken olabildiğince saygılı olmaya çalışın. Bir sanatçının şu linkten göreceğiniz çalışması sanırım ne demek istediğimi çok daha iyi anlatıyor.


Checkpoint Charlie

Berlin Gezilecek Yerler
Checkpoint Charlie -Berlin Gezilecek Yerler-

1961 yılından 1989 yılına kadar Doğu Almanya ile Batı Almanya arasındaki geçiş ve kontrol noktası olan Checkpoint Charlie, Berlin Gezilecek Yerler listemizin sıradaki durağı. Checkpoint Charlie kapısını sadece müttefik askerleri, bu kişilerin aileleri, yabancılar, ve üst düzey yöneticiler kullanabiliyordu. Kısacası kapı halka kapalıydı.

Berlin Duvarı‘nın örülmesinden birkaç ay sonra 27 Ekim 1961 tarihinde Sovyetler Birliği ve ABD askerleri Checkpoint Charlie’de ABD’li diplomat Allan Lightner’ın bir operaya katılmak için Doğu tarafına geçmek istemesi sırasında çıkan bir anlaşmazlık sonucu karşı karşıya gelirler.

Berlin Gezilecek Yerler
Checkpoint Charlie 27 october 1961 -Berlin Gezilecek Yerler-

ABD askerleri 10 M-48 tankını sınıra hemen dizerler, Sovyetlerin bu hamleye cevabı 36 tane T-55 tankıyla olur. Atılacak bir kurşunun 3. Dünya Savaşı‘nı başlatacağı o gün Sovyet ve Amerikan askerleri tam 16 saat aralarında birkaç metre olduğu halde karşılıklı beklerler. Kriz dönemin başkanı J.F. Kennedy’nin Sovyet Başkanı ile görüşmesi sonucu kriz aşılır.

Checkpoint Charlie’ye Brandenburg Kapısı‘ndan 15 dakikalık bir yürüyüşle ya da Alexanderplatz’dan U2 Metrosuna binip Stadtmitte Durağı’nda inerek de gidebilirsiniz. Sınır kontrol noktasının hemen ilerisinde bulunan Checkpoint Charlie Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Giriş 13 Euro.


Kreuzberg

Berlin Gezilecek Yerler
Kreuzberg’de bulunan ünlü Kreuzberg Merkezi tabelası -Berlin Gezilecek Yerler-

Berlin Gezilecek Yerler listemizde sırada “Klein İstanbul” var. Kreuzberg’in “Küçük İstanbul” olarak adlandırılmasının sebebi ise tabi ki Türklerin yoğun olarak burada yaşıyor olması.

Berlin Duvarı‘nın dibinde Batı Almanya tarafında kalan bölge bir zamanlar istenilmeyen bölgeymiş ama şu anda sadece Berlin’in değil Almanya’nın da en gözde semtlerinden bir tanesi haline gelmiş. “ben zaten Türkiye’den geliyorum, Kreuzberg’i görmesem de olur” demeyin 🙂 Kreuzberg‘i çok seveceğinize eminim.

Berlin Gezilecek Yerler
Mustafa’s Gemuse Kebap berlin’İn en meşhur dönercilerinden -Berlin Gezilecek Yerler-

Berlin Gezi Rehberi yazımda söylediğim gibi Berlin’de Kreuzberg’e uğrayıp Mustafa’s Gemuse Kebap‘ta bi döner yemeden dönmeyin 🙂 Lezzetine gerçekten şaşıracaksınız.

Kreuzberg Merkez’e Checkpoint Charlie‘den on dakikada yürüyerek ya da Berlin’in herhangi bir yerinden U1,U3 ve U6 metro hatlarını kullanarak gidebilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise Bahnhof Hallesches Tor. 


Berlin Duvarı, East Side Gallery ve Berlin Wall Memorial

Berlin Gezilecek Yerler listesinde yer alan çoğu yer II. Dünya Savaşı ve soğuk savaş dönemi ile alakalı. Zaten Berlin’de II. Dünya Savaşı’nın acı anıları olmasa sıradan bir avrupa şehri olur. İşte o acı anılardan bir tanesi daha: Berlin Duvarı.

Berlin Gezilecek Yerler
East Side Gallery Berlin -Berlin Gezilecek Yerler-

12 Ağustos 1961 tarihinde Doğu Almanya tarafından bir gecede örülen Berlin Duvarı tam 38 yıl boyunca insanları birbirinden ayıran bir utanç duvarı oldu. Şehrin birkaç yerinde hala kalıntılarını görebileceğiniz Berlin Duvarı‘nın 1.3 km uzunluğundaki en uzun halini şimdilerde dünyanın en büyük açık hava galerisi olan East Side Gallery‘de görebilirsiniz.

Berlin’de Berlin Duvarı’nın en acı hikayelerinin izini sürebileceğiniz bir diğer yer ise Berlin Wall Memorial. Genellikle Berlin Gezilecek Yerler listesinde göremeyeceğiniz Berlin Duvarı Anıtına mutlaka gitmenizi öneriyorum.

Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Wall Memorial, Berlin Duvarı’nın en hüzüznlü hikayelerine tanıklık eden yerdir. -Berlin Gezilecek Yerler-

Berlin Duvarı East Side Gallery ve Berlin Duvarı Anıtı’na nasıl gidilir? Berlin Duvarı’nın yapılışı ve yıkılışının hikayesi nedir? Ksacası Berlin Duvarı’nın hüzünlü öyküsünü Bir utanç anıtı: Berlin Duvarı yazımda bulabilirsiniz.


Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (Yıkık Kilise)

Berlin Gezilecek Yerler
Yıkık Kilise -Berlin Gezilecek Yerler-

Almanya İmparatoru I. Wilhelm adına yapılan ve 1895 yılında hizmete açılan Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi  II. Dünya Savaşı sırasında 1943 yılında yapılan bir bombardımanda büyük zarar görmüş.

Berlinliler 68 metre olan ana kulenin savaşa karşı bir anıt olarak kalmasını uygun gördüler. Ana kulenin yanına ise 20.000 tane küçük kare camdan oluşan yeni bir kilise 1961 yılında inşa edilmiş. Yıkık Kilise‘ye Tiergarten’i gezdikten sonra çıkışta uğrayabiirsiniz veya U1 ve U9 metrolarına binerek de buraya ulaşabilirsiniz. Durak ise Kurfürstendamm.


Berlin Gezilecek Yerler Devamı…

Ben üç günde gezebildiğim yerlerden bir Berlin Gezilecek Yerler listesi hazırlamaya çalıştım. Saydıklarım haricinde eğer vaktiniz kalırsa mutlaka UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Potsdam‘a gitmenizi öneriyorum. Alexaderplatz‘dan her 45 dakikada bir kalkan trenlerle Berlin‘e yarım saat mesafedeki Potsdam‘da en az bir gün geçirin.

Berlin Gezilecek Yerler
Potsdam, Berlin’e yarım saat uzaklıkta. Yeşiilliği, gölleri ve sarayı ile ünlüdür ve Brandenburg Eyaleti’nin başkentidir.

Berlin Gezilecek Yerler listesinin devamı ise Potsdamer Platz, Sony Center, DDR Müzesi, Topography of Terror, Gendarmenmarkt, Charlottenburg Sarayı, KaDeWe Alışveriş Merkezi, Hamburger Bahnhof, Kunsthaus Tacheles, Kudamm Caddesi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de, gezilecek görülecek bir çok yer var. En az üç gün kalarak Berlin Gezilecek Yerler listesinin tamamını keyifle gezebilirsiniz. O halde iyi gezmeler! 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here