Berlin’i gezerken Berlin Gezi Rehberi yazımda neler yazabilirim ki ya diyordum. İlk gün kesinlikle sıkılmıştım. Patladı patlayacak bir hava vardı. Islanmak pahasına koşar adımlarla Brandenburg Kapısı’na kadar gittiğimde fikrim değişti.

Prusyalıları, Napolyon’un görkemli ordusunu, Nazilerin propaganda yürüyüşlerini, II. Dünya Savaşı’nda müttefiklerin havan topu mermilerini ve soğuk savaş döneminde kızıl ordu askerlerinin namlularını gören Brandenburg Kapısı karşısına dikilince bütün fikrim değişti.

Bir insan ömrüne her şey sığar. Acı, sevinç, gurur, ümit, ümitsizlik, hüzün, öfke. Ya bir şehre? Berlin’de bir insan gibi her şeyi yaşamış. Zaferi, gururu, hüznü, yenilgiyi, ihtişamı, utancı. Berlin’e ve Berlin Gezi Rehberi yazıma hoş geldiniz arkadaşlar. 🙂

Berlin Gezi Rehberi

Almanya’nın Başkenti Berlin geniş caddeleri, şehri baştan başa dolaşan bisiklet yolları, kocaman meydanları, uçsuz bucaksız parkları, her köşesinde II. Dünya Savaşı’nın ibretlik anıları ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Berlin Gezi Rehberi
Reicgstag’ın önünde oturan gençler -Berlin Gezi Rehberi-

Sözü daha fazla uzatmayalım ve her şehirde yaptığım gibi Berlin Gezi Rehberi yazıma da kısa, oldukça kısa bir Berlin Tarihi ile başlayayım 🙂

Berlin Tarihi

Tarih boyunca büyük şehirler hep bir akarsuyun ya da denizin kenarına kurulmuştur. Berlin‘de Spree Nehri’nin iki kıyısında yer alan  Cölln ve Berlin adlı iki balıkçı köyünün 1307 yılında birleşmesiyle kurulmuş. Öyle Atina, İstanbul, Roma gibi binlerce yıllık bir şehir değil.

Berlin Gezi Rehberi
Brandenburg Kapısı 1945 yılında II. Dünya Savaşı sona erdiğinde şehirde ayakta kalan bir kaç yapıdan birisiydi.

Berlin, önce 1871 yılında kurulan Alman İmparatorluğu’na sonra da 1933‘ten itibaren Nazi Almanyası’na başkentlik yaptı. II. Dünya Savaşı‘nda yerle bir olan Berlin, savaşın bitimiyle beraber müttefik güçler tarafından işgal edildi.

Berlin’i işgal eden ABD, Fransa, İngiltere ve SSCB şehri dört bölgeye ayırarak ayrı ayrı yönetmeye başladılar. Kısa bir süre sonra batılı güçler yönetimlerini birleştirdi ancak Sovyetler Birliği buna karşı çıktı.

Berlin Gezi Rehberi
Checkpoint Charlie kontrol noktası Doğu Almanya ile Batı Almanya arasında geçişin yapıldığı yerlerden birisiydi

Şehrin en önemli kısımları Sovyetler Birliği’nin kontrolünde olan Doğu Berlin‘de kalmıştı. İki bölge arasında geçişler sert bir şekilde engellenmeye başlandı ve 12 Ağustos 1961 yılında Berlin Duvarı örüldü.

46 km uzunluğundaki bu utanç duvarı 38 yıl boyunca Berlin’in ortasında insanları birbirinden ayıran utanç anıtı olarak kalan Berlin Duvarı 1989 yılında yıkıldı.

ABD Başkanı J. Kennedy Berlin Duvarı’nın inşa edilmesinden 22 ay sonra 26 Haziran 1963’te Berlin’e ve Batı Almanya’ya desteğini belirtmek için şehri ziyaret eder. Alman halkının yanında olduğunu belirtip bugün Berlin’in sloganı haline gelmiş olan ünlü sözünü söyler: Ich bin ein Berliner (Ben bir Berlinliyim).

Normalde Ich bin Berliner demesi gerekirken “ein” ekini de cümleye yerleştirir. Kimileri Kennedy’nin hata yaptığını ve jest yapmak isterken Almanların”Berliner” isimli ünlü kurabiyesi sebebiyle “Ben Bir Berlinerim” anlamına gelecek bir söz söyleyerek komik duruma düştüğünü iddia eder.

Kimileri ise Kennedy’nin “ein” ekini vurgu yapmak için cümleye yerleştirdiğini iddia eder. Kim haklı bilmem ama o günden beri “Ich bin ein Berliner” şehrin sloganı haline gelmiş ve her yerde karşınıza çıkıyor. 🙂

3 Ekim 1990‘da resmen birleşen Almanya’nın o tarihten beri başkentliğini yapan Berlin hızla gelişir ve şu an kesinlikle dünyanın en yaşanılası şehirlerinden birisi haline gelir.

Berlin’e Ne zaman Gidilir? 

İstanbul’a göre oldukça kuzeyde yer alan Berlin‘e kışın gidecekseniz oldukça kalın giyinmenizde fayda var. Çünkü Berlin‘de ortalama kış sıcaklığı neredeyse sıfırın altında. Kar seviyorsanız da Berlin’in size oldukça güzel kış manzaraları sunacağından emin olabilirsiniz.

Berlin Gezi Rehberi
Alte Museum’un  önü güzel fotoğraf olmuş 😉 -Berlin Gezi Rehberi-

Ben Berlin‘e Mayıs ayında gittim. Oldukça güzel bir hava vardı. Yaz aylarında da çok da rahatsız etmeyen bir sıcağın olduğunu söyleyebilirim. Hep söylediğim gibi Avrupa’ya gitmenin en güzel vakti ya baharın ilk günleri ya da sonbahar. Yine de gezmenin mevsimi olmaz. 🙂

Berlin’e Nasıl Gidilir? 

Berlin Gezi Rehberi yazısında gelelim Berlin’e nasıl gidilir? sorusuna. İstanbul-Berlin uçuşunuzu Sabiha Gökçen’den yapacaksanız Pegasus ve THY ile uçabilrsiniz. Berlin uçak biletinizi Pegasus’tan aldıysanız Berlin Schönefeld Havaalanı‘na THY’den aldıysanız Berlin Tegel Havaalanı‘na inersiniz. Atatürk Havaalanı’ndan ise sadece THY ile yine Tegel Havaalanı’na uçabilirsiniz.

İstanbul harici Berlin’e aktarmasız uçabileceğiniz bir diğer şehrimiz ise tabi ki Antalya. Antalya-Berlin uçak bileti için bir çok alternatif mevcut. Muhtemelen adını ilk defa duyacağınız Corendon Airlines, Germania Airlines gibi havayollarının yanısıra Sunexpress, Onurair, Pegasus ve tabi ki THY ile de Antalya’dan Berlin‘e uçabilirsiniz.

Berlin Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım

Berlin Gezi Rehberi
Schönefeld Havaalanı oldukça basit ve kolay bir havaalanı -Berlin Gezi Rehberi-

Berlin Gezi Rehberi‘nde sırada havaalanından şehir merkezine ulaşım var. Berlin’de iki havaalanı var: Berlin Schönefeld Havaalanı ve Berlin Tegel Havaalanı. Yukarda söylediğim gibi Türkiye’den her iki havaalanına da uçuş var.

Berlin Tegel Havaalanı Schönefeld Havaalanı’na göre şehre daha yakın bi konuma sahip ancak her ikisinden de Berlin Şehir Merkezi‘ne ulaşım oldukça kolay.

Berlin Schönefeld Havaalanı’dan Şehir Merkezine Ulaşım

Berlin Gezi Rehberi
RE 7 treni ile 3.4 Euro ödeyerek 30 dakikada Alexanderplatz Meydanı’na varabilirsiniz. -Berlin Gezi Rehberi-

Tren ile; Havaalanı binasından çıktıktan sonra karşınızda tren garına giden uzun tünel gibi bir yol göreceksiniz. Yolu takip edin beş dakika sonra istasyondasınız. Makinelerde 3,4 Euro karşılığında biletinizi alıyorsunuz. Her 10 dakikada bir kalkan trenlerle 30 dakikada Alexanderplatz Meydanı‘na varıyorsunuz. Binmeniz gereken tren ise RE 7.

Havaalanından 171 numaralı otobüs ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Duraklar Terminal A kapısının önünde.

Otobüs ile; Terminal A kapısından çıkarak otobüs duraklarından  163, 171, X7, numaralı otobüslere binerek şehir merkezine varabilirsiniz. Ücret 3,4 Euro. Berlin’e gece geç vakit indiyseniz yine aynı duraktan bu sefer N7, N60 numaralı otobüsler ile şehir merkezine gidebilirsiniz.

Taksi ile; Havaalanında türk bir taksiciden aldığım habere göre Taksi ile Alexanderplatz Meydanı’na varmak yaklaşık 45 Euro tutuyormuş. Benim tercihim tren oldu. Size de öneririm 😉

Berlin Tegel Havaalanı’dan Şehir Merkezine Ulaşım

Berlin Tegel Havaalanı
Berlin Tegel Havaalanı THY ile uçtuysanız Tegel Havaalanına inersiniz. – Berlin Gezi Rehberi – 

Schönefeld Havaalanı‘na kıyasla şehir merkezine daha yakın olan Tegel Havaalanı‘ndan da şehir merkezine ulaşım gayet kolay.

Express Otobüs ile; beş dakikada bir kalkan TXL ve X9 numaralı otobüsler ile şehir merkezi olan Alexanderplatz Meydanı’na gidebilirsiniz. Ücret 2,8 Euro. En kolay yol bu. Yolculuk 30 dakika sürüyor.

Berlin Gezi Rehberi
TXL express otobüsü ile gördüğünüz gibi tren istasyonuna uğrayarak Alexanderplatz Meydanı’na gidebilrsiniz.

Otobüs ile; Bizdeki Havaş benzeri otobüsler ile 2.8 Euro ödeyerek Berlin‘e gidebilirsiniz. Binmeniz gereken otobüs numaraları 128 ve 109. Ancak her iki otobüste Alexanderplatz Meydanı‘a gitmiyor. 109 numara Zoo Station‘a 128 numara ise Osloer Strasse metro istasyonu’na götürüyor. Metro ile aktarma yaparak istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Taksi ile; Alexanderplatz Meydanı‘na gidiş yaklaşık 35 Euro tutuyor.

Berlin’de Nerede Kalınır?

Berlin’de konaklama için en ideal yer şehir merkezi sayılan Alexanderplatz Meydanı‘nın da bulunduğu ve Berlin Gezilecek Yerler listenizin hepsine yakın olan Mitte Bölgesi. Brandenburg Kapısı, Reichstag Binası, Berlin Duvarı gibi yerlerin hepsine hem yürüyerek hem de metro ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Berlin Gezi Rehberi
Alexanderplatz Meydanı Berlin Şehir Merkezi sayılır ve buradan yürüyerek veya metro ile istediğiniz yere gidebilirsiniz

Mitte Bölgesi için bir kaç tane hostel önerim olacak. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Berlin’de konaklama diğer avrupa şehirlerine göre nispeten daha pahalı. Ben Alexanderplatz Meydanı’na yürüyerek beş dakika uzaklıkta olan ONE80° Hostels Berlin isimli bir hostelde kaldım.

Berlin Gezi Rehberi
One80 Hostel Alexanderplatz Meydanı’na beş dakika yürüme mesafesinde ve Berlin’deki en uygun fiyatlı hostellerden biri

Dört, altı veya sekiz kişilik odalarda bir yatak fiyatı olarak geceliği 80-120 TL arası fiyatlar ile ONE80° Hostels Berlin‘de kalaibilirsiniz. Hostel yeni, temiz ve çok merkezi bir konumda.

Hemen hemen aynı fiyat civarı olan ve yine Alexanderplatz Meydanı‘na çok yakın olan diğer önerebileceğim hosteller ise Generator Berlin MitteHeart of Gold Hostel Berlin, Citystay Hostel Berlin Mitte ve Pfefferbett Hostel.

Berlin’de Ulaşım

BerlinGezi Rehberi
Berlin Metro Haritası -Berlin Gezi Rehberi-

Berlin Gezi Rehberi’nde şimdi sırada Berlin Metrosu ve Berlin Şehiriçi Ulaşım var. Yukarıdaki haritadan hiç birşey anlaşılmadığının farkındayım 🙂 Sadece Berlin Metrosu‘nun örümcek ağı hattını ve Berlin’in dünyanın en iyi toplu taşıma sistemlerinden birine sahip olduğunu göstermek istedim. Geniş kapsamlı Berlin Metrosu haritası için tıklayın.

İki saat geçerli olan tek yön biletinizi 2.8 Euro ödeyerek metro duraklarındaki kiosklardan ya da büfelerden alabilirsiniz. Hem Berlin Gezilecek Yerler‘in hem de şehirdeki tüm diğer noktaların yakınında bir yerde bir metro durağı olduğundan emin olabilirsiniz. 🙂

Şehirde bir sürü Türk olunca metro duraklarında yer alan bilet makinelerinde Türkçe menülerin olması çok da şaşırtmıyor insanı.

Diğer şehirlerdeki metrolar ile karıştırmayın. Alexanderplatz‘a gitmek için Kreuzberg‘de yanlış bindiğim bir metrodan tekrar aynı durağa gelebilmek için 4 sefer metro değiştirdim 🙂 Yanlış bindiysen iner ters istikametten gelen metroya binersin dimi 🙂 Bu kural Berlin’de kesinlikle işlemiyor. U1, U2, U3… derken uzuyor da uzuyor Berlin Metrosu

Berlin avrupa’nın en bisiklet çılgını olan şehirlerinden birisi. Günlük BİSİKLET KİRASI 12 EURO.

Berlin’de kesinlikle bisiklet kiralamanızı öneriyorum. Günlük 12 Euro ödeyerek istediğiniz yerden, istediğiniz özellikle bisiklet kiralayabilirsiniz. Şehir baştan aşağı bisiklet yolları ile donatılmış ve resmen bisiklet öncelikli bir ulaşım ağı var.

Berlin’de Ne Yenir?

Berlin Gezi Rehberi yazımın zor bölümü diyebilirim burası için. Hiç de öyle Berlin’de şunu mutlaka yiyin, bunu mutlaka tadın diyemiycem arkadaşlar. 🙂 Döner gördüğünüz yerde döner yiyin kesinlikle. Zaten dönerin Almanya’da neden bu kadar tuttuğunu oraya gidince anlıyorsunuz. Bizim mutfağımızdan sonra Almanya sizi çok da kesmez. Zaten hiç duydunuz mu allaşkına Alman Mutfağı diye bişey 🙂

Berlin Gezi Rehberi
Berlin Gezi Rehberi yazımda Almanya’ya ve Berlin’e dair anlatmaya değer bulduğum büyük lezzet Berliner.

Yine de temelli gömmeyelim. Almanya’ya özgü tatmanız gereken bence iki şey var. Birincisi Berliner denilen mayalı hamurdan yağda kızartılarak yapılan bir çeşit tatlı ya da kurabiye. Benim gibi tatlıyı seviyosanız bu içi reçel veya çikolata dolu Berliner‘i yedikten sonra “Bu harbiden iyiymiş bak” diyeceksiniz. 🙂

Berlin Gezi Rehberi
Currywurst ayaküstü yiyebileceğiniz bir lezset. Berlin’e gitmişken mutlaka deneyin. Afiyet olsun

Berlin’de ne yenir sorusunun bir diğer cevabı da bence kısaca körü soslu sosis diyebileceğimiz sağda solda bizdeki simit tezgahlarına benzer tezgahlarda ya da büfelerde satılan ve hemen oracıkta ayaküstü götürebileceğiniz Currywurst.

Berlin Gezi Rehberi
Berlin Gezi Rehberi’Nin en lezzetli kısmı Mustafa’s Gemuse Kebap. Sanırım kuyruktan da anlaşılıyor ne kadar iyi olduğu.

Ancak ben sizi şimdi Almanların “Klein İstanbul (Küçük İstanbul)” dedikleri Kreuzberg‘e götüreceğim. Açık söyleyim Kreuzberg’de aç aç gezerken bu kadar meşhur olduğunu bilmeden adeta yanlışlıkla kendimi önünde bulduğum ve  “Böyle kuyruk varsa iyidir” diye gittiğim Mustafa’s Gemuse Kebap meğerse Berlin’in en meşhur dönercisiymiş. 🙂

Berlin Gezi Rehberi
Mustafa’s Gemuse Kebap Döneri -Berlin Gezi Rehberi-

“Gemuse ne abi?” diye soruyorum. İçinde envai çeşit sebze bulunan porsiyonu kocaman bol etli dönerimi uzatırken “Sebze” demek diye cevaplıyor. Mustafa’s Gemuse Kebap‘ta sebzeli dönerin tadına mutlaka bakın arkadaşlar. Berlin’de yediğim en iyi şeydi valla 🙂 Fiyat 3 Euro. Afiyet olsun! 🙂

Berlin Gezilecek Yerler

Eveeett. Geldik Berlin Gezi Rehberi yazısının en önemli yerine. Berlin’e bir nisan sabahı Roma‘dan gittiğimde Roma’da gördüğüm tüm o güzelliklerden sonra Berlin’den fazla bir beklentim yoktu. Halla ilk gün -püff bu da neymiş, bi Kolezyum değil havalarında dolaştım. 🙂

Berlin Gezi Rehberi
Checkpoint Charlie, soğuk savaş döneminde Berlin’in en önemli noktasıydı. -Berlin Gezi Rehberi-

İkinci gün Brandenburg Kapısı ile başlayıp akşam Berlin Tv Kulesi ile biten maceram Berlin‘in özellikle yaşamak için ne kadar güzel bir yer olduğu konusunda beni fazlasıyla ikna etti.

Berlin Gezi Rehberi
Checkpoint Charlie Uyarı Tabelası – AMERİKAN BÖLGESİNİ TERK EDİYORSUNUZ- 

II. Dünya Savaşı‘nda yerle bir olmuş Berlin. Ancak Almanlar umutsuzluğun başkentinden kısa sürede neredeyse Avrupa’nın başkenti olmuş bir şehir meydana getirmişler.

Berlin’İn her yerinde  II. Dünya Savaşı’nın izlerini görmek mümkün.

Şehrin bir numaralı turistik mekanı olan ve benim de Berlin’de bulunduğum üç gün boyunca defalarca önüne gidip seyrettiğim Brandenburg Kapısı hakkında her şeyi Berlin’in anahtarı: Brandenburg Kapısı yazımdan okuyabilirsiniz.

Berlin Gezi Rehberi
Ters ışıkta Brandenburg Kapısı. Her türlü ışıkta güzel bi yer burası zaten 🙂 -Berlin Gezi Rehberi-

Berlin’e gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken bir diğer önemli yer tabi ki Berlin Duvarı. Berlin Duvarı‘nın ayakta kalan kısımları olan Eastside Gallery ve Berlin Wall Memorial‘a nasıl gidilir, orada neleri göreceksiniz ve Berlin Duvarı’nın hüzünlü hikayesini ise Bir utanç anıtı: Berlin Duvarı yazımda bulabilirsiniz.

Berlin Gezi Rehberi
Berlinn Wall Memorial, Bernauer Strasse’de Berlin Duvarı’nın en acı hikayelerinin yaşandığı bölümlerinden birisi

Alman Parlemento Binası Reichstag‘ı, gerçekten etkileyici olan Yahudi Soykırım Anıtı‘nı, Almanların ülkemizden katır sırtında kaçırıp segiledikleri eserlerle dolu olan Bergama Müzesi‘ni, soğuk savaş dönemindeki kontrol noktası olan Checkpoint Charlie‘yi ve daha bir çok turistik yeri Berlin Gezilecek Yerler yazımda uzun uzun anlattım. Aradığınız herşeyi bulabilirsiniz 😉

Berlin’de Alışveriş

Berlin Gezi Rehberi yazımızın en masraflı yerindeyiz. Öncelikle Berlin’de hediyelik eşya nereden alınır? sorusunun cevabı ile başlamak istiyorum. Berlin hediyelik eşya açısından Avrupa’da gördüğüm en pahalı şehirlerden birisi.

Alexanderplatz Meydanı’ndan Unter den Linden boyunca Brandenburg Kapısı‘na kadar yürürseniz yolun sağ tarafında her iki blokta bir hediyelik eşya dükkanlarına rastlarsınız. Bütün bu dükkanlarda ürün çeşitliliği de fiyatlar da aynı. En basit magnetler bile 5 euro.

Berlin Gezi Rehberi
Berlin Duvarı kalıntıları hediyelik eşya dükkanlarında en çok göreceğiniz ürünlerden birisi. Fiyat tarifesi gördüğünüz gibi.

Ayrıca hemen Berlin hediyelik eşya dükkanlarının hepsinde yıkılan Berlin Duvarı’nın parçaları satılıyor. Hepsinde de orjinal yazıyor. 46 km’lik duvar herhalde her dükkana yetmiş günümüze kadar da ulaşmıştır. 🙂

Biraz daha farklı ürünler arıyorsanız Checkpoınt Charlıe yakınlarındaki hediyelik eşya dükkanlarına bakabilirsiniz.

Gelelim Berlin’in gözde alışveriş merkezlerine. İlki ve en meşhuru sanırım Potsdamerpaltz Meydanı. Meydanda Mall of Berlin ve Sony Center gibi avmleri ayrıca cadde boyunca sıralanmış bir çok mağazayı bulabilirsiniz.

Berlin Gezi Rehberi
KaDeWe Center Berlin’de lüks alışveriş yapabileceğiniz AVMlerden bir tanesi. -Berlin Gezi Rehberi-

İkincisi ise, Kurfürstendamm (Ku’damm) caddesi ve caddeye yürüme mesafesindeki  KaDeWE alışveriş merkezi. Burası Berlin’in en lüks ve en pahalı alışverişini yapabileceğiniz mekanı. Biraz dolaştım da fiyatlar gerçekten ürkütücüydü. 🙂

Bit pazarlarını seviyorsanız ve bir Pazar günü Berlin’deyseniz uğramanız gereken bir yer var: Mauerpark Flea Market. Burada ne ararsanız var demek yerine aramadığınız bir sürü şey var demek istiyorum 🙂 İlginç bir yer. Cumartesi günleri de Unter den Linden‘e bazı antikacılar tezgah açıyormuş. Ben denk geldim çok güzel şeyler vardı.

Berlin Gezi Rehberi
Unter den Linden boyunca bir kaç tezgahtan oluşan antikacılarda çok ilginç ürünler bulmak mümkün. Bi rozet aldım ben 🙂

Berlin Gezi Rehberi İpuçlar ve Öneriler

 • Berlin‘de mutlaka bir bisiklet kiralayın. Günlüğüne 12 Euro vererek şehri baştan sona bisikletle dolaşın.
 • Paraya kıyıp (15,5 Euro olunca “kıyıp” demek lazım tabi 🙂 )  Berlin Tv Kulesi‘ne mutlaka çıkın.

  Berlin Gezi Rehberi
  Berlin Tv Kulesi gün batımı, sol altta ben ilerde ise Brandenburg Kapısı ve Tiergarten
 • Reichstag Binası’nı ziyaret edecekseniz mutlaka internet sitesinden online randevu alın veya bir gün önce Reichstag’ın girişinin karşısında bulunan visitor center’dan rezervasyon yaptırın.
 • Berlin Gezi Rehberi yazıp da Kreuzberg’den bahsetmemek olmaz. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg’i ziyaret edip baştan sona gezin. Dükkanlara kafelere girin çıkın. Hemşerim memleket neresi! 🙂
 • Berlin’de mutlaka döner yeyin. Özellikle Kreuzberg‘de bulunan Mustafa’s Gemuse Kebap‘a mutlaka uğrayın.

  Berlin Gezi Rehberi
  Checkpoint Charlie yakınlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını sevmiştim. Rengarenk rozetler satan bir dükkan.
 • Berlin’de hediyelik eşya dükkanlarında ürün çeşitliliği de fiyat da aynı, pazarlık da yapmıyorlar. Checkpoint Charlie‘nin olduğu cadde daha değişik ürünler satan dükkanları bulaiblirsiniz.
 • Kendi aranızda Türkçe konuşurken dikkatli olun. Şehirde bir çok türkün yaşadığını unutmayın. 🙂
 • Berlin çok kolay ve güvenli bir şehir. Caddelerinde sokaklarında güvenle dolaşabilirsiniz.
 • Dünyanın en gelişmiş toplu taşıma sistemlerinden birine sahip olan Berlin‘de özellikle metro kullanmaktan çekinmeyin. Gitmek isteyeceğiniz neredeyse her yere metro var.
 • Nazileri hatırlatacak her türlü cümle, işaret, slogan, tişört, pantolon, iç çamaşırı 🙂 vs. gibi densizliklerden kaçının. 2017’de Reichstag’ın önünde nazi selamı vererek hatıra fotoğrafı çekilen iki Çinli Turistin tutuklandığını söylemeliyim.
 • Son olarak Berlin’de kurallara sonuna kadar uyun arkadaşlar. Altın kural bu. 🙂

Berlin İle İlgili Diğer Yazılarımı da aşağıdan takip edebilirsiniz:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here