Roma’da, Piazza di Trevi‘de (Trevi Meydanı) Poli Sarayı’nın duvarında bir heykeller manzumesi ve heykellerin arasından akıp giden bir su. Karşınızda dünyanın en ünlü çeşmesi: Aşk Çeşmesi

Aşk Çeşmesi, Trevi Çeşmesi ya da İtalyanların dediği gibi Fontana di Trevi benim Roma’da en çok sevdiğim yer oldu. Roma’ya yalnız gitmiş olmama rağmen Roma’da ki en romantik yer olan Aşk Çeşmesi‘ne 4 günde tam 17 defa gittim 🙂

Aşk Çeşmesi
Fontana di Trevi önü gününher saati tıklım tıklım  -Aşk Çeşmesi-

Her daim önünde yüzlerce insan olan Trevi Çeşmesi‘ne –kimsenin o kadar erken gitmeyeceğini- umarak sabahın yedisinde gittim,artık tenhalaşmıştır diyerek gecenin on ikisinde gittim. Nafile! Roma’daki tek akıllı turist ben değildim tabi ki 🙂 Hiçbirinde yalnız yakalayamadım Aşk Çeşmesi‘ni.

Bu kadar hoşuma giden şey neydi burada inanın ben de bilmiyorum. Pantheon, Kolezyum, İspanyol Merdivenleri, Vatikan, Sistine Şapeli, kiliseler, Roma sokakları, meydanlar… Roma’da gidip de beğenmeyeceğiniz tek bir turistik yer yok desem herhalde yanlış olmaz zaten. Benim favorim ise Aşk Çeşmesi oldu 🙂

Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) Nerede? 

Aşk Çeşmesi
Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi), Kolezyum, Roma Termini, Pantheon, İspanyol Merdivenleri

Fontana di Trevi, Roma Gezilecek Yerler listesindeki yerlerin hepsine çok yakın. Tanrıların Roma’daki evi Pantheon‘a, İspanyol Merdivenleri’nin yer aldığı Piazza di Spagna’ya, Kolezyum‘a oldukça yakın.

Yürümek istemeyenler  ise Piazza Berberini’de yer alan Berberini metro durağında inip 5 dakikalık yürüyüşle Fontana di Trevi‘ye ulaşabilirler. Roma Aşk Çeşmesi‘ni görmek için ücret ödemenize gerek yok. Günün her saati Roma’da ki en romantik yer olan Trevi Çeşmesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Aşk Çeşmesi Efsanesi

İmparator Augustus zamanında savaştan dönen askerler yorgunluktan ve susuzluktan halsiz düşmüşlerdir. Bu sırada bakire bir azize olduğu düşünülen Romalı bir kıza rastlarlar ve çok susamış olduklarını nereden su bulabileceklerini sorarlar.

Romalı kız şu an Aşk Çeşmesi‘nin bulunduğu yeri göstererek toprağı kazmaları halinde su bulabileceklerini söyler. Askerler buna inanmasalar da başka çareleri olmadığından kızın dediğini yaparlar ve suyu bulurlar.

Aşk Çeşmesi
Romalı askerlere suyu gösteren Romalı kız rölyefi  -Aşk Çeşmesi-

Pantheon’un da mimari olan Roma İmparatoru Augustus‘un damadı Marcus Agrippa Aqua Virgo isimli bir su kemeri yaptırarak şu an Trevi Çeşmesi‘nin bulunduğu yerden Pantheon’a suyu taşır.

Aşk Çeşmesi‘nin de bulunduğu Piazza Di Trevi (Trevi Meydanı)’nın adı meydana ulaşan üç yola ithafen İtalyanca üç yol anlamına gelen Tre Vie kelimelerinden gelmektedir.

Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi) Tarihi

1629 yılında Papa VIII. Urban Vatikan‘ın mimarı olan Gian Lorenzo Berniniden burada bulunan çeşmenin tasarımını değiştirmesini ve Quirinal Tepesi‘ndeki Papalığın yazlık sarayından yeni yapılacak olan çeşmenin görülmesini ister. Bernini bir proje tasarlasa da hem maddi kaynaklar hem de Bernini’nin ömrü projeyi tamamlamaya yetmez.

Aşk Çeşmesi
Gece Aşk Çeşmesi ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

1730 yılına gelindiğinde ise Papa XII. Clemens buraya yapılacak yeni çeşmenin tasarımı için bir yarışma düzenler. Dönemin tüm ünlü mimarları yarışmaya katılır ancak diğerleri kadar şans verilmeyen bir isim yarışmayı kazanır : Nicola Salvi

Roma Aşk Çeşmesi‘nden ilk suyun dökülmesi tam 13 yıl alır ancak Trevi Çeşmesi’ni süsleyecek olan heykeller henüz bitmemiştir. 1751 yılında Nicola Salvi’nin ölümünden sonra projeyi Giuseppe Pannini devralır. Yapımına başlandıktan 32 yıl sonra 1762 yılında Trevi Çeşmesi‘nin açılışı yapılır.

 Aşk Çeşmesi Heykelleri

Nicola Salvi Aşk Çeşmesi‘ni tasarlarken aklındaki ana tema “Okyanus”tur. 26 metre yükseklik 49 metre genişliğe sahip olan Trevi Çeşmesi‘nin ana figürü ise 5,8 metre büyüklüğündeki Tanrı Neptün heykelidir. Tanrı Neptün Roma mitolojisinde denizler tanrısıdır. Yunan Mitolojisi’nde Poseidon‘a eş tutulmaktadır.

Aşk Çeşmesi
Tanrı Neptün ve Tritonlar  -Aşk Çeşmesi-

Tanrı Neptün iki tritonun jokeylik ettiği iki at tarafından çekilen deniz kabuğundan yapılma arabasının üstünde, etrafında Roma Mitolojisi’nde dünyanın etrafını dolaştığı inanılan büyük nehir Oceanos‘u sarmış bir şekilde gururla durmaktadır.

Tanrı Neptün‘ün arabasını çeken atlardan birisi şaha kalkmıştır. Genç jokeyi tarafından sakinleştirilmeye çalışılan bu at denizin dalgalı halini temsil etmektedir. Yaşlı jokey tarafından dizginlenmiş diğer at ise sakindir ve denizin durgunluğunu temsil eder.

Bolluk Tanrıçası  -Aşk Çeşmesi-

Tanrı Neptün‘ün sağ tarafında elinde meyve dolu sepet tutan tanrıça bolluğu simgeler. Tanrıçanın hemen üstünde askerlerine komuta eden M.Agrippa‘nın rölyefi görülür.

Sağlık Tanrıçası  -Aşk Çeşmesi-

Sol taraftaki sağlığı simgeleyen tanrıça heykelinin elinde ise etrafını yılanın sardığı bir tas vardır. Heykelin üstündeki rölyefte ise hikayemizin başında askerlere su kaynağını gösteren Romalı kız temsil edilir.

Aşk Çeşmesi İpuçları

  • Eğer yeniden bu güzel şehre gelmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Trevi Çeşmesi‘ne bozuk para atmak 🙂 Çeşmeye arkanızı dönüp sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden bozuk para attığınızda Roma’ya tekrar geleceğinize inanılıyor. Ben bir bi 50 cent attım bakalım. (lütfen şaapmayalım kur 5,2) 🙂
Aşk Çeşmesi
Günde ortalama 3.000 Euro atılan Trevi Çeşmesi’ndeki paralar toplanıp fakirlere yardım yapan bir vakfa bağışlanıyor
  • Trevi Çeşmesi bir çok filmde kendine yer edinmiştir. Belki de bu kadar ünlü olmasında Roma’nın büyüsü ve çeşmenin güzelliği kadar bunu da etkisi vardır. İşte belki de o sahnelerin en meşhuru Federico Fellini‘nin ünlü filmi “La Dolce Vita”dan Roma Aşk Çeşmesi.

  • Aşk Çeşmesi‘ne gittiğinizde Trevi Meydanı‘nda yer alan Pizza in Trevi‘de pizza yemenizi kesinlikle öneriyorum. Fazla turistik gibi görünse de Roma’da yediğim en iyi pizzalardan biri de buradaydı.
  • Aşk Çeşmesi Roma Gezilecek Yerler listesinin en romantik yeri diyebilirim. Enteresan bir şekilde yalnızken bile romantik 🙂 Son ipucum da buraya sevdiğinizle gidin, bir de birbirinizi çok sevin 😉

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here