Binlerce yıllık tarihi, tanrıları, mitolojisi, efsaneleri, tapınakları, müzeleri, meydanları, rengarenk sokakları, güler yüzlü insanları ve lezzetli yemekleri ile hemen yanı başımızda duran Tanrıça Athena’nın şehri: Atina!

Eski Yunan medeniyetinin merkezi Atina, Yunanistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Biz 3.400 yıllık kayıtlı tarihi ile dünyanın en eski şehirlerinden biri olan bu güzel şehri bir kış mevsiminde ziyaret ettik ve çok sevdik.

Atina’ya nasıl gidilir? Atina’da nerede konaklanır? Atina’da gezilecek yerler nereler? Atina’da ne yenir ne içilir? işte Atina’ya dair tüm bu soruların cevabını bulabileceğiniz: Atina Gezi Rehberi.

Atina Gezi Rehberi
Lycabettus Tepesi’nden Akropolis

Mitolojide Atina

Atina kurulurken Poseidon ve Athena, şehrin koruyucusu olmak için bir yarışa girerler. Şehre en güzel hediyeyi verenin kazanacağı bu yarışmada Poseidon ünlü üç başlı mızrağı ile yere vurar ve yarılan yerden ortaya beyaz yeleli bir at çıkar. Jüriye dönen Poseidon bunun evcil bir hayvan olduğunu, insanı dilediği her yere götürebileceğini söyler. Jürideki tanrıları büyülenmiştir.

Athena ise mızrağını saplar yere. Mızrağın saplandığı yerden ortaya yemyeşil bir filiz çıkar. Filiz büyür ve çok güzel bir zeytin ağacı olur. Jüriye dönen Athena: “Bu bir zeytin ağacıdır, meyvesini yeyip, yağını yemeklerinize dökebilir hatta yakıp gecelerinizi aydınlatabilirsiniz. Üstelik bozulmaz, bin yıl geçse bile çürümez bu ağaç” der. Ağaca hayran kalan tanrılar Athena’yı tebrik ederler. Çünkü şehrin koruyucusu olma unvanını tanrıça Athena kazanmıştır ve yeni kurulacak bu şehrin adı artık O’nun ismiyle anılacaktır: “Atina”

Atina’ya Ne zaman Gidilir?

Öncelikle söylemeliyim ki Pasaportunuzda KKTC damgası var ise Yunanistan’a gitmenize izin verilmiyor.Sonradan fark edilmesi durumunda görevlilere ceza verildiği için henüz Türkiye’den çıkarken check-in sırasında etraflıca kontrol ediliyor pasaportunuz.

Gelelim Atina turu için en güzel zamana. Her mevsimin kendine has güzellikleri olsa da Acropolis’e çıkarken sıcaktan erimek ya da ege yağmurlarında sırılsıklam olmak istemiyorsanız bu güzel şehre gitmek için en güzel zaman Mayıs veya Eylül ayları.

Atina hava durumu aslında bizim ege kıyılarımızla aynı. Biz Şubat ayında gittik ve dört gün kaldık. Sıcaklık ortalama 15 dereceydi ve bir gün de yağmurluydu.

Atina Gezi Rehberi
Plaka Sokakları

Atina’ya Nasıl Gidilir?

Atina uçak bileti için birkaç alternatif mevcut. Eğer İstanbul Atina yapacak ve İstanbul Atatürk Havaalanı’nı kullanacaksanız Türk Hava Yolları ve Aegean Airlines ile; Sabiha Gökçen’i kullanacaksanız Pegasus ile seyahat edebilirsiniz.

Bunun yanında Avrupa’nın en ucuz hava yolu firmalarından biri olan Aegean Airlines‘ın haftanın dört günü İzmir Atina direkt uçuşu bulunuyor. Hangi hava yolunu kullanırsanız kullanın biletler gayet ucuz. Şimdiden İyi uçuşlar! 😉

 Atina Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl gidilir? 

Gayet kolay. Şehir merkezine (Syntagma Meydanı) gitmek için üç alternatif mevcut.

Otobüs: Hava alanının önünden kalkan X95 numaralı otobüs ile Syntagma Meydanı’na kadar gidebilirsiniz. Bilet 6 Euro. Yolculuk yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor.

Metro: Yönlendirme tabelalarını takip ederek Metroya kolayca ulaşabilirsiniz. 3 gün boyunca diğer metro hatlarında da geçerli olan turist bilet tek yön için 14 Euro; gidiş dönüş için 22 Euro‘ya satılıyor.

Bu hatta 15. durak olan Syntagma Meydanı’na yaklaşık 45 dakikada ulaşılıyor. (Dönüş yolunda Syntagma metro istasyonundan bineceğiniz her trenin hava alanına kadar gitmediğini söylemem gerek. Bineceğiniz trenin önünde”AIRPORT” yazdığından emin olun. Aksi halde aktarma yapmak durumunda kalırsınız)

Taksi: Binadan dışarı çıkar çıkmaz sizi bekleyen taksilerden birine atlayıp otelinize kadar gidebilirsiniz. Fiyat gideceğiniz yere göre değişmek üzere ortalama 40 Euro civarı.

Atina
Akropolis’ten Atina

Atina Şehiriçi Ulaşım

Tüm turistik noktalara birkaç istisna dışında yürüyerek gidebilirsiniz. Yürümeyi sevmiyorsanız taksi fiyatlarının oldukça uygun olduğunu söyleyebilirim. Taksimetre açılışı 1,2 Euro. Şehir içinde gideceğiniz en uzak nokta en fazla 10-15 Euro tutar. Ayrıca Metro ve otobüs ağı da oldukça gelişmiş durumda.

Atina’da nerede kalınır? 

Şehre ilk defa geliyorsanız görülmesi gereken yerlerin çoğuna yürüme mesafesinde olan Plaka ya da Syntagma Meydanı civarında kalmanızı öneririm. Böylelikle birçok yeri yürüyerek gezebilir ve ihtiyaç halinde otelinize dönebilirsiniz.

Otel, hostel ya da apart ayarlamak için tabi ki kutsal rezervasyon kaynağımız Booking.com‘u kullanabilirsiniz. Şehir merkezinde bir çok ucuz otel veya hostel bulmanız mümkün.

Otelimizin bulunduğu sokak, Plaka

Biz Akropolis Müzesi’nin hemen yanında bulunan Philippos Otel‘in Akropolis manzaralı ve teraslı bir odasında kaldık. Oldukça merkezi bir konumda bulunan otelimizden fazlasıyla memnun kaldığımızı söyleyebilirim. Odamız temiz, çalışanlar ilgili, kahvaltı ise yeterliydi. Üç kişilik oda için gecelik yaklaşık 105 Euro (kişi başı 35 Euro) ödedik.

Atinalı’lardan edindiğimiz bilgiye göre Atina’da geceliği 40-50 Euro‘ya apart daire bulmak da mümkünmüş. Biz kışın gittiğimiz için yer konusunda sıkıntı yaşamadık. Yaz aylarında seyahat edecekseniz 1-2 ay önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Kısaca Yunan Mitolojisi

Atina’ya gidiyorsanız eğer Yunan Mitolojisine dair başlangıç seviyesinde de olsa bilgi edinmenizde fayda var. Çünkü neredeyse Yunanistan’da gezeceğiniz her tapınak, antik şehir, veya bölge bir tanrıya ithaf edilmiş durumda. İşte binlerce yıllık yunan mtolojisinin birkaç satırlık hali… 🙂

Atina Gezi Rehberi
Göklerin Tanrısı Zeus, Atina Arkeoloji Müzesi

Dört kadın sekiz erkekten oluşan Yunan Tanrıları Olimpos Dağı’nda oturur. Zeus dünyayı yönetmekte olan  babası Kronos ve onun yardımcıları olan titanlarla savaşarak yönetimi onların elinden alır.

Zeus iki erkek kardeşi Poseidon ve Hades ile birlikte kura çeker. Gökyüzü Zeus’a denizler Poseidon’a, yeraltı da Hades’e düşer. Yunan mitolojisi ve tanrıları ile ilgili daha detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz. Diğer tanrılar ise şöyledir:

 1. Zeus (Gökyüzü ve Hava Tanrısı)
 2. Poseidon (Denizler, Depremler Tanrısı)
 3. Hades (Yeraltı Tanrısı)
 4. Hephaistos (Demircilik ve Ateş Tanrısı)
 5. Ares (Savaş Tanrısı)
 6. Hermes (Hırsızlık, Şifa ve Yolculuk Tanrısı)
 7. Dionisos (Şarap, Üzüm ve Eğlence Tanrısı)
 8. Artemis (Okçuluk, Ay ve Bakirelik Tanrısı)
 9. Afrodit (Aşk ve Güzellik Tanrısı)
 10. Athena (Bilgelik ve Savaş Stratejisi Tanrısı)
 11. Hera (Evlilik, Bereket ve Aile Tanrısı)
 12. Apollon (Işık, Sanat, Şiir ve Tıp Tanrısı)

Atina’da Yeme İçme

Gelelim Atina’da ne yenir ne içilir? sorusunun cevabına. Ege Denizi’nin diğer yakası olunca yeme içme konusunda hiç sıkıntı çekmiyorsunuz. Yunan yemekleri oldukça lezzetli. İster ev yemekleri, ister et, ister balık istediğiniz yemeği gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Fiyatlar da gayet makul.

Plaka civarında ev yemekleri yapan küçük şirin restoranlar bulabilirsiniz. Onlardan bi tanesi Akropolis Müzesi’nin arkasında yer alan: To Kato Di Allo

Atina Gezi RehberiTezgahta musakka, İmambayıldı, biber dolması, ıspanak gibi tanıdık yemekleri görmek mümkün. Bir çok konuda olduğu gibi mutfakta da oldukça benzeşiyoruz Yunanlarla. Ama bu küçük lokantada bizde benzeri olmayan Yunan yemekleri de var.

Üç kişi birer porsiyon, tavuk ve musakka ile bir buçuk porsiyon biber dolması için 24 Euro ödedik. Atina’da kafe, bar, restoran, taverna nereye oturursanız oturun su sipariş etmenize gerek yok. Oturur oturmaz getiriyorlar çünkü. Üstelik beleş:)

Ancak To Kati Allo’da ücretsiz olan tek şey su değil. Şefimiz yemekleri servis ettikten sonra eline buzukisini alıp çalıp söylemeye başlıyor. Biz de canlı müzik eşliğinde afiyetle yiyoruz yemeklerimizi:) Siz de o civarda kalıyorsanız ya da Akropolis Müzesi’ni gezdikten sonra karnınız acıkırsa burada karnınızı afiyetle doyurabilirsiniz.

Şehirde dolaşırken çoğu restoranda aynı bizde olduğu gibi döner tezgahı görüyorsunuz. Yunanlar bildiğimiz Türk dönerine gyros deyivermişler. Gyrosun dönerden tek farkı ise bizde et ve tavuk döner diye yapılan ayrımın onlarda domuz ve tavuk olarak yapılıyor olması 🙂

Gyrosun yanında başka bir tanıdık isim de gözümüze hemen çarpıyor. Tavuk ya da et şiş. Buna da Souvlaki demiş Yunanlar. Porsiyonların da bizden daha büyük ve doyurucu olduğunu söylemeliyim. Fiyatlara da aç aç menüye bakan bizimle beraber aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.Atina Gezi Rehberi

Atina diğer Avrupa başkentlerine kıyasla gerçekten ucuz. Gördüğünüz gibi 6-7 Euro vererek pekala karnınızı bir güzel doyurabilirsiniz. Bu yüzden Atina gezimiz boyunca Yunan yemeklerini bol bol yeme fırsatımız oldu.

Gelelim Atina’da balık nerde yenir? sorusunun cevabına. Atina bir Ege şehri olduğu için şehir merkezinde Monastiraki ve Plaka civarında veya Pire Limanı‘nda bir çok deniz mahsulleri yiyebileceğiniz restoran bulunuyor.

Ancak benim size balık yemek için önereceğim yer ise Pire Limanı yakınında bulunan: Turkolimano (Mikrolimano) şehir merkezine 8 km uzakta olan Pire’nin Kastella semtinde yer alan bu bölgede birbiri ardına sıralanmış yerel balık restoranları bulunuyor.

Mekanlara girmeden önce fiyatlarını kontrol etmek isterseniz, hepsinin kapısının önünde menüler mevcut. Biz de önce fiyatlara bakıp ayaküstü biraz matematik yaptıktan sonra Botsaris Fish House adındaki restorana giriyoruz.

Oturur oturmaz yine suyumuz geliyor. Menüye zaten dışarda göz attığımızdan siparişimizi hemen veriyoruz. Ahtapot, hamsi, sardalya ve karides söylüyoruz. Çok beklemeden siparişlerimiz dumanları üzerinde geliyor.

Karadenizli birisi olarak söylüyorum ki hamsi inanılmaz derecede iyiydi. Daha önce ahtapot yememiştim ve çok hoşuma gitti. Sardalya da gayet iyiydi, karidese ise geçer not veriyorum. Zeytinyağlı kekikli ekmeğe ise bayıldım. Sırf bu ekmekten yemek için bile gelinir buraya.

Tüm bunların yanında bir sürahi de ev yapımı beyaz şarap getiriyorlar ve hepsi için üç kişi ödediğimiz para ise 50 Euro. Fiyatlar aşağı yukarı tüm restoranlarda aynı. Salatalar 3-4 Euro, küçük balıkların porsiyonu 7-8 Euro, karides ve ahtapot 10 Euro, uzo, biralar ve alkolsüz içecekler ise 3-4 Euro civarı.

Atina Gezilecek Yerler

Atina
Anafiotika’da bir sokak

Gelelim Atina’da gezilecek yerlere. Şehir Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi olunca hele bir de tarih meraklısıysanız Atina ziyaretçilerine oldukça cazip tarihi ve turistik mekanlar sunuyor.

Atina deyince akla ilk gelen ve tüm o Atina fotoğraflarında gördüğünüz Akropolis gezeceğiniz en önemli mekan olacak. Akropolis bir çok tarihi yapıyı içeren alanın ismi. O Atina fotoğraflarında gördüğünüz yapının ismi ise Parthenon. 

Erekhtheion Tapınağı ve Nike Tapınağı’nın yanısıra Akropolis eteklerine kurulu Herodes Atticus ve Dionysos Tiyatroları alanda göreceğiniz diğer yapılar. Şehirdeki diğer tarihi mekanlar ise Antik Agora ve Zeus Tapınağı.

Atina Gezi Rehberi
Erekhtheion Tapınağı, Akropolis

Miken döneminden Helenistik Döneme tüm Antik Yunan eserlerini görebileceğiniz Arkeoloji Müzesi ve Akropolis Müzesi ise kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında. Zamanınız kısıtlıysa ve birini tercih edecekseniz tartışmasız Arkeoloji Müzesi derim.

Şehir manzaraları için ise Plaka bölgesi, Monastiraki ve Syntagma Meydanları, Ermou Caddesi, Pire Bölgesi, Lycabettus Tepesi, Turkolimano görmeniz gereken yerler diyebilirim.

Ayrıca Atina’ya gelenlerin genellikle atladığı Attica yarımadasının en ucunda, Atina’nın 70 km güneyinde yer alan Poseidon Tapınağı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Poseidon Tapınağı‘na giderken tüm o Atina Riviera boyunca geçeceğiniz sahil şeridi de kesinlikle görülmeye değer. Poseidon Tapınağı’na nasıl gidilir, neler yapılır? Biz tüm o yol boyunca neler yaptık, neler yaşadık? Buradan okuyabilirsiniz.

Atina Gezi Rehberi
Turkolimano

Biz üç günde tüm bu yerleri gittik gördük. Tüm bu Atina gezilecek yerler listemize nasıl gittik, ne kadar ödedik, neler gördük, neler öğrendik, öğrenci akbilimizle nasıl indirimli bilet aldık, Yunan taksici George ile nasıl tanıştık ve Yunanistan Türkiye meseleleri hakkında neler konuştuk tüm hepsi için Atina Gezilecek Yerler yazımı okuyabilirsiniz.

Atina’da Taverna

Yunanistan’a gelip de tavernaya gitmemek olmaz. Daha önce bu güzel şehre gelmiş başka bir arkadaşımızın önerisiyle Monastiraki Meydanı civarında yer alan Orea Pentelli adındaki tavernaya gidiyoruz.

Cumartesi akşamı olduğundan içerisi oldukça kalabalık ama sanki rezervasyon yapmışız gibi pencere kenarında üç kişilik bir yer bulup hemen yerleşiyoruz. Tavernada fiyatların diğer restoranlara göre daha pahalı olacağını düşünmüştük ama menüyü görünce fiyatların gayet makul olduğunu fark ediyoruz.

Kalamar, karides, musakka gibi mezelerin ve mantar sote, salata gibi başlangıçların fiyatları 6-8 Euro, tavuk fileto, hamburger, biftek gibi ana yemeklerin fiyatı 8-12 Euro, bira ve uzonun bardağı ise 2,40 Euro.

Üç kişilik grubumuz ise durmadan Yunan şarkılarını çalıyorlar. Bir çok ortak şarkı, türkü olduğundan neredeyse üç şarkıdan birisi tanıdık geliyor. İşte onlardan bir tanesini sizin için videoya alıyorum, bakalım çıkarabilecek misiniz hangi şarkı olduğunu 🙂

Atina ipuçları ve önerileri

 • Atina’da Alışveriş yapmak istiyorsanız Pazar gününe bırakmayın. Pazar günleri süpermarketler dahil çoğu yer tüm gün kapalı. Hafta içi de yerel mağazaların çoğu 14:30 – 17:30 saatleri arasında kapalı.
 • Atina’da hediyelik eşya dükkanlarının çoğu Plaka çevresinde yer alıyor. Ürün çeşidi bol ve esnaf pazarlık yapmaya müsait. Örneğin buradaki bir dükkan sahibi İstanbul’dan geldiğimizi öğrenince %10-15 civarı indirim yaptı. Bunun yanında müzelerde yer alan “Museum Shop“larda da güzel ürünler var. Özellikle arkeoloji müzesinde sergilenen takıların replikaları müze dükkanında makul ücretle satılıyor. Örneğin biz 4 incili altın kaplama küpeler için 22 Euro ödedik. Yine de ben hediyelik eşya alışverişinizi kesinlikle Duty Free’den yapmanızı öneririm. Plaka’daki dükkandan pazarlıkla 8 euroya aldığım Leonidas biblosunun çok daha kalitelisinin Duty Free’de 5 euroya satıldığını görünce yıkıldım 🙂
 • Tüm müze ve turistik yerlerde öğrenci indirimi var. Elinizde eski zamanlardan kalma olsa dahi bir öğrenci kimliği varsa yanınızda bulunsun. Öğrenci akbili bile olur 😉
 • Müzeler her ayın ilk pazar günü ücretsiz. 5-10 Euro olan müze ücretlerinden bu şekilde kurtulabilir, bilete vereceğiniz parayla müze çıkışı karnınızı doyurabilirsiniz 🙂
 • Gitmeden önce Yunan mitolojisi ile ilgili en az bir kitap okuyun. Tüm Yunan kültürü mitolojideki hikayelerden oluşuyor ve bu hikayeleri bilerek gezerseniz Atina sizi daha çok etkileyecektir.
 • Diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuz. O yüzden taksiye binmekten, yerel restoranlarda Yunan yemekleri ve deniz ürünleri yemekten kaçınmayın. Ayrıca şehir oldukça güvenli. Geceleyin bile sokaklarda güvenle dolaşabilirsiniz.
 • Son olarak Yunanlar çok sempatik ve güler yüzlü insanlar. Gördüklerim arasında Türklere yaklaşımın en müspet olduğu iki Avrupa şehrinden biri (Diğeri tabii ki Bosna) olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tanıştığınız herkese çekinmeden Türk olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Atina’yı anlatmaya Atina Gezilecek Yerler ile devam ediyorum. Buradan okuyabilirsiniz. O yüzden henüz Atina’ya veda etmiyorum. 😉

Atina İle İlgili Diğer Yazılarımı da aşağıdan takip edebilirsiniz:

12 YORUMLAR

 1. Muhammet Ali Bey tavsiyeniz üzerine Botsaris Fish House a geldik ve şu an hala ordayız 🙂 Atina ya gidecek olan herkes mutlaka sizin yazınızı okumalı şiddetle tavsiye ederiz 🙂

  • Mrs.Road daha önce de Mr. Road’dan güzel bir yorum almıştım. Mr. and Mrs. Road goes to Athens olmuş anladığım kadarıyla 🙂 Botsaris Fish House çok keyifli bi yerdi. Biz tabi Zeytinyağlı ekmek ile mercimek çorbası içmiştik siz levrek falan yersiniz 🙂 Afiyet olsun. Selamlar, sevgiler 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here