Yolunuz Güneydoğu’nun Paris’i, Gazi Şehir Gaziantep‘e düşerse sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Katmerci Zekeriya Usta‘ya uğrayıp Antep Katmeri yemeden dönmeyin. Dönüşte bir müddet damağınızda asılı kalacak tadıyla Antep Katmeri Gaziantep Yeme İçme Rehberi‘nin de başköşesinde yerini alıyor.

Antep Katmeri
Antep Katmeri, Gaziantep’e yolunuz düştüğünüzde yemeniz gerekenler listesinde ilk sıralarda

Antep Katmeri Nedir? Antep Katmeri Nasıl Yapılır? 

Sevgili hanımlar, hamarat erkekler, “Ya nolacak iki yufka seriyosun yere, basıyosun fıstığı, tereyağını, ben de yaparım Antep Katmeri diyen maceraperestler, mutfağa girip kendileri stres atarken ev arkadaşlarını, eşlerini strese sokanlar, lezzet ustaları, kronik beceriksizler, ben yaparım ben yerim kime ne diyenler… kağıt kalemi alın size pratik Antep Katmeri tarifi veriyorum.

Malzemeler 

  • 3 adet baklava yufkası (Üçünü art arda koyup televizyon önüne koysan HD yayın kalitesini bozmayacak incelikte)
  • 300 gram İç Antep Fıstığı (299 gr olsa bozulur arkadaş, hassas terazi alın)
  • 2 çorba kaşığı irmik kaymağı (İrmik kaymağı nasıl yapılır anlatırdım ama konu dağılır)
  • Toz şeker veya bal (Bal kullanacaksanız dört kavanozu 100 lira olanlardan olmasın)
  • Erimiş tereyağ (Dükkan dükkan, market market erimiş tereyağı aramayın. Alın kısık ateşte eritin)

Yapılışı

Arkadaşlar siz bakmayın videoya çektiğim Katmerci Zekeriya Usta’daki Ustamızın Antep Katmeri yaparken ki yufkayı 0,000012 milim inceliğinde açışına, evire çevire spiral hareketlerle şov yaparak yufkayı iyice inceltip, kaymağı Picasso’nun fırça darbeleri gibi yufkaya serişine, sonra Antep Fıstığını ve şekeri yüksekten bırakıp, yufkanın kenarlarını tüm geometrik kuralları hesaplayarak ucu ucuna birleştirmesine ve birleştirdiği yeri zarf mühürler gibi Antep Fıstığı ile mühürlemesine… 🙂 🙂

Antep Katmeri
Tarifime uyarsanız aynen resimdeki gibi bir katmer yapmanız içten bile değil. İnanın. 🙂
Antep Katmeri Yapılışı

Ben evlerde Antep Katmeri parolası ile başladığım yazımda daha basit bir şekilde anlatıyorum size. Malzemeleriniz hazırsa başlayalım:

Şimdi bu fırınların kare tepsileri var ya hani. Alın onu çekinmeyin. Birinci yufkada tepsiye serip yağlama işlemi yapıyoruz. İkinci yufkada da aynı işlemi. Üçüncü yufkada zammı sure… Bi dk karıştı. Üçüncü yufkada tereyağı artı Antep Fıstığı artı irmik kaymağını yufkaya seriyoruz.

Şekeri veya balı kafamıza göre, gözümüz doyana kadar (tam ölçü bu) serpiştiriyoruz. Kenarlarına tereyağı sürerek dualar ile Antep Katmeri’ni kapatyoruz. Sonra sürüyoruz fırına. Valla derece falan veremeyeceğim, ara sıra kafayı uzatıp bakın içeri. Kızarınca çıkartıp süt ile servis ediyoruz. Afiyet olsun!

Antep Katmeri Nerede Yenir?

Antep‘te yenir tabi ki de arkadaşlar. Ama Antep’te nerede yenir gelin ona yakından bakalım. Canım çekti, yok mu İstanbul’da aynı lezzet diyenlere ise müjde. Katmerci Zekeriya Usta Ataşehir’de bulunan Watergarden Alışveriş Merkezi‘ne de ikinci şubesini açmış. Nostalji Sokağı’nda yer alan Katmerci Zekeriya’ya giderek Antep Katmeri ‘nin tadına bakabilirsiniz.

Katmerci Zekeriya Usta

Hacı Nuri Simitçi ve oğlu Katmerci Zekeriya Usta Antep Katmeri’ni icat edenler desek herhalde abartmış olmayız. Gaziantep’in meşhur çarşısı Elmacı Pazarı’ndaki dükkanlarında yıllar boyu Gazianteplileri ve şehre gelen turistleri Antep Katmeri ‘nin eşşiz tadıyla tanıştırmışlar.

Antep Katmeri
Katmerci Zekeriya Usta, Katmer ciddi bir iştir. Soldan Sağa; Yiğit, Ben, Kivre Furkan, Mr. Karadağ

Katmerci Zekeriya Usta bugünlerde Hacı Nuri Simitçi’nin torunu Mehmet Nuri Özsimitçi ile üçüncü kuşak olarak Antep Katmeri ‘ne aynı tatla devam ediyor. Küçük ama nostaljik dükkanında müşterilerini ağırlayan Katmerci Zekeriya Usta’nın sloganı da iddialı: Katmer, pastane ürünü değil Zekeriya Usta Kültürüdür. 🙂

Gaziantep geleneklerine göre gelin ve damat düğün gecesinin sabahında ilk kahvaltılarını Antep Katmeri ile yaparlarmış. MANTIKLI!

 Katmerci Zekeriya Usta Nerede?

Antep Katmeri
Katmerci Zekeriya Usta Nerede?

Gaziantep’in en meşhur çarşısı Bakırcılar Çarşısı‘na, Elmacı Pazarı‘na ve Turistik Gaziantep Çarşısı‘na çok yakın olan Katmerci Zekeriya Usta‘yı Karagöz Caddesi’nde ya da çarşıda kime sorsanız gösterir. Yine de tam adresi yazıyorum.

Adres: Çukur Mh. Körükcü Sok. B Hilmi Gecidi No: 16/C Şahinbey / Gaziantep

Tel: 90 342 230 09 71

Katmerci Zekeriya Usta’da Antep Katmeri yemek istiyorsanız en ideal vakit sabahın erken saatleri. Zaten dükkan öğleden sonra 15:00 gibi kapanıyor.

Antep Katmeri
Katmerci Zekeriya Usta çıkışı güzel bir kahvaltının keyfini süren bizler. Soldan sağa: Kivre Furkan, Mr. Karadağ, Ben, Yiğit

Bu müthiş ekip ile sabahın sekizinde soluğu Katmerci Zekeriya Usta ‘da alıyoruz. İki katmer dört de süt söylüyoruz. Ortaya gelen katmeri dört kişi zor yiyoruz adeta. Porsiyonlar gayet büyük. Çok iddialı değilseniz eğer iki kişi bir katmeri rahatlıkla yersiniz. Ödediğimiz ücret ise: 55 TL. Ustam eline sağlık.

Katmerci Zekeriya Usta‘nın online sipariş verebileceğiniz bir de internet sitesi var. Biz Antep Katmeri ‘ni gözü kapalı götürdük. Gaziantep maceramız bir başka lezzet durağında devam edecek. Bizden ayrılmayın. 😉

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here