Ege’nin diğer yakası, komşu Yunanistan’ın başkenti, Tanrıça Athena’nın şehri Atina… Yahu şurası Atina gideriz bir gün diye, bizim egenin aynısı nolabilir ki Atina’da diye bir türlü gitmeyip hep ötelediğiniz, -İstanbul’dan bir saat, İzmir’den kalktıktan onbeş dakka sonra iniş için alçalmaya başladığınız- uçuş mesafesindeki Atina’dan sizin için derlediğimiz… Atina’da gezilecek 10 yer


10- Ermou Caddesi  Atina’da görülmesi gereken 10 yer…

Biliyorum her gittiğimiz şehirde “bizim İstiklale benziyo” dediğimiz bir cadde buluyoruz. İşte Atina’da bunu dediğimiz yer Ermou caddesi. Şehrin iki büyük meydanı olan Syntagma ve Monastiraki Meydanlarını birbirine bağlayan ortasında 11. yüzyılda inşa edilmiş Kapnikarea Kilisesi bulunan sağlı sollu bildiğimiz tüm o alışveriş mağazaları bulunan Ermou caddesi. Bir hatırlatma: alışverişi pazar gününe bırakırsanız açık bir büfe bile bulamayabilirsiniz.


9- Monastiraki ve Syntagma MeydanlarıAtina’da görülmesi gereken 10 yer…

Bu Atina’nın merkezi neresi kardeşim diye soracak olursanız vereceğimiz cevap Syntagma Meydanı olur. Anayasa Meydanı anlamına gelen bu meydanda aynı zamanda Yunanistan Parlementosu da bulunuyor ve Ermou Caddesi ile şehrin diğer büyük meydanı olan Monastiraki’ye bağlanıyor.


8- Panathinaiko StadyumuAtina’da görülmesi gereken 10 yer…

Antik çağlarda temeli atılan, tamamen beyaz mermerden oluşan 60.000 kapasiteli bu antik stadyum görülmeye değer. Stad aynı zamanda 1896’da yapılan ilk olimpiyat oyunlarına da ev sahipliği yapmış. Maraton koşusunun ve olimpiyatların doğduğu yer olan bu stad mutlaka görülmesi gerekenler arasında.


7- Plaka Atina’da görülmesi gereken 10 yer…

Atina’nın en turistik bölgesi diyebiliriz. Hediyelik eşya dükkanlarının, kafelerin,  restoranların, tavernaların bulunduğu mahalle. Rastgele dolaşın burada, sokaklarında kaybolun, yorulunca şirin bir kafeye oturup bişeyler için.


6- AnafiotikaAtina’da görülmesi gereken 10 yer…

Atina’nın içine gizlenmiş bir yunan adası görmek isterseniz Anafiotika’yı mutlaka görmelisiniz. Beyaz evler, mavi pencereler, şirin sokaklarıyla Acropolisin eteklerinde kurulmuş harika bir yer. Acropolise çıkmadan önce bir iki saat sokaklarında dolaşıp güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.


5- Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Acropolis MüzesiAtina’da görülmesi gereken 10 yer…

Bir şehrin tarihini öğrenmenin en kolay ve eğlenceli yolu şüphesiz müzelerini gezmektir. Hele bir de Atina gibi binlerce yıllık bir şehirde iseniz müzeye gitmemek olmaz. Zamanınız yoksa ve iki müzeden birini seçecekseniz kesinlikle Arkeoloji Müzesi’ni öneririm. Pazartesi günleri dâhil her gün açık. 


4- TurkolimanoAtina’da görülmesi gereken 10 yer…

Pire’de Atina’ya yaklaşık 8 km uzaklıkta adından da anlaşılacağı üzere Türk Limanı anlamına gelen Akdeniz’in tadını çıkararak binbir çeşit derin ürünlerini gayet uygun fiyata tadabileceğiniz liman bölgesi. Sırf Zeytinyağlı kekikli ekmek yemek için bile gidilir buraya.


3- Lycabettus TepesiAtina’da görülmesi gereken 10 yer…

Atina’ya Acropolis’ten de daha yüksek bir noktadan bakmak istiyorsanız Lykavittos Tepesi’ne mutlaka çıkmalısınız. ‘Kurtlar Tepesi’ anlamına gelen tepeye çıkmak için her yarım saatte bir Plautarchou Caddesi’nden hareket eden fünikülerleri kullanabilirsiniz.


2- Poseidon Tapınağı Atina’da görülmesi gereken 10 yer…

Atina’ya 70 km uzaklıkta Attica yarımadasının en güneyinde yer alan Sounion Burnu’na kurulu bu tapınakta gün batımını seyretmeden dönmeyin derim. Evet Atina’ya biraz uzak ve ben Atina’da görülecek 10 yer dedim ama burayı listeye koymasam olmazdı. Eminim gidince siz de öyle düşüneceksiniz.


1- AcropolisAtina’da görülmesi gereken 10 yer…

Böyle bir liste varsa şayet kaçınılmaz bir numarası hiç şüphesiz Acropolis’tir. Yunanca “Yukarıdaki Şehir” anlamına gelen Acropolis, Atina gezisinin en çekici noktası. Şehrin neresinden bakarsanız bakın Acropolis’i görebilirsiniz. Parthenon, Erekhtheion  ve Nike tapınakları, Herodes Atticus ve Dionysos Tiyatroları içerde göreceğiniz yapılar. Harika bir Atina manzarası olduğunu da söylemeye gerek yok tabi ki.

4 YORUMLAR

  1. Poseidon hariç hepsini ziyaret ettik. ( 120 euro gönderirseniz oraya da gideriz) Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu. Elinize, gönlünüze sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here