Balıklıgöl: Şanlıurfa’nın huzur kapısı

310

Şanlıurfa deyince, Şanlıurfa Gezilecek Yerler deyince aklınıza gelen ilk yer şüphesiz Balıklıgöl olur. Burası öyle bir yer ki sadece Şanlıurfa’ya değil Şanlıurfa’nın iki yüz km çapında herhangi bir yere geldiğinizde Balıklıgöl sizi çağıracak. Gelmek isteyeceksiniz buraya. 🙂

Balıklıgöl
Gün içinde 45 dereceyi bulan sıcaklıkta burayı ziyaret etmek için en ideal vakit akşam gün batımı…

Balıklıgöl Tarihi

“Bir zamanlar bu topraklara hükmeden Babil Kralı Nemrut çevresine korku ve dehşet saçan bir hükümdar olmuştur. Her tarafa tapınaklar yaptırıp halkı putlara tapmaya zorlar. 

Nemrut bir gece korkunç bir kabus görür…

Hemen sarayının kahinlerini çağırtır huzuruna ve rüyayı yorumlamalarını emreder. Kahinler o yıl doğacak çocuklardan birinin Nemrut’u alt edeceğini söyler. Nemrut’un çözümü basittir: O yıl doğacak tüm çocukları öldürtmek! 

İbrahim Peygamber’in annesi Sara Hatun kaçarak bir mağaraya gizlenir…

Çocuğu bu mağarada doğurur ve burada büyütmeye başlar. Ancak çocuğunu daha fazla gizleyemez. Yoldan geçen askerler Hz. İbrahim‘in sesini duyunca içeri girip O’nu alıp Nemrut’un huzuruna çıkarırlar. 

Balıklıgöl
Şanlıurfa Balıklıgöl’de bir kış manzarası Fotoğraf Kaynak: Sanliurfa.bel.tr

Nemrut Hz. İbrahim’i evlatlık olarak sarayına alır…

Hiç çocuğu olmayan Nemrut bu güzel çocuktan çok hoşlanır ve onu evlatlık almaya karar verir. Hz. İbrahim büyüdükçe Nemrut’un zulmü, haksızlıkları, putlara tapışı karşısında sesini yükseltmeye başlar.

Hz. İbrahim halka putlara tapmanın saçmalığını anlatarak herkesi Allah’a iman etmeye davet eder. Halk korkudan ağzını açamasa da Nemrut’un bir diğer evlatlığı Zeliha Hz. İbrahim’e inanır.

Hz. İbrahim sarayda kimsenin olmadığı bir gün putları devirir…

Hz. İbrahim bir tören günü sarayda kimsenin olmadığı anda putların bulunduğu salona girerek baltayla tüm putları yerle bir eder. Baltayı da en büyük putun omzuna asar. Törenden dönenler manzara karşısında dehşete kapılırlar. Hemen Nemrut’a haber verilir.

Rahipler bunu ancak Hz. İbrahim’in yapacağın söylerler. Huzura gelen Hz. İbrahim büyük putun omzundaki baltayı göstererek “balta kimin omzundaysa bu işi de o yapmıştır” der.

Balıklıgöl
Balıklıgöl

Nemrut iyice öfkelenerek “Bir taş parçası bu işi nasıl yapar?” diye haykırır…

Hz. İbrahim’İn beklediği fırsat eline geçmiştir. “Siz kendi ellerinizle yaptığınız bu taş parçalarından medet umuyor, sizi kötülüklerden korumasını bekliyorsunuz. Tanrı diye ona tapıyor, adak adıyor, başınız daralınca ona koşuyorsunuz. Bu gerçekten tanrı ise neden diğerlerini kırmasın!” der.

Bu sözler karşısında afallayan Nemrut Hz.İbrahim’in yakılmasını emreder. Dört bir taraftan toplanan odunlar şu an Halil-Ürrahman Gölü’nün bulunduğu yere yığılır. Öyle ki odun yığınından kocaman bir tepe oluşmuştur. 

Nemrut’un evlatlık kızı Zeliha’nın gece gündüz yalvarmalarına aldırmayan Nemrut şu an Urfa Kalesi’nde hala ayakta olan iki büyük sütunu mancınık olarak kullanılarak Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını emreder. 

Balıklıgöl
Nemrut’un kızı Zeliha’nın Hz. İbrahim’İn peşinden ateşe atılması sonucu oluşan Aynzeliha Gölü

Ve Hz. İbrahim sütunlar arasına gerilen halattan ateşe fırlatılır…

Odun yığınlarının ortasına düşer düşmez ateş yığını büyük bir göle, odunlar ise balığa dönüşür. Zeliha da İbrahim’e inandığı için, kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha’nın düştüğü yerde oluşan göle ise bugün -Balıklıgöl’ün hemen yanında bulunan- Aynzeliha Gölü adı verilir.”

Balıklıgöl Nerede?

Baıklıgöl
Balıklıgöl Nerede

Balıklıgöl Şanlıurfa’nın merkezinde Urfa Kalesi’nin dibinde yer almaktadır. Urfa’ya gelip de Balıklıgöl’ü bulamamak tabi ki söz konusu değil 🙂 Ancak Balıklıgöl’e Şanlıurfa Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olması ve sizi çok şaşırtacak Şanlıurfa Müzesi ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi‘ni ziyaret ettikten sonra gitmenizi tavsiye ederim.

Biz gün içinde önce Halfeti, sonra Göbeklitepe ve Şanlıurfa Müzesi‘ni ziyaret ettikten sonra bu kutsal mekanı ziyaret ettik. İyi ki Şanlıurfa‘ya gelmişiz. Şehrin bir ruhu var!

Balıklıgöl Ziyareti

Balıklıgöl bir tarafında Rizvaniye Cami, diğer tarafında Halil-Ür Rahman Cami bulunan açık alanda bulunan bir ziyaret noktasıdır. Hergün binlerce kişinin gelip gördüğü bu kutsal mekanı siz de günün dilediğiniz vakti gelip ziyaret edebilirsiniz.

Balıklıgöl
Buradaki balıkların kutsal olduğuna inanılıyor. Fotoğraf Kaynak: sanliurfa.bel.tr

Balıklıgöl, 150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindedir. Derinliği 3-5 metre civarındadır.

Aynzeliha Gölü, Urfa Kalesi, Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılan mağara, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Mozaik Müzesi, Balıklıgöl yakınlarında görülmesi gereken yerler arasında. Şanlıurfa‘da görülmesi gereken diğer yerler için Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazıma göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here