Yazıda Ne Var?

Atatürk Evi Müzesi Selanik içerisinde yer alan en güzel bina! Bu üç katlı kagir bina Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün doğduğu, çocukluğunu ve ilk gençliğini geçirdiği, bir milleti uyandıracak büyük ve müstesna fikirlerinin yeşerdiği yer.

Atatürk Evi Müzesi Selanik ve Cansu 😉

Selanik Gezilecek Yerler listesinin en başında yer alan Atatürk Evi Müzesi Selanik ziyaretini güzel bir sonbahar gününde gerçekleştiriyoruz. Kapıda bizi Yunanlar tarafından Cumhuriyetimizin 10. yılında Atatürk Evi kapısına yerleştirilmiş güzel bir mermer levha karşılıyor:

selanik atatürk evi müzesi
Selanik Atatürk Evi Müzesi önünde yer alan Mermer Levha ve Esra Üstat 😉

Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri GAZİ MUSTAFA KEMAL burada dünyaya gelmiştir. İş bu levha Türkiye Cumhuriyetinin onuncu yıldönümü münasebetiyle konulmuştur. Selanik, 29 Birinciteşrin 1933

selanik atatürk evi müzesi
Selanik Atatürk Evi Müzesi, Atamız’ın doğduğu ev Selanik Gezilecek Yerler listesinin gözdesi

Selanik’teki Pembe Ev

Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi, Zübeyde Hanım’la 1878 yılında evlenir ve baba evinden ayrılarak Koca Kasım Paşa mahallesindeki dışı sıva yerine pembe boyalı olan ve bu yüzden “Pembe Ev” olarak da bilinen üç katlı bu eve taşınır.

atatürk evi selanik
Atamızın doğduğu evin bilinen en eski fotoğraflarından birisi

Atatürk 1881 yılında bu evin ikinci katındaki sol tarafa düşen ocaklı odada doğar. 1887 yılında Ali Rıza Efendi’nin vefatı sonrası geçim sıkıntısına düşen Zübeyde Hanım, çocukları ile birlikte Langaza’da bulunan abisinin yanına yerleşir.

Atamız’ın karnesi ve okul künyesi – Atatürk Evi Müzesi

1893 yılında Selanik Askeri Rüşdiyesi’nde okurken anesi ve kız kardeşiyle bu evde oturan Mustafa Kemal, 1896 yılında başladığı Manastır Askeri İdadisi ve 1899 yılında başladığı İstanbul Harp Okulu’nda okurken tatillerde geldiği Selanik’te ailesiyle birlikte yine bu evde oturur.


Elveda Selanik

1902 yılında Harp Okulu’ndan 1905 yılında ise Harp Akademisi’nden mezun olan Mustafa Kemal alacağı görevler sebebiyle ailesinden uzun bir süre ayrı kalır. 1907 yılında kısa bir süreliğine de olsa Selanik‘e geri döner ancak Balkan Savaşları‘nın patlak vermesiyle Selanik’ten bir kez daha ayrılmak zorunda kalır.

Türk Ulusu’nun asaletinin tezahürü Mustafa Kemal Atatürk

8 Kasım 1912 yılında bu güzel şehrin Yunan Kuvvetleri’ne terk edilmesi ile çoğu Türk aile gibi Atatürk’ün ailesi de Selanik’ten ayrılarak İstanbul’a göç eder. Zübeyde Hanım bu zorunlu göçten sonra bir daha Selanik’e dönemez, Milli Mücadele yıllarında Ankara’da, sonrasında İzmir’de yaşar ve 1923 yılında İzmir’de vefat eder.

atatürk evi
Atatürk Evi Müzesi Anadolu’da ki Atatürk Müzelerinden getirilen eşyalar ile donatılmış

Yunan Devleti 1917 yılında Türklerden kalan tüm mülklere el koyar. Bu kapsamda Yunanlara geçen Atatürk’ün doğduğu ev 1930 yılında satılır. 1936 yılında Türk Yunan dostluğu adına Selanik Belediyesi tarafından satın alınan Pembe Ev 1937 yılında Yunanlar tarafından Atatürk’e hediye edilir.


Atatürk Evi Müzesi

19 Şubat 1937 yılında boşaltılan ve anahtarları Selanik Konsolosluğumuz’a teslim edilen Atatürk Evi tadilattan geçirilir ve ilk halinde olduğu gibi yine pembe renge boyanır. 1950 yılında ise geniş çaplı bir onarımdan sonra Atatürk Evi, Atatürk Evi Müzesi haline getirilir.

selanik atatürk evi müzesi
Atatürk Evi Müzesi Selanik İçerisinde yer alan en güzel bina!

Selanik Atatürk Evi Müzesi 2012 yılında restorasyon kapsamına alınarak çağdaş müzecilik anlayışı içerisinde tadilat görerek 2013 yılında yeniden ziyarete açılır. Selanik Gezilecek Yerler denildiği zaman ilk akla gelen Selanik Atatürk Evi Müzesi her yıl binlerce soydaşımız tarafından ziyaret ediliyor.


Atatürk Evi Nerede?

Selanik Gezi Rehberi yazımda anlattığım gibi Aristotelous Meydanı Selanik şehir merkezidir. Meydandan Selanik Atatürk Evi Müzesi yürüyerek sadece 20 dakikadır.

Selanik Türkiye Konsolosluğu ile yanı başında yer alan Atatürk Müzesi Selanik’in en enemli dört caddesinden ikisi olan Kassandrou ile Aya Dimitri caddelerini birbirine bağlayan Apostolou Pavlou sokağında 17 numarada yer alır.

Adres: Apostolou Pavlou 17, Thessaloniki 546 34


Atatürk Evi Müzesi Ziyaret Saatleri

selanik atatürk evi müzesi
Atatürk Evi Müzesi Selanik’te Apostlou Pavlou sokğaı 17 numarada yer alır

Atatürk Evi Müzesi pazartesi günleri hariç saat 10:00 ile 17:00 arası ziyarete açıktır. Giriş ise tabi ki ücretsizdir. Olur da her hangi bir sebepten kapıyı kapalı bulursanız zile basıp görevliyle konuşmayı ihmal etmeyin.


Atatürk Evi Müzesi Sergisi

Kapıdan girer girmez sizi Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’in diktiği rivayet olunan güzel bir Nar Ağacı karşılar. Belki de Ali Rıza Efendi Bir’in Bin olacağını, Bin’in Milyon olacağını çok önceden hissetmiştir. Kim bilir…

atatürk evi
Atatürk Evi Atamız’ın çeşitli dönemlerde kullandığı kişisel eşyalarına ev sahipliği yapıyor

Atatürk Evi zemin katında sizi bir sunum odası karşılar. Buradaki odaya “Atatürk ve Çocuk Odası” ismi verilmiştir. Birinci katta yer alan “Selanik Odası” ve “Manastır Odası” isimleri verilen odalarda Atatürk’ün fotoğrafları ve kişisel eşyalarına yer verilmiştir.

çocuk atatürk
Atatürk E vi mutağında yer alan Çocuk Atatürk heykeli

Ayrıca Selanik Odası‘nda Zübeyde Hanım’ın silikondan heykeli bulunur. Birinci katta yer alan mutfakta ise yine silikondan yapılma Çocuk Atatürk heykeli bulunur.

zübeyde hanım
Selanik Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi ikinci katındaki odalara Atamız’ın yaşadığı diğer şehirler olan “Ankara” ve “İstanbul” isimleri verilmiştir. Ankara Odası‘nda Atamızın koltuğa oturmuş şekilde canlandıran silikondan bir heykeli yer alır.

atatürk evi
Selanik Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi ayrıca Atamız’ın Selanik ve Manastır Askeri Okulları’na ait okul notları ve karnesinin birer kopyasını, Kara Harp Okulu künye kaydını ve kardeşi Makbule Hanım’a gönderdiği üzerinde el yazısı bulunan Çankaya Köşkü’nde çekilmiş fotoğrafını da barındırır.


Nutuk’tan…

Mustafa Kemal Atatürk TBMM’de Nutuk’u okurken

TBMM seçimlerinin yenilenmesi kararı alındıktan sonra Atatürk’e muhalefet eden üç milletvekili bir kanun teklifi sunarlar. Teklif ile milletvekili seçilme yeterliliğine “TBMM’ye üye seçilebilmek için Misak-ı Milli sınırları içerisinde doğmuş olmak veya kendi seçim bölgesinde yerleşmiş bulunmak veya göçmen olarak gelenler yerleştirildikleri tarihten itibaren beş yıl geçmiş ise seçilebilir…” şartı getirilmek istenmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün az bilinen fotoğraflarından biri, Şam

Mustafa Kemal Atatürk bu şartların hiç birini taşımamaktadır. Zaten bu teklifle asıl yapılmak istenen Atatürk’ün milletvekili seçilmesini önlemektir. Bunun üzerine Ulu Önder kürsüye çıkar ve şu tarihi konuşmayı yapar:

“Maalesef, benim doğum yerim bugünkü sınırlar dışında kalmış bulunuyor. İkincisi, herhangi bir seçim bölgesinde beş yıl oturmuş da değilim.

atatürk cephede
“Hattı müdafaa yoktur, Sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır”

Doğum yerim, bugünkü millî sınırların dışında kalmıştır. Fakat, bu böyle ise, bunda benim en küçük bir kasıt ve kabahatim yoktur. Bunun sebebi, bütün memleketimizi, milletimizi batırıp yok etmek isteyen düşmanların işgal ve istilâ hareketlerinin kısmen önlenememiş olmasıdır.

atatürk foto
Hayatı ve özgürlüğü için ölümü göze alan bir millet asla yenilmez

Eğer düşmanlar maksatlarında tam bir başarıya ulaşmış olsalardı, Allah korusun, bu tasarıya imza koymuş olan efendilerin de doğum yerleri sınır dışında kalabilirdi.

Bundan başka, bu maddenin gerektirdiği şartlar bende yoksa, yani beş yıl sürekli olarak bir seçim bölgesinde oturmamış isem, o da vatana yaptığım hizmetler yüzündendir. Eğer bu maddenin istediği şartı yerine getirmeye çalışsaydım, İstanbul’u kazandırmaktan ibaret olan Arıburnu ve Anafartalar’daki savunmalarımı yapmamaklığım gerekirdi.

“Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.”

Eğer ben bir yerde beş yıl oturmaya mahkûm olsaydım, Bitlis ve Muş’u aldıktan sonra, Diyarbakır’a doğru yayılan düşmanın karşısına çıkmamaklığım, Bitlis ve Muş’u kurtarmaktan ibaret olan vatan görevimi yapmamaklığım gerekirdi. Bu Efendiler’in istediği şartları taşımak isteseydim, Suriye’yi boşaltan orduların döküntülerinden Halep’te bir ordu kurarak, düşmana karşı savunmaya geçmemekliğim ve bugün millî sınırlar dediğimiz sınırları fiilî olarak çizmemekliğim gerekirdi.

“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh”

Zannediyorum ki, ondan sonraki çalışmalarım herkesçe bilinmektedir. Hiç bir yerde beş yıl oturamayacak kadar çalışmış bulunuyorum. Ben zannediyordum ki, bu hizmetlerimden dolayı milletimin sevgi ve saygısını kazandım. Belki bütün İslâm dünyasının sevgi ve saygısını da kazanmış bulunuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here