Atina’ya giderken görmeyi umduğunuz şey nedir bilmiyorum ama ben  Atina gezilecek yerler listemi hazırlarken bir kez daha fark ettim ki bu şehir bana kesinlikle beklediğimden daha fazlasını sundu.

Sadece Akropolis gibi Poseidon Tapınağı gibi binlerce yıllık tarihi binalarından bahsetmiyorum. İnsanların günlük telaşları, tanıştığımız insanların bize yaklaşımı ve şehirdeki ahenk bizi fazlasıyla memnun etti.

Atina’ya nasıl gidilir, ne zaman gidilir, Atina’da ne yenir, nerede konaklanır, Atina turu yapılırken nelere dikkat edilmeli Atina Gezi Rehberi yazımda anlatmıştım. Şimdi gelelim Atina gezilecek yerler listesine.


Atina Gezilecek Yerler Listesi

Yunanistan’ın başkenti Atina dört milyonluk nüfusu ile çok da büyük bir şehir sayılmaz. Konaklama yapacağınız yeri iyi seçtiyseniz aşağıda sayacağım Atina Gezilecek Yerler listesindeki tüm yerlere birkaç istisna dışında yürüyerek gidebilirsiniz.

Bence bir şehri layıkıyla gezmenin en güzel yolu da sokaklarında kaybolarak yürümektir. O halde gelin biz Atina’da ilk olarak Syntagma Meydanı‘na yürüyelim. 😉


Syntagma Meydanı 

Atina gezilecek yerler
Syntagma Meydanı  -Atina Gezilecek Yerler-

Atina’nın merkezi diyebileceğimiz Syntagma Meydanı, “Anayasa Meydanı” anlamına geliyor. Atina’da tüm protestoların, yürüyüşlerin, açık hava gösterilerinin yapıldığı yer burası. Havaalanından metroya binerseniz on beşinci durak olan Syntagma Meydanı‘nda inip otelinize yürüyerek geçebilir ya da diğer metro hatlarına aktarma yapabilirsiniz.

Atina Gezilecek Yerler
Parlemento Binası  -Atina Gezilecek Yerler-

Akropolis’e yarım saat yürüyüş mesafesinde olan Syntagma Meydanı şehri keşfetmeye başlamak için güzel bir başlangıç noktası. Meydanda ayrıca Yunanistan Parlemento Binası‘nı da göreceksiniz.

Bizdeki güvenlik önlemlerini düşününce buranın Yunanistan’ın yönetildiği yer olduğunu düşünmek biraz garip oluyor. Elinizi kolunuzu sallayarak gidip pencereden içeri kafayı uzatabilirsiniz sanki 🙂


Ermou Caddesi

Atina Gezilecek Yerler
Ermou Caddesi  -Atina Gezilecek Yerler-

Atina’nın İstikal Caddesi diyebileceğimiz Ermou Caddesi şehrin iki büyük meydanı olan Syntagma Meydanı ile Monastiraki‘yi birbirine bağlayan uzun bir cadde. Trafiğe kapalı olan bu caddede sağlı sollu mağazalarda alışveriş yapabilir ya da restoranlardan birine oturup Yunan yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Atina Gezi Rehberi yazımda da söylediğim gibi alışveriş yapacaksanız eğer pazar gününe kesinlikle bırakmayın.


Monastiraki Meydanı

Atina Gezilecek Yerler
Monastiraki Meydanı  -Atina Gezilecek Yerler-

Atina Gezilecek Yerler listesinin en gözde yerlerinden biri de tabi ki Monastiraki Meydanı. Syntagma Meydanı’ndan çıkıp Ermou Caddesi boyunca yürüdüğünüzde kendinizi bir anda Monastiraki Meydanı’nda buluyorsunuz.

Meydanda artık kullanımda olmayan 18. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından yapılmış Tzisdarakis Camisi bulunuyor. Cami artık müze olarak kullanılıyor. Atina’nın ibadete açık camii bulunmayan tek Avrupa başkenti olması şaşırtıcı.

Atina Gezilecek Yerler
A for Athens Otel’den Akropolis Manzarası  -Atina Gezilecek Yerler-

Müthiş gece ışıklandırmasıyla Akropolis, Monastiraki Meydanı‘ndan harika görünüyor. Bu manzaraya karşı bir şeyler içmek isterseniz A for Athens Hotel’in teras katında yer alan barı öneririm.

Meydanın bir köşesinden Flea Market‘e giriyoruz. Burası kapalı çarşının etrafındaki bit pazarlarına benzeyen, hediyelik eşya, hobi ürünleri, kıyafet, ayakkabı vs. satan bir sürü dükkanla dolu uzunca bir sokak. Meraklıları için Flea Market’in paralelinde yer alan sokaklarda plak satan dükkanlar ve sahaflar mevcut.

Bu arada Monastiraki civarındaki Jamaikalı arkadaşlara dikkat etmenizi öneriyorum. Ellerinde broşürle size musallat olup bir yere davet ederken bir anda uyduruk bir bilekliği bileğinize geçirip size satmaya çalışıyorlar. Bize değil de bir arkadaşa olmuş. 😉 Neyse ki fazla para vermemişler. Bi kaç yurocuk 😉


Plaka

Atina Gezilecek Yerler
Plaka Hediyelik Eşya Dükkanları  -Atina Gezilecek Yerler-

Sabah kahvaltıdan sonra dışarı atıyoruz kendimizi hemen. İlk hedefimiz Atina Gezilecek Yerler deyince akla ilk gelen yerlerden olan: Plaka bölgesi. Plaka zaten Atina’da gezerken defalarca geçeceğiniz Atina’nın merkezi Syntagma Meydanı ile Monastiraki Meydanı arasında kalan bölge.

Atina’nın en turistik bölgesi olan Plaka‘nın arnavut kaldırımlı rengarenk sokaklarında sağlı sollu hediyelik eşya satan dükkanların arasında kaybolarak yürüyoruz. Neredeyse tüm sokakları trafiğe kapalı olan Plaka‘da gezerken rastgele bir kafeye oturup Yunan kahvesi içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Plaka ayrıca tavernaların da yoğun olarak bulunduğu bir bölge.


Anafiotika

Atina Gezilecek Yerler
Anafiotika Sokakları  -Atina Gezilecek Yerler-

Plaka boyunca yürüyerek Akropolis‘in eteklerine kurulmuş olan Anafiotika mahallesine varıyoruz. Anafiotika, Anafi Adası’ndan gelen Yunanların kurduğu bir mahalle. İsmi “Küçük Anafi” anlamına gelen bu mahalle renkli pencereli beyaz evleri ve sokaklarındaki turunç ağaçları ile sanki Atina’da bir mahalle değil de bir Yunan adası.

Atina Gezilecek Yerler listelerinde pek de göremeyeceğiniz Anafiotika özellikle fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kesinlikle uğramanız gereken bir yer. Zaten her halükarda Akropolis’e çıkacağınızı düşünürsek Anafiotika mahallesi yolunuzun üzerine kalıyor.

Bizim yaptığımız gibi Akropolis’e çıkarken uğrayabilirsiniz.Biz bir iki saat kadar vakit geçirdiğimiz Anafiotika‘nın neredeyse her köşesinde fotoğraf çektik. 🙂


Areopagus Tepesi (Mars Tepesi)

Atina Gezilecek Yerler
Mars Tepesi’nden Akropolis  -Atina Gezilecek Yerler-

Anafiotika’dan aheste aheste yürüyerek Akropolis’e çıkmadan önce güzel bir şehir manzarasına sahip olan Areopagus Tepesi (Mars Tepesi)‘ne varıyoruz. Tepede kış güneşi varken Akropolis öncesi dinlenmek için ideal bir yer burası. Tabi yazın muhtemelen kayalar elli derece falan oluyordur:)

Atina Gezilecek Yerler
Mars Tepesi’nden Atina  -Atina Gezilecek Yerler-

Akropolis (Acropolis)

Gelelim Atina Gezilecek Yerler deyince aklımıza ilk gelen, şehrin herhangi bir yerinde dolaşırken tepede gözünüze ilişiveren, hemen hemen tüm o Atina fotoğraflarında gördüğünüz Atina’nın en turistik yeri, Yunanların göz bebeği Akropolis‘e…

Akropolis’e girmenin ücreti 20 Euro, öğrenci bileti ise 10 Euro. Ancak biletin en alt kısmında gördüğünüz yerleri de gezmek istiyorsanız size paket halinde bir bilet satıyorlar ve bunun da fiyatı 30 Euro, öğrenci fiyatı ise 15 Euro.

Atina Gezilecek YerlerSadece “Avrupa Birliği ülkeleri öğrencileri için geçerlidir” yazısına rağmen açık öğretim vesilesiyle aldığımız Öğrenci İstanbul Kartımızla şansımızı denemek için gişeye yanaşıyoruz.

Gişedeki abi kartı eline alıp sağına soluna bakıyor, “Are you European?” diye soruyor biz gayet emin bir şekilde “Yes” diye cevapladıktan sonra öğrenci biletimizi veriyor. Öğrenci akbiliyle Akropolis’e aktarma yapıyoruz resmen. Dı dııtt… 🙂

Yıllar öncesinden kalma dahi olsa bir öğrenci kimliğiniz varsa Atina’da yanınızda bulunmasında fayda var. Akropolis‘e geldiğinizde gişeye kendinden emin adımlarla yanaşıp kır saçlı hafif kavruk abiden şansınızı deneyin derim 🙂

Biletin en altında yazan yerlere gitmeyi düşünmüyorsanız 10 Euro verip tek girişlik bilet almanızı öneririm. Biz vakit kalmadığından diğerlerinin hepsine gidemedik. Ayrıca indirimli biletin Akropolis Müzesi ve Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni kapsamadığını da söylemem gerek.


Parthenon

Atina Gezilecek Yerler
Parthenon, Akropolis  -Atina Gezilecek Yerler-

Evet Atina gezilecek yerler deyince akla ilk Akropolis’in geldiğini söylemiştik. Akropolis deyince ise gözümüzün önüne ilk gelen resim ise yukarıda gördüğünüz Parthenon. Akropolis aslında içinde Parthenon‘u da barındıran bu tarihi alanın ismi.

Akropolis’e Propylaea Kapısı’ndan girer girmez tüm ihtişamıyla karşınıza çıkan Parthenon M.Ö. 5. yy.’da tanrıça Athena için inşa edilmiş. Antik Yunan mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Parthenon, Perslerin MÖ 480’de eski Athena tapınağını yok etmesinden sonra yeniden yapılmış.

Parthenon 6. yüzyıldan sonra kilise olarak kullanılmaya başlanmış, Osmanlı Devleti’nin Atina’yı fethinden sonra 1456 yılında ise camiye çevrilmiş. Yunanistan bağımsız olduktan sonra günümüzdeki haliyle kullanılmaya başlanmış.

Tapınakta restorasyon devam ediyor. Orjinal kalıntıların birazı Akropolis Müzesi’nde sergilenmekle beraber önemli kısımları tahmin edeceğiniz üzere British Museum’da.  Londra’ya henüz gitmedim ama gittiğimde kesinlikle ziyaret etmeyeceğim bu müzeyi.


Erekhtheion Tapınağı

Atina Gezilecek Yerler
Akropolis, Erekhtheion Tapınağı ve Tanju  -Atina Gezilecek Yerler-

Akropolis içerisinde Parthenon haricinde göreceğiniz en görkemli yapı Erekhtheion Tapınağı. Burası Parthenon ile aynı zamanda inşa edilmiş ve Tanrıça Athena ile Denizler Tanrısı Poseidon’a adanmış bir tapınak. Antik Yunan’da tapınak, Bizans döneminde kilise, Osmanlı döneminde ise konut olarak kullanılmış.

Parthenon ve Erekhtheion haricinde Nike Tapınağı’nın kalıntılarını ayrıca Akropolis’in eteklerinde  de  Herodes Atticus ve Dionysos Tiyatroları’nı göreceksiniz. Atina Akropolisi 300 m yüksekliğindeki bir tepeye kurulmuş durumda ve “Yukarıdaki Şehir” manasına geliyor dolayısıyla tepede güzel bir Atina manzarası var. 

Atina Gezilecek yerler
Akropolis’ten Atina ve Ulaş  -Atina Gezilecek Yerler-

Birazda şehir manzarasını seyrettikten sonra Akropolis Müzesi tarafından şehre geri dönüyoruz. Siz de gezinizi Anafiotika tarafından gelip Akropolis’i ve eteklerindeki tiyatroları gezdikten sonra Akropolis Müzesi tarafından inecek şekilde planlarsanız hem daha az yorucu olur hem de görülmesi gereken yerlerin hepsini de görmüş olursunuz.


Akropolis Müzesi

Atina Gezilecek Yerler
Akropolis Müzesi  -Atina Gezilecek Yerler-

Atina Akropolisi‘ni gezdikten sonra Akropolis Müzesi’ni görmemek olmaz. Bu yüzden Atina Gezilecek Yerler listemizin baş köşelerinden birisi de burası. Müzede daha çok Akropolis’te yer alan ve açık havada bırakılamayacak kadar değerli olan eserler sergileniyor.

Parthenon’un çatısında yer alan orjinal süslemeler ve Erekhtheion Tapınağı’nda gördüğünüz karyatid kadın heykellerinin orjinalleri de Akropolis Müzesi‘nde. Müzeye giriş ücreti 5 euro.

Atina Gezi Rehberi yazımda da bahsettiğim gibi eğer vaktiniz kısıtlı ise ve bir seçim yapacaksanız kesinlikle Akropolis Müzesi yerine Arkeoloji Müzesi’ni tercih etmenizi tavsiye ederim.


Ulusal Arkeoloji Müzesi

Antik Yunan tarihi ve Yunan Mitolojisi’ne dair birçok eserin sergilendiği Ulusal Arkeoloji Müzesi Atina’da görülmeden gidilmemesi gereken yerler arasında. Arkeoloji Müzesine Akropolis Müzesi’nden metroyla, taksiyle ya da yorulmadıysanız yürüyerek bile gitmek mümkün. Taksi 5-6 Euro civarı tutuyor.

Giriş ücreti 10 euro olan müze üç katlı ve birçok odadan oluşuyor. Bazen buraya girmiş miydim derken aynı odayı tekrar gezerken buluyorsunuz kendinizi 🙂 Miken döneminden Helenistik Döneme Yunanistan’ın çeşitli yerlerinde ele geçmiş heykeller, tunç eşya, çanak çömlek, av eşyaları, madeni para, gümüş veya saf altın takılar bulunuyor müzede.

Müzede fotoğraf çekmek yasak değil ancak görevliler tanrı heykelleri önünde fotoğraf çekilirken en ufak bir ciddiyetsizlik yaptığınızda hemen gelip uyarıyorlar. Söz gelimi Zeus heykeli önünde Zeus gibi yıldırım atmaya kalkarsanız görevli abla hemen yıldırım gibi gelip indir o elleri aşağıya şeklinde uyarıda bulunabiliyor. Yine bizi değil de bir arkadaşı uyardı mesela 🙂 Bizim ne kadar ciddi poz verdiğimizi aşağıdaki fotoğraflardan teyit edebilirsiniz zaten 🙂

Poseidon Heykeli, ata binen çocuk, altın boynuzlu boğa, altın ölüm maskesi müzenin en kıymetli eşyaları arasında yer alıyor. Ayrıca Yunan tanrılarının birçoğunun heykelini de içerde görebilirsiniz.


Temple of Olympian Zeus (Muhteşem Zeus Tapınağı)

Atina Gezilecek Yerler
Temple of Olympian Zeus – Muhteşem Zeus Tapınağı  -Atina Gezilecek Yerler-

Yapımına M.Ö. 6.yy’da başlanmış olan Muhteşem Zeus Tapınağı‘nın orjinalinde 104 tane sütun varmış ancak günümüzde sadece 15 tanesi ayakta kalabilmiş. Yapımı uzun yıllar süren ve Zeus’a adanan tapınak M.Ö. 174 yılında Roma İmparatoru Hadrian zamanında tamamlanmış  Bu yüzden Temple of Olympian Zeus yakınında göreceğiniz büyük kapının ismi de Hadrian Kapısı.

Atina Gezilecek Yerler
Hadrian Kapısı  -Atina Gezilecek Yerler-

Taksici George Baldas

Çıkışta bekleyen taksiciler hemen nereye gitmek istediğimizi soruyorlar. Panathinaiko Stadı’na, Lycabettus Tepesine oradan da istediğimiz bi yere götürmesi karşılığında bir tanesi ile anlaşıyoruz ve aslında hikayemizin ikinci kısmı da bu taksici ile başlıyor: George Baldas.

Kendisinin Yunanistan turu, Yunan Adaları, Yunan Mitolojisi ve Atina Gezilecek Yerler ve Yunan Tanrıları konusunda Yunanistan’ın en iyi taksicisi olduğunu da iddia ediyor 🙂 George sadece bir taksi şoförü değil aynı zamanda bir tur rehberi gibi. Arabasının her tarafı broşürler ve Yunanistan’ı tanıtan kitapçıklarla dolu.

Bir yandan araba kullanırken öte yandan elini sağa sola uzatıp torpidodan, koltuğun arkasından veya kapının gözünden çıkarttığı bu kitapçıkları göstererek Atina’nın tarihini anlatmaya başlıyor. Bir sürü şey öğreniyoruz George’dan. İşte onlardan bir tanesi…

Panathinaiko Stadyumu

“Batı Anadolu’da yaşayan ve Pers baskısından bunalan İyonlar, Atinalı ve Spartalı kardeşleriyle birlikte Perslere ait Efes yakınlarındaki Sard kentini bir baskınla ele geçirirler. Ancak geri çekilirken Efes yakınlarında büyük kayıplar verirler. Bu baskına çok öfkelenen 1. Darius Atina ve Sparta’yı yakıp yıkmaya yemin eder.

Bunun üzerine çok büyük bir ordu ve donanma ile Batı Anadolu kıyılarından Attika yarım adasına yelken açar ve M.Ö. 490 yılında Maraton Ovası‘na ayak basar. Atinalılar Perslerden önce gelip ovanın her iki çıkışını da tutmuşlardır. İki taraf da beş gün boyunca saldırıya geçmez ancak altıncı gün General Miltiades komutasındaki Atinalılar şafak vakti saldırıya geçerler ve kendilerinin üç katı olan Persleri bozguna uğratırlar.

Atina Gezilecek Yerler
Panathinaiko Stadyumu  -Atina Gezilecek Yerler-

Persler gemilerine binip kaçarlar ancak Perslerin bu kadar kolay vazgeçmeyeceğini düşünen Atinalılar hem zafer müjdesini vermek hem de Perslerin gemilerle Attika’yı dolaşıp Atina’ya baskın yapmasından korktukları için şehri uyarması konusunda Pheidippides adındaki bir askeri şehre yollarlar.

 Pheidippides Maraton Ovası’ndan Atina’ya hiç durmadan koşar ve zafer müjdesini verdikten hemen sonra yere yığılıp ölür. Pheidippides’in koştuğu bu mesafe 42 km’dir ve askerin öldüğü noktaya bu olayın anısına Panathinaiko Stadyumu inşa edilir ve yine bu olayın anısına mesafesi 42 km olan maraton koşuları yapılır. Stad aynı zamanda 1896 yılında yapılan ilk modern olimpiyatlara da ev sahipliği yapar. 

Maraton Savaşı‘nda Perslere geçit vermeyen ve belki de Atina’yı yakıp yıkılmaktan kurtaran Miltiades’e selam! 😉

Atina’da her ismin, her anıtın, tapınağın mitolojide bir hikayesi var ve şehrin belki de en güzel yanı da bu. Dünyanın diğer bir çok şehri gibi tarihi bir kaç yüzyıla dayanan değil tıpkı İstanbul gibi neredeyse tarih boyunca var olan bir şehir. Ben bu yüzden Atina’yı çok sevdim.


Lycabettus Tepesi

Atina Gezilecek Yerler listemizdeki en özel yerlerden birisine geliyoruz şimdi: Lycabettus Tepesi. Tepeye Plautarchou Caddesi‘nden fünikiler ile çıkabilirsiniz ama biletin 7-8 Euro civarında olduğunu söylemem gerek. Bu yüzden özellikle bir kaç kişiyseniz taksi ile çıkmak çok mantıklı.

Atina Gezilecek Yerler
Lycabettus Tepesi  -Atina Gezilecek Yerler-

“Kurtlar Tepesi” anlamına geldiğini yine George’dan öğrendiğimiz tepede harika bir Atina manzarası sizi bekliyor. Ayrıca St. George adındaki küçük bir de manastır ile Atina manzarası eşliğinde birşeyler yemek içmek isteyenler için de güzel bir restoran var.

Aşağı indiğimizde George şimdi nereye gitmek istersiniz diye soruyor bu sefer de. Syntagma Meydanı’na bi yerde yemek yemeyi istedimizi söylediğimizde yine broşörü eline alıp haritadan Pire’de yer alan Turkolimano isimli bir bölgeyi gösteriyor.

Balık yemek istiyorsanız harika restoranlar var üstelik fiyatlar da merkezden ucuz deyince kafamıza yatıyor ve yine hiç planımızda olmamasına rağmen Turkolimano’ya gitmek üzere hareket ediyoruz.


Turkolimano (Mikrolimano)

Atina Gezilecek Yerler
Turkolimano  -Atina Gezilecek Yerler-

Adından da kolayca anlaşılacağı üzere “Türk Limanı” manasına gelen limanın diğer adı da “Mikrolimano” ve Yunanlar doğal olarak bu ismi daha çok seviyorlar 🙂 Turkolimano Atina’ya yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alan Pire‘nin Kastella semtinde yer alıyor.

Taksi ile Syntagma Meydanı’ndan 12 Euro ödeyerek gelebilirsiniz. Biz George ile geliyoruz ve yaklaşık 20 dakika süren yolda Yunanistan ekonomik krizi ve Atina’da emlak fiyatları üzerine muhabbet ediyoruz. Atina’da ev almayı düşünenler iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz 🙂

George ayrılırken ertesi gün için planımız yoksa bizi Atina’nın 70 km güneyinde bulunan Soinon Burnu‘ndaki Poseidon Tapınağı‘na 120 Euro‘ya götürebileceğini söylüyor. Attika yarımadasını kıyıdan gezerek bizimle bütün gün kalacağını ve günbatımını Poseidon Tapınağı‘nda seyrettikten sonra döneceğimizi söylüyor.

Kendisine haber vereceğimizi söyleyip ayrılıyoruz. Limanda gün batımını izleyip bol bol fotoğraf çekiyoruz. Sonra karnımız iyice acıkmış olduğundan yemek yemek için limana geri dönüyoruz.

Atina Gezi Rehberi yazımda liman boyunca sıralanmış balık restoranlarından birine oturup üç kişi 50 euro karşılığında harika bir akşam yemeği yediğimizi anlatmıştım. Göz atabilirsiniz. Atina’ya gelip de balık yemeye karar verirseniz kesinlikle öneriyorum burayı.

Atina Gezilecek Yerler
Turkolimano (Mikrolimano)  -Atina Gezilecek Yerler-

Yemekten sonra taksi ile Syntagma Meydanı’na dönüp yürüyerek otele geçiyoruz. Otelde ertesi gün George ile Poseidon Tapınağına gidip gitmemeyi düşünüyoruz. Biraz netten araştırınca görülmesi gereken bir yer olduğuna karar veriyoruz.


Poseidon Tapınağı

Atina Gezilecek Yerler
Poseidon Tapınağı -Atina Gezilecek Yerler-

Atina Gezilecek Yerler listelerinin çoğunda Poseidon Tapınağı’nı göremezsiniz. Çünkü tapınak Atina’nın 70 km güneyinde Attika yarımadasının en ucunda yer alıyor. Dolayısıyla Atina’ya birkaç günlüğüne gelenler bu tapınağı görmeden geri gidiyorlar.

Biz Poseidon Tapınağı‘nın hikayesinden etkilenip bir daha gelemeyiz belki buralara kadar diyip gitmeye karar veriyoruz. Poseidon Tapınağı gezimiz boyunca birbirimize kaç sefer iyi ki gelmişiz dedik hatırlamıyorum ama buraya da yazmak istiyorum : İyi ki gitmişiz! 🙂

George’un yol boyunca Yunanistan ve Yunan Mitolojisi hakkında anlattıkları hikayeler ile ailesi ve Türk Yunan dostluğu ile ilgili söyledikleri, bir gezi yaparken yol hikayeleri kadar insan hikayelerinin de ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlattı.

Atina Gezilecek Yerler listemize veda ediyoruz ama Atina’ya değil. Daha görülecek çok güzel bir yer daha var: Poseidon Tapınağı!

George ile Ege Denizi’nin adının konulduğu, Mitolojide çok da güzel bir hikayesi olan, Soinon Burnu’na kurulu, denizler tanrısı Poseidon onuruna yapılmış Poseidon Tapınağı’na olan yolculuğumuzu buradan okuyabilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. Ali Bey,
  Seyahatim öncesi, sitenizde “Atina” ile ilgili yazılarınızı ve anılarınızı tümüyle okudum. Atina’da tavsiyeleriniz ve paylaşımlarınız bana inanılmaz yardımcı oldu, kendimi bildiğim bir yerde hissettim, teşekkür ederim.
  Gerçekten şehri bütünüyle anlatmışsınız gidince daha iyi anladım.
  Bir sonraki seyahatlerimde de sayfanızı referans alacağım 🙂
  Çok teşekkür ediyor, yeni gezi yazılarınızı merakla bekliyorum.

  • Merhabalar. George’a seni anlatacağım blogumda deyince numaramı da yaz demişti 🙂 0030 6948171197 numarası. Bi de mail adresi var onu da yazayım: georgebaltas59@yahoo.gr Atina’yı biz çok sevmiştik. Sizin de seveceğinize eminim. Vaktiniz olursa da Poseidon Tapınağı’na da mutlaka gidin derim. George’a da selamlarımızı iletin lütfen. 🙂 İyi gezmeler 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here